Uncategorized

Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać


Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien

Network Contagion Research Institute (NCRI) jest neutralną i niezależną organizacją, której misją jest śledzenie ujawnianie i zwalczanie dezinformacji, oszustwa, manipulacji i nienawiści na kanałach mediów społecznościowych.  


NCRI właśnie opublikowała raport o antysemityzmie online i teoriach spiskowych, używając najlepszej metodologii, jaką widziałem dla ilościowego określania trendów w mediach społecznościowych, włącznie z grafiką:

W celu ujawnienia zakodowanego języka i podwójnego znaczenia antyżydowskich memów spiskowych na czterech platformach online użyliśmy mieszanki badania (manualnego) otwartych źródeł mediów społecznościowych, przetwarzania maszynowego  uczenia/naturalnego języka, algorytmów rozpoznawania twarzy, rozpoznawania optycznego, analiz osi i częstotliwości hasztagów oraz analizy rankingu. Dla naszego zestawu danych zebraliśmy ponad 237 milionów komentarzy z trzech ekstremistycznych społeczności: 4chan, Gab, Reddit’s The_Donald, jak również z Twittera, i 10 milionów obrazów memów z tych społeczności. Nasza próbka memów z Twittera była zebrana tylko od rosyjskich trolli.  

Raport bardzo starannie identyfikuje prawicowy i lewicowy antysemityzm, i opisuje, kiedy krytyka Izraela skręca na teren antysemityzmu. Zawiera znakomity opis antysemityzmu i tego, jak popularne memy można prześledzić wstecz do biblijnych faraonów w Egipcie:

Antysemityzm jest najbardziej uporczywą, nienaruszoną i szeroko krążącą teorią spiskową wszechczasów. Można także patrzeć na niego jak na zbiór teorii spiskowych, które zawsze adaptują się do obaw i trosk moralnych każdej grupy. Antyżydowskie teorie spiskowe, zaczynając od biblijnej narracji i trwające przez wieki aż do dzisiaj, obejmują zestaw wątków, włącznie z oszustwem i udawaniem; podwójną lojalnością; chciwością; zdradą; ludobójczą krwiożerczością; nadnaturalnym złem; zagarnianiem ziemi, tożsamości i przywileju; i zastąpieniem tych, którzy są u władzy, Żydami i innymi imigrantami i mniejszościami (nie ograniczają się jednak do tego). Nasz otwierający epigraf pokazuje starożytny wzór antysemickich wątków – wątków, które nasza komputerowa analiza znajduje dzisiaj w mediach społecznościowych.

 Na przykład, z Księgi Wyjścia 1:8: 

Lecz rządy w Egipcie objął nowy król [polityczne przywództwo], który nie znał Józefa [żydowskiego obcego, który stał się potężnym i wpływowym w rządzie człowiekiem]. I rzekł do swego ludu [szerząc antysemicką dezinformację], “Oto lud synów Izraela jest liczniejszy i potężniejszy od nas [strach przed żydowskim spiskiem, by opanować Egipt]. Roztropnie przeciw niemu wystąpmy [przywódcy i lud] ażeby oni [żydowscy outsiderzy, żyjący wśród nas] przestali się rozmnażać [strach przed zastąpieniem]. W wypadku bowiem wojny [nas przeciwko nim] oni [outsiderzy] mogliby się połączyć z naszymi wrogami [obawa przed zmową Żydów z cudzoziemcami] w walce przeciwko nam [strach przed ludobójstwem] i podnieść się z ziemi [niezadowolenie na myśl o Żydach wznoszących się ponad swoją zmarginalizowaną i uciskaną pozycję.]

Autorzy następnie mapują te memy teorii spiskowej w różnych antysemickich grupach w najlepszych tabelach na ten temat, jakie kiedykolwiek widziałem:

Ta tabela pokazuje (całkowite) pokrywanie się tych teorii spiskowych lewicy, prawicy, jak też islamistów:

Ta praca pełna jest przekonujących obserwacji.

Tutaj jest krótki, znakomity opis, dlaczego nazywanie Izraela państwem apartheidu jest antysemityzmem:  

Analiza hasztagów związanych z słowem “apartheid” na Twitterze z okresu od 4 do 18 listopada pokazała, że Izrael/Palestyna występowały najczęściej w związku z tym słowem na Twitterze. Apartheid jest definiowany jako systemowe pozbawienie przez państwo praw i ochrony swoich obywateli w oparciu o ich etniczność. Status Zachodniego Brzegu jest sporny i mieszkający tam Palestyńczycy nie są obywatelami Izraela – etykieta “apartheid” jest więc, w najlepszym przypadku, kontrowersyjna i kwestionowana w tej sytuacji. W najgorszym przypadku, jest przekonująco uważana za retorykę demonizacji i potępienia.

