Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 16.1 – 17.1


Kilka najbliższych tygodni pokaże w którą stronę tak naprawdę idzie Izrael. Trwa wielka kampania szczepień, a równocześnie rozprzestrzenia się koronawirus. Zdjęcia niesamowitej akcji szczepień w Izraelu obiegły cały świat, dając Izraelczykom nadzieję na szybki powrót do normalności. Podpisane umowy rozwiązały problem niedoboru szczepionek w Izraelu, jednak wpływ tej kampanii nie wpłynął jeszcze w widoczny sposób na obniżenie wskaźnika infekcji. Wysoki poziom wskaźnika nowych dziennych przypadków przysłania optymistyczne scenariusze mówiące o szybkim zakończeniu kryzysu. Towarzyszy temu rosnąca nieustannie liczba ciężko chorych osób, którzy coraz bardziej obciążają system opieki zdrowotnej, który od dłuższego czasu jest rozciągnięty do granic możliwości.

Calosc TUTAJ


16 stycznia 2021 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że 13 Izraelczyków doświadczyło łagodnego paraliżu twarzy jako skutku ubocznego po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki Pfizera. Urzędnicy ds. zdrowia zadali pytanie, czy tym osobom można podać drugą dawkę szczepionki, ale ministerstwo zaleciło podanie drugiej dawki. Objawy utrzymywały się przez około 28 godzin i ustąpiły. Drugą szczepionkę można podać po ustąpieniu objawów. Sytuacja jest pilnie monitorowana.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas wydał dekret prezydencki nakazujący przeprowadzenie wyborów narodowych w Palestynie w ciągu następnych siedmiu miesięcy, dzięki czemu Palestyńczycy mogliby po raz pierwszy od 2006 roku trafić do urny wyborczej.Wszyscy Izraelczycy w wieku powyżej 45 lat będą uprawnieni do otrzymania pierwszego zastrzyku COVID-19 u swoich dostawców usług zdrowotnych od niedzieli, gdy izraelska akcja szczepień będzie się nadal rozwijać, poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.


Postanowienie mające na celu symboliczną zmianę nazwy ulicy w stolicy Ameryki ku pamięci zmarłej sędzi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Ruth Bader Ginsburg – powszechnie znanej jako „RBG” – zostało wprowadzone w czwartek na posiedzeniu Rady Dystryktu Kolumbii.


W ostatnich dniach administracji Trumpa Stany Zjednoczone nałożyły w piątek sankcje na irański sektor żeglugowy i proliferację broni masowego rażenia 


W związku z rozszerzaniem się więzi między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w następstwie porozumień z Abrahamem, wiodąca palestyńska organizacja BDS rezygnuje z wysiłków bojkotu państwa żydowskiego w kraju Zatoki Arabskiej.


Prezydent Donald Trump przyznał królowi Maroko Mohammedowi VI, królowi Mohammedowi VI, najwyższe odznaczenie Stanów Zjednoczonych, powołując się na swoją decyzję o rozpoczęciu normalizacji stosunków z Izraelem.Legion of Merit to rzadko przyznawane odznaczenie, które może nadać tylko prezydent, i zazwyczaj jest to głowa państw lub rządów innych krajów.


Szybkie wprowadzenie szczepionki na COVID przyciąga globalnych inwestorów do izraelskich akcji Inwestorzy obstawiają, że imponujące wysiłki Izraela w zakresie szczepień uczynią ten kraj liderem w ożywieniu gospodarczym po pandemii koronawirusa.


Stany Zjednoczone nazwały Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie „głównymi partnerami w dziedzinie bezpieczeństwa” co było wcześniej niespotykanym określeniem tych dwóch krajów, w których odbywają się główne amerykańskie operacje wojskowe.


W sobotę europejskie mocarstwa wyraziły głębokie zaniepokojenie planami Iranu dotyczącymi produkcji uranu metalicznego, ostrzegając, że Teheran „nie ma wiarygodnego użytku cywilnego” dla tego pierwiastka.


Baron Benjamin de Rothschild zmarł w piątek 15 stycznia po zawale serca w swoim domu w Szwajcarii, poinformowała grupa Edmond de Rothschild. Miał 57 lat.


Izrael nie ma obowiązku zapewniania szczepień ludności terytoriów.Izrael nie ma statusu okupanta, a Czwarta Konwencja Genewska nie ma zastosowania do terytoriów.


