Uncategorized

Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach

Europa jest oburzona. Dlaczego Izrael nie zaszczepił najpierw prezydenta Abbasa? Pierwszym zaszczepionym Izraelczykiem (19 grudnia 2020) był premier Netanjahu. Milionowym był Muhammad Abd al-Wahhab Jabarin w dniu 1 stycznia 2021.

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien


2 stycznia na stronie internetowej BBC opublikowano nadzwyczajną wiadomość. „Izrael prowadzi wyścig szczepień przeciwko wirusowi z 12%, którzy otrzymali zastrzyk”. W artykule zanotowano, że przy “ponad jednym milionie zaszczepionych ludzi Izrael ma bez porównania najwyższy poziom zaszczepień na świecie”. To była pozytywna wiadomość i to właśnie było niezwykłe. Jednak, zamiast zainteresować się, jak Izrael tego dokonał i jakie konsekwencje może to mieć dla innych kampanii szczepień od Londynu do Ammanu, uruchomiono antyizraelski porządek dnia, by wynaleźć opowieść o Izraelu, który nie szczepi Palestyńczyków. 

Twierdzenie, że Izrael nie szczepi Palestyńczyków, jest całkowicie zmyśloną historią, opartą na dezinformacji. „Guardian” donosił, że “Palestyńczycy na okupowanych przez Izrael Zachodnim Brzegu i w Gazie mogą tylko patrzeć i czekać”. W artykule zaznaczono, że Izrael “transportuje partie szczepionek Pfizer/BioNTech w głąb Zachodniego Brzegu. Rozdziela je jednak tylko między żydowskich osadników, nie zaś wśród z grubsza 2,7 miliona Palestyńczyków, którzy żyją wokół nich”.

Artykuł, który był tak zatytułowany, by dawać wrażenie, że Palestyńczycy są “wykluczeni”, zawiera fakty, które przeczą temu tytułowi. Nic w artykule nie pokazuje, że Palestyńczycy, którzy chcieli być zaszczepieni, zostali wykluczenie. Faktycznie mówi, że “odczuwająca brak gotówki Autonomia Palestyńska, która sprawuje ograniczone rządy na tych terytoriach, stara się o szczepionki. Jeden urzędnik państwowy mówił, może optymistycznie, że szczepionki powinny przybyć w ciągu następnych dwóch tygodni”. Ali Abed Rabbi, dyrektor generalny palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia, ocenia że kampania odbędzie się w lutym. W artykule, którego tytuł mówi o “wykluczeniu” Palestyńczyków, jest również informacja, że palestyński rząd nawet „nie prosił oficjalnie Izraela o pomoc”.  

Palestyńczycy rządzą na wpół autonomicznym regionem na Zachodnim Brzegu, a terrorystyczna grupa, Hamas, rządzi Strefą Gazy od 2006 roku. 139 krajów uznaje Palestynę jako kraj. Jest członkiem wielu organizacji ONZ. Fakt, że Autonomia Palestyńska będzie czekać ze szczepieniami, był znany od połowy grudnia, ponieważ „Washington Post” informował, że podczas gdy Izrael przygotowuje kampanię szczepień, Palestyńczycy czekali z tym.

Fakty są jasne. Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu nie są obywatelami Izraela ani członkami izraelskiego systemu opieki zdrowotnej, który składa się z kilku dużych, kontrolowanych przez państwo, półprywatnych dostarczycieli opieki zdrowotnej. Władze odpowiedzialne za zdrowie w Izraelu wykonują wzorowo pracę, szczepiąc każdego, kogo mogą, Żydów i Arabów, bez żadnej dyskryminacji. Zaszczepili nawet nie-obywateli, którzy żyją w Izraelu, włącznie z arabskimi mieszkańcami Jerozolimy. W ostatnich dniach rozmawiałem z kilkoma takimi ludźmi.

Większość Palestyńczyków żyje jednak pod rządami Autonomii Palestyńskiej.

Izrael od dziesięcioleci nie jest odpowiedzialny za opiekę zdrowotną Palestyńczyków w Gazie ani na Zachodnim Brzegu. Izrael opuścił Strefę Gazy w 2005 roku. Jednak pojawiły się głosy żądające, by Izrael prowadził program szczepień w Gazie, twierdząc, że Strefa Gazy jest „okupowana” przez Izrael. Oszukańczo używają tego określenia, próbując zmusić Izrael do dostarczania opieki zdrowotnej regionowi rządzonemu przez grupę uzbrojonych terrorystów, nad którymi – o czym ci komentatorzy wiedzą doskonale – Izrael nie sprawuje żadnej kontroli.