Jednak, choć oskarżenia o apartheid niekoniecznie są dowodem antysemickiej dyskryminacji, miliony Romów, którzy są obywatelami zachodnich, uprzemysłowionych krajów, cierpią z powodu systemowej dyskryminacji w edukacji i gospodarce mieszkaniowej oraz cierpią w obozach dla uchodźców w całej Europie – którą to sytuację dyrektor ds. Romów z Open Society Foundation nazywa “niezadeklarowanym apartheidem”. Podobnie, muzułmanie Rohingja w Miamnie (Birmie) żyją w wyraźnych warunkach apartheidu, a obecnie toczy się dochodzenie w sprawie ludobójstwa. Niemniej, w połączeniu z apartheidem te grupy nie zasłużyły nawet na honorową wzmiankę. To sugeruje, że użycie słowa apartheid znajduje gotowy, polityczny rynek – nie dla tych zatroskanych o apartheid, ale dla podsycania tego, co Jeffery Goldberg nazywa „pornograficznym zainteresowaniem” moralną porażką Żydów.

Tutaj jest początek końcowej partii tej analizy:

Zarówno “Soros”, jak “Izrael” wydają się być sygnałami, które wyłaniają się podczas płynnej sytuacji, by rozgraniczyć grupy własne i obce. Dla ekstremistów na skrajnej prawicy Soros jest przykładem zła globalizmu, międzynarodowej korupcji i żydowskiego wpływu korporacyjnego, oraz reprezentuje moralne zagrożenie. Powołanie się na teorię spiskową o Sorosu sygnalizuje moralną cnotę białym suprematystom i innym podobnie myślącym grupom. Dla ekstremistów na skrajnej lewicy Izrael jest przykładem ucisku, rasizmu, białej supremacji, kolonializmu, i reprezentuje moralne zagrożenie. Powołanie się na teorię spiskową o Izraelu sygnalizuje moralną cnotę orędownikom sprawiedliwości społecznej i innym podobnie myślącym grupom.

Ludzie mogą mieć racjonalne zastrzeżenia do sposobów, na jakie George Soros używa swojego olbrzymiego majątku, by wspierać politycznie postępowe sprawy i mogą zasadnie krytykować sposoby, w jaki rząd Izraela zarządza stosunkami z palestyńską populacją i jak ich traktuje. Niemniej, przez zbijanie kapitału na tej uzasadnionej krytyce, propagandziści odmalowują Żydów jako postaci w teoriach spiskowych, co szerzy antyżydowską dezinformację i antysemityzm online. Najlepsza propaganda często bazuje na wypaczeniach prawdy, dając jej tym samym pozory wiarygodności. Żyd, czy jest przedstawiony jako osoba, czy jako naród, jest wzorem moralnego zanieczyszczenia i jest używany do ucieleśniania moralnego zagrożenia, a przez wybór pojedynczego Żyda lub państwa żydowskiego, jako sygnał dla grupy, do której mówiący należy. 

Ta praca zawiera również rekomendacje, włącznie z tą bardzo ważną sprawą o potencjalnych niebezpieczeństwach tego, jak programy szkolne studiów nad etnicznością mogą mimowolnie być używane do promowania antysemickich teorii spiskowych: 

W naszym obecnym środowisku wiele systemów szkolnych wprowadza programy studiów nad etnicznością. Jest istotne, by – jako minimum – lekcje o Żydach nie szerzyły antysemickich wątków o żydowskim przywileju i władzy. Zamiast tego lekcje muszą pomóc uczniom w rozpoznawaniu antysemickiej dezinformacji i antyżydowskich teorii spiskowych wokół „przywileju”. W dyskursie o intersekcjonalności Żydzi znajdują się w miejscu, w którym samo mówienie o przywileju zapowiada katastrofalne i ludobójcze rezultaty. Zrozumienie długiej historii tych wątków w podważaniu nie tylko akceptacji Żydów jako równych członków społeczeństwa, ale akceptacji różnic w ogóle, może wzbogacić rozmowę o przywileju i zaletach oraz wartościach liberalnej, pluralistycznej demokracji.  

To jest bardzo ważne praca o antysemityzmie i liczy tylko 25 stron włącznie z aneksami. To jest obowiązkową lektura. 

New report on online antisemitism is a must-read

Elder of Ziyon, 17 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon

Amerykański badacz i bloger śledzący gównie antysemityzm w mediach.


Nowy raport

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Ten odwieczny antysemityzm gnębiący masz naród od zarania dziejów, profesor Weistrych nazywał:” najstarsza nienawiścią świata” ( the oldest hatery in the world”),
    Dziękuje za fascynująco interesujący i bardzo na czasie artykuł.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.