 Mitchell Louis Finesilver zdobył brązowy medal w kategorii freestyle 74 kg, pokonując przeciwnika z Azerbejdżanu w zawodach zapaśniczych we Francji


Aktywiści izraelscy szukają funduszy na rozwieszenie billboardów w całym Izraelu gratulujących prezydentowi-elektowi USA  Joe Bidenowi  i wiceprezydent-elekt Kamali Harris ich inauguracji w środę.

Proponowany billboard przedstawia flagi amerykańska i izraelska oraz rysunek Bidena i Harrisa z przesłaniem: „Demokracja wygrywa! 
Izraelczycy gratulują Bidenowi i Harrisowi ”

17 stycznia 2021 r.


IDF udaremniła przemyt narkotyków na granicy egipsko-izraelskiej i w zeszłym tygodniu przechwyciła narkotyki warte miliony szekli.


Wkrótce po wydaniu, nowa książka kucharska „Dinner Done: Practical Recipes for Your Busy Day” została szybko sprzedana w Izraelu, jako numer jeden w kategorii potraw koszernych. 


ujawniono, że w ramach umowy między firmą Pfizer a Izraelem ustalono, że w zamian za miliony dawek szczepionek państwo zapewni producentom leków dostęp do ogromnych medycznych baz danych zawierających cyfrowe informacje o osobach, które zostały zaszczepione. W efekcie Izrael zgodził się funkcjonować jako globalne laboratorium eksperymentalne, a ustalenia dotyczące jego opinii publicznej zostaną wykorzystane do określenia strategii szczepień w innych krajach i wesprze producentów leków w rozwoju badań nad szczepionkami koronawirusowymi oraz innymi lekami i terapiami.


W niedzielę nad Izraelem w kierunku Zatoki Perskiej widziano dwa amerykańskie bombowce wojskowe Boeing B-52 Stratofortress. To już piąty raz w ostatnich miesiącach przelatujące w tym rejonie amerykańskie samoloty tego modelu.


obfite opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia w nadmorskim mieście Naharija. Policja zablokowała część dróg w mieście.


burmistrz Tel Awiwu-Jafa Ron Huldai ogłosił rano, że za 10 dni otworzy wszystkie instytucje kulturalne w mieście dla każdego, kto otrzymał dwie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.


Nachman Ash powiedział w niedzielę, że nie będzie wymogu poddawania kwarantannie Izraelczyków, którzy byli co najmniej tydzień po drugiej szczepionce przeciwko koronawirusowi.


 Wysoki rangą izraelski urzędnik twierdzi, że Arabia Saudyjska nie podpisze żadnego porozumienia pokojowego z Izraelem, dopóki nie zostanie osiągnięty postęp w kwestii palestyńskie


urzędnik palestyński Jibril Rajoub powiedział w niedawnym wywiadzie, że prezydent USA Donald Trump, którego nazywał „zbrodniczym osiołkiem”, został wyrzucony do śmietnika historii i że ci arabscy ​​przywódcy którzy znormalizowali stosunki z Izraelem, podzielą jego los.


Dwa największe izraelskie banki, Bank Hapoalim Ltd. i Bank Leumi Le-Israel Ltd., poinformowały w niedzielę, że podpisały protokół ustaleń z Narodowym Bankiem Bahrajnu w sprawie współpracy między pożyczkodawcami.


Fanny Mergui nie ma wątpliwości: marokańscy Żydzi „już pakują walizki”, aby wejść na bezpośrednie loty do Izraela po tym, jak królestwo znormalizowało więzi z państwem żydowskim. Maroko, dom dla największej społeczności żydowskiej w Afryce Północnej ma również nadzieję na napływ izraelskich turystów, gdy pandemia COVID-19 ustąpi.


IPO wycenia izraelską firmę zajmującą się grami mobilnymi Playtika na 11 miliardów dolarówMinisterstwo Zdrowia Izraela opublikowało w niedzielę zredagowaną kopię umowy, którą podpisało z producentem leków Pfizer na wymianę publicznych danych medycznych w zamian za szybką dostawę szczepionek Covid-19.


Nowe badanie pokazuje, że 44 procent brytyjskich Żydów unika widocznych przejawów judaizmu, takich jak jarmułka, gwiazda Dawida lub inne symbole, z obawy przed antysemityzmem, donosi The Guardian w  niedzielę.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.