Twierdzenie, że to jest przykład “apartheidu” i że Izrael zawiódł i nie “dostarczył szczepionek na Zachodni Brzeg i do Gazy”, retweetował szef biura “New York Times” w Jerozolimie i był za to krytykowany online. Ken Roth, szef Human Rights Watch także twierdził, że istnieje “dyskryminacyjne traktowanie przez Izrael Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Gazie”. Posłużył się zdjęciem państwowego medium Turcji, TRT, by napaść na Izrael „jako okupujące państwo, które nie zaszczepiło ani jednego Palestyńczyka. To znaczy, że mieszkańcy nielegalnych osiedli są zaszczepieni, ale nie Palestyńczycy tuż obok”. Posłużenie się państwowymi mediami Turcji, by napadać na Izrael, wygląda na hipokryzję, biorąc pod uwagę fakt, że Turcja nielegalnie okupuje Afrin w północnej Syrii, kurdyjski obszar, na którym Turcja przeprowadziła czystkę etniczną. Roth nie krytykował Turcji za dyskryminację ludzi na obszarach, które okupuje. Co szczególnie interesujące w tym kontekście, od żadnego innego „okupującego” państwa nie żąda się w ten sposób dostarczania opieki zdrowotnej i szczepionek.

W przeszłości Roth twierdził, że arabscy mieszkańcy Jerozolimy są Palestyńczykami. W sierpniu 2017 roku tweetował o cofnięciu statusu rezydenta “tysiącom Palestyńczyków” w Jerozolimie. W 2015 roku tweetował, że groźby wyburzenia domów mogą dotyczyć Palestyńczyków we wschodniej Jerozolimie. Istnieje sprzeczność między jego twierdzeniem, że Izrael nie zaszczepił “ani jednego” Palestyńczyka, a mówieniem o mieszkańcach wschodniej Jerozolimy jako Palestyńczykach, skoro ci ludzie mają dostęp do izraelskich szczepień. Sprawdziłem to bardzo starannie. Ludzie we wschodniej Jerozolimie byli szczepieni i mogą być szczepieni. Ponadto sprawdziłem z kimś, kto nie jest obywatelem Izraela, ale mieszka w Beit Jala, za Zieloną Linią, który był także zaszczepiony, mimo że nie ma karty ubezpieczenia zdrowotnego. Pokazuje to, że władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną w Izraelu robią wszystko, co mogą, by zaszczepić tak wielu ludzi, jak to możliwe, niezależnie od tego czy są Arabami, czy Żydami.  

Oszczerstwo, że Izrael nie szczepi Palestyńczyków, jest zbudowane na rozmaitych, wprowadzających w błąd informacjach. Należałoby raczej zapytać, dlaczego społeczność międzynarodowa nie pomogła bardziej Palestyńczykom. Jednak społeczność międzynarodowa ogólnie wykonuje marną robotę w dziedzinie pomocy ze szczepionkami dla  globalnego południa. Wiele bogatych krajów nie potrafi nawet zaszczepić własnej ludności, więc proces jest ogólnie chaotyczny. Izrael jest wyjątkiem, ale także jego szybkie tempo szczepień jest pierwsze i w pewien sposób eksperymentalne, ponieważ Izrael traktuje szczepienia jak wojnę.

Autonomia Palestyńska zdecydowała, które grupy będą miały pierwszeństwo, kiedy przybędzie szczepionka. Obejmują one osoby starsze, dziennikarzy i siły bezpieczeństwa. Nie jest więc tak, że nie planowali. Planowali. Dziennikarze powinni przyjrzeć się ich planom. Autonomia Palestyńska pod koniec grudnia zajmowała się próbą aresztowania DJ oskarżonej o zorganizowanie przyjęcia w świątyni o nazwie Nebi Musa, zamiast zajmować się szczepionkami.

