Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.1 – 7.1


Prezydent Izraela Reuven Rivlin był we wtorek w Centrum Medycznym Barzilai w Aszkelonie, aby spotkać się z pierwszą osobą, która otrzymała izraelską szczepionkę BriLife COVID-19 w ramach rozszerzonego badania II fazy. Podczas gdy Izrael jest już w trakcie ogólnokrajowej kampanii szczepień, po podaniu pierwszej dawki szczepionki BioNTech firmy Pfizer prawie 1,5 miliona Izraelczyków w ciągu ostatnich dwóch tygodni – a po drodze miliony dawek szczepionki Moderna – Rivlin podkreślił znaczenie lokalnie opracowana szczepionka Israel Institute for Biological Research. „Izraelska szczepionka opracowana przez IIBR to nie tylko sposób na ochronę przed wirusem. To także nasz sposób na ciągły rozwój i ulepszanie naszych mechanizmów innowacji i rozwoju ”- powiedział.„Niejednokrotnie podczas tego kryzysu odkryliśmy, że wirus ten jest nieprzewidywalny i przystosowalny, więc ciągłe badania i rozwój, tutaj w domu, w kolorze niebieskim i białym, mają strategiczną wartość. Niezależność naukowa i biologiczna to atut strategiczny – dodał.


6 stycznia 2021 r.


został podpalony samochód policyjny w mieście Kirjat Szmona na północy kraju. W ostatnich dniach pojazdy policyjne zostały podpalone w północnych miastach Hatzor HaGlilit, Safed i Jesod HaMa’ala. Podejrzewa się, że jest to próba powstrzymania policji przed działaniami przeciwko organizacjom przestępczym, pobierającymi tzw. “opłaty za ochronę”.


Pięciu absolwentów Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie znalazło się wśród 10 najlepszych naukowców w swoich dziedzinach na liście opublikowanej przez Uniwersytet Stanforda.


Izrael dostarczył armii Stanów Zjednoczonych swój aktywny system obrony czołgów Trophy.System opracowany przez firmę Rafael Advanced Defense Systems Ltd. został objęty umową o wartości 500 milionów dolarów podpisaną w 2018 roku i przedłużoną w 2019 roku.


Wielka Brytania, Francja i Niemcy ostrzegły w środę Iran, że jego decyzja o wznowieniu wzbogacania uranu na poziomie 20% grozi podważeniem nadziei na ożywienie dyplomacji, gdy nowa administracja Stanów Zjednoczonych przejmie władzę pod koniec stycznia.


Oczekuje się, że szczepionka COVID-19 opracowana przez Moderna będzie również skuteczna przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa wykrytemu w Wielkiej Brytanii, powiedział w środę holenderski krajowy organ antynarkotykowy CBG.


Izraelski startup Aura Air zakończył projekt ochrony 400 autobusów w Wielkiej Brytanii i Irlandii przed koronawirusem (COVID-19), wykorzystując unikalną technologię oczyszczania powietrza w zamkniętych przestrzeniach.


Premier Benjamin Netanyahu poinformował, że rozmawiał z prezesem firmy farmaceutycznej Moderna i że pierwsza dostawa szczepionek dotrze do Izraela w czwartek.


sudański minister sprawiedliwości Nasredeen Abdulbari podpisał Porozumienie Abrahama wraz z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem, który ma następnie udać się do Izraela.


Prawie 1,5 miliona Izraelczyków otrzymało pierwszą szczepionkę przeciwko koronawirusowi Pfizera, powiedział w środę rano minister zdrowia Yuli Edelstein.7 stycznia 2021 r.


minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi odniósł się do zamieszek wokół Kapitolu w Waszyngtonie (USA): “Byłem zszokowany, widząc wczorajszy atak na Kongres Stanów Zjednoczonych, bastion światowej demokracji, i należy to zdecydowanie potępić.


Około 17,5% Izraelczyków zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.


syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele w południowej części Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej.


Egipski minister spraw zagranicznych Sameh Shoukry rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z Izraela i Autonomii Palestyńskiej (AP) w środę po południu w ramach próby przygotowania spotkania mającego na celu „przyspieszenie pokoju w regionie”, zgodnie z oświadczeniem egipskiego MSZ.


Premier Benjamin Netanjahu w czwartek potępił „haniebny” gwałtowny szturm na Kapitol Stanów Zjednoczonych w środę, podczas gdy amerykańscy prawodawcy potwierdzali zwycięstwo wyborcze prezydenta elekta Joe Bidena w wyborach.

W czwartek wydano nakaz aresztowania odchodzącego prezydenta Donalda Trumpa w związku z zabiciem w zeszłym roku irańskiego generała i potężnego przywódcy irackiej milicji, podały irackie władze.


Republikańska Koalicja Żydowska pogratulowała prezydentowi elektowi Joe Bidenowi w czwartek, wydając oświadczenie zaledwie kilka godzin po tym, jak Kongres potwierdził zwycięstwo Kolegium Elektorów Bidena po burzliwym dniu, w którym nastąpił atak tłumu na Kapitol.


Siły Obronne Izraela poinformowały o rozmieszczeniu baterii obrony przeciwrakietowej Iron Dome w rejonie miasta Ejlat na południu kraju. System został rozmieszczony z powodu wzrostu zagrożenia ze strony terrorystów na egipskim Synaju.


IDF wprowadza „7 najbardziej zaawansowanych technologii, które zapewniają nam przewagę na polu bitwy i pomagają w ratowaniu życia cywilów”.


Wielki muzyczny hawajski Izrael „IZ” Kamakawiwoʻole pośmiertnie wszedł do klubu YouTube z klasycznym coverem „Somewhere Over the Rainbow”, ogłosił YouTube w środę (6 stycznia). Przetargowy film z hawajskiej wytwórni muzycznej The Mountain Apple Company na kanale YouTube przedstawia zmarłego Kamakawiwo’ole delikatnie skubiącego ukelele na plaży. Według YouTube w ciągu ostatnich 12 miesięcy miał średnio ponad 500 000 wyświetleń dziennie.


Według doniesień ukraińskich mediów szczepionki na koronawirusa zostały przemycone z Izraela na Ukrainę i oferowane zamożnym w kraju za wygórowaną cenę.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.