Uncategorized

Żołnierz w sandałach

Shlomo Adler


Recenzja bloga Reunion 69


Żołnierz w sandałach” jest barwnym opowiadaniem o dalszych losach Shlomo Adlera (pierwsza książka ma tytuł “Znów jestem Żydem”) który po przeżyciu Zagłady  decyduje się na wyjazd do Palestyny i budowanie państwa Izrael.

Przeżycia okupacyjne pozbawiły go wiary w Boga i już jako świecki Żyd bierze on udział w walce o własne państwo. Książka jest napisana z humorem, autor ma niezwykłą pamięć do szczegółów, opisuje niektore zdarzenia i przeżycia jakby to bylo wczoraj. Ma też niezwykłą umiejętność sluchania innych ludzi i przekazywania ich opowiadań. Czasy kawalerskie w wojsku przechodzą stopniowo do przejścia do cywila i założeniu rodziny.

Z wielkim pietyzmem opisuje Shlomo Adler też przeżycia i tułaczkę wojenną rodziny swojej żony. Duża część książki poświęcona jest szukaniem przez Szlomo swojego miejsca w Izraelu i jego karierze zawodowej mimo braków w wykształceniu. Książka jest niezwykłym świadectwem walki o swój kraj, byt i godność a równocześnie zupełnie pozbawiona szowinizmu czy fanatyzmu. Przeciwnie, niewierzący Szlomo ma pełny respekt do wiary i tradycji swojej żony i do innych ludzi.

Wspomnienia Szlomo tchną tolerancją. Jego ciężkie życie i wielkie cierpienia nie obracają się w zgorzkniałość tylko wprost przeciwnie – w radość życia.Ksiazke mozna kupic TUTAJ


Watki z ksiazki “Znów jestem Żydem” ktore ukazaly sie na blogu

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.