W tej opowieści oskarżającej Izrael o nieszczepienie Palestyńczyków jest jeszcze jedna warstwa hipokryzji. Sąsiednie państwa nie szczepią niemal nikogo. W sprawie dostarczenia szczepień Izrael wykonał wzorową robotę, zapewniając je Arabom i Żydom. Ci, którzy mówią o Arabach w Jerozolimie jako o Palestyńczykach, muszą przyznać, że Izrael szczepi Palestyńczyków. Wymyślono tę sprawę po to, by zaszargać pozytywny obraz, nie po to, by informować o faktach. Izrael nikogo nie “wykluczył ani nie “zawiódł” w zrobieniu czegoś w Gazie lub na Zachodnim Brzegu. Ci sami ludzie, którzy uznają Palestynę jako państwo, są tymi, którzy twierdzą, że Izrael powinien szczepić w tym państwie, a ci sami, którzy nazywają Arabów w Jerozolimie Palestyńczykami, kłamią, że Izrael ich nie szczepi, podczas gdy oczywiście Izrael robi to.

Ta pełna hipokryzji postawa wobec Izraela nie ma żadnego odpowiednika, kiedy patrzy się na inne okupowane lub sporne terytoria. Te same głosy nie zadały pytania, kto zaszczepi mieszkańców prowincji Idlib w Syrii, Palestyńczyków w Libanie, lub kto będzie szczepił w północnym Cyprze, Abchazji, na Krymie lub w Donbasie.

Opieka zdrowotna jest prawem obywateli, nie jest jednak jasne, czego wymaga się od państwa w stosunku do nie-obywateli. Na ogół władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną często nie dyskryminują i próbują dostarczać ratującej życie opieki zdrowotnej, kiedy jest to potrzebne. Tak powinna działać opieka zdrowotna, kiedy pojawia się wirus, który nie rozróżnia obywatela od nie-obywatela. W sytuacjach, kiedy istnieją samorządne obszary, takie jak Strefa Gazy, nagłe twierdzenie, że Izrael powinien przyjąć odpowiedzialność za szczepienia, ale nie za inne dziedziny opieki zdrowotnej, jest wymyślone wyłącznie po to, by oszkalować Izrael obarczając go winą za coś, za co nie jest winny. Gdyby Izrael dostarczył szczepień, byłoby to czymś fenomenalnym; szkalowanie go za niezrobienie tego i próba przekształcenia terenu, który opuścił 15 lat temu, w tereny „okupowane” jest częścią antyizraelskiej agendy.   

Nienawidzący Izraela zawsze znajdą sposób, by napadać na Izrael. Zamiast podziwiać osiągnięcie Izraela i uczyć się od niego, celem krytyków jest znalezienie jakiejś nieistniejącej i dezinformującej rzekomej winy w bezprecedensowym programie Izraela. Zamiast powiedzieć, że kraje mogłyby się z tego czegoś nauczyć, a także pomóc Palestyńczykom, celem jest po prostu oczernianie Izraela.

How anti-Israel voices made a hypocritical, inaccurate story on vaccines

Jerusalem Post, 4 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Seth J. Frantzman
Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 


Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. ” Ziemia, woda dalekosiezne planowanie, granice, prawo wjazdu I wyjazdu, naleza do Izraela”
    Zupełnie jak każdego innego suwerennego kraju…..jaka bezczelność!

  2. Ziemia, woda dalekosiezne planowanie, granice, prawo wjazdu I wyjazdu, naleza do Izraela
    Tez prawo pracy I wegetacji. Szczepionka? Moze dla tych co pracuja u nas. Bo pomimo ich izolacji, to jednak moga zarazic sie i zarazac Narod zydowski dal swiatu niewdziecznemu tyle , ze moze I powinien, Palestynczykow zaszczepic.
    Dodam tylko, ze w Izraelu nikt nie slyszal I nie mowil o atakach na Izrael z powodu szczepionki.

  3. Kenneth Roth jest Zydem.On i inni zzerani przez zazdrosc dlaczego ich kraje wygladaja jak nieudaczniki w porownaniu ze szczepieniami w Izraelu powtarzaja to co Rosjanie wymyslili ponad pol wieku temu, w tym jak pokazali Amerykanom Moskwicz wychodzacy z fabryki co 40 sekund. Kiedy okazalo sie ze Moskwicze nie maja motoru, Rosjanie odpowiedzieli ” A u was bija Murzynow!!”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.