Uncategorized

Nieznany bohater „Nowego Bliskiego Wschodu”

Jared Kushner


Artykul przetlumaczyl Sir Google Translate

STRESZCZENIE: Jared Kushner, zięć i wysłannik na Bliski Wschód dotychczasowego prezydenta USA Donalda Trumpa, odegrał kluczową rolę w zawarciu porozumień pokojowych między Izraelem a ZEA, Bahrajnem, Marokiem i Sudanem, a ostatnio pośredniczył w zakończeniu trzyletni konflikt między Arabią Saudyjską a Katarem.

W czerwcu 2017 roku Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie – określane w arabskich mediach jako kwartet lub kraje oblężnicze – zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, wywołując kryzys dyplomatyczny, który trwał przez kolejne trzy lata. Oprócz ustanowienia blokady dyplomatycznej, państwa te zablokowały dostęp Kataru do swojej przestrzeni powietrznej. Arabia Saudyjska posunęła się nawet do zablokowania dostępu Kataru do przejścia granicznego na przełęczy Sloa – jedynego lądu, który przecina półwysep Katar z każdym krajem.

Do kryzysu doprowadziło wiele czynników. Wśród nich było finansowanie katarów dla elementów Bractwa Muzułmańskiego, które agitują przeciwko Arabii Saudyjskiej i Egiptowi. Innym było wsparcie dla katarskiej sieci Aljazeera TV, która podważa stabilność w wielu krajach arabskich. Liderzy Kwartetu nie zapomnieli, jak Aljazeera zachęcał tłumy do wyjścia na ulice podczas przewrotu eufemistycznie nazywanego „arabską wiosną”. Katarowie twierdzą, że wrogość Kwartetu wynika z zazdrości o sukces Kataru, w tym m.in. z wyboru go na gospodarza mistrzostw świata 2022.

Niedawno pojawiły się doniesienia prasowe wskazujące, że Arabia Saudyjska planowała najechać Katar, ale w ostatniej chwili została odstraszona przez silną amerykańską presję.

Cztery kraje ustanowiły 13 warunków dla zniesienia oblężenia i normalizacji stosunków, w tym zaprzestania finansowania terroryzmu i zamknięcia Aljazeery. Katar się nie ugiął. Zamiast tego zwrócił się do Turcji i Iranu, które zapewniły pomoc logistyczną w zamian za wielomiliardowe katarskie inwestycje w tych krajach. Aljazeera, który był krytyczny wobec Iranu, zmienił melodię i pochwalił szefa sił Quds, Qassema Soleimaniego (który został zabity w styczniu 2020 roku przez USA).

Jared Kushner odniósł sukces tam, gdzie wielu przed nim zawiodło. Od ponad trzech lat Kuwejt i inni próbowali wypełnić lukę między Saudyjczykami a Katarami, aby znaleźć drogę do pojednania. Spór między nimi był jednak zbyt poważny, a sprawa Chaszoggiego jeszcze bardziej go pogłębiła  . Aljazeera zobowiązał dziesiątki dziennikarzy i wiele śledztw do zadania zniszczenia wizerunku saudyjskiego księcia Muhammada bin Salmana, uważanego za kluczowego aktora morderstwa Khashoggi.

Jednak dyplomacja amerykańska w postaci presji prezydenta Trumpa i wysiłków dyplomatycznych Kushnera i jego zespołu ostatecznie doprowadziła do pojednania bin Salmana z katarskim emirem Tamimem Thanim.

Niedawno saudyjski książę koronny otworzył doroczny szczyt Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, wzywając do przyjęcia jednolitego stanowiska przeciwko Iranowi: „Dziś rozpaczliwie potrzebujemy wspólnych wysiłków, aby rozwinąć naszą radę i sprostać wyzwaniom, Twarz.” Przed otwarciem szczytu przyjął emira Kataru na lotnisku, gdzie przywódcy się objęli i wydawało się, że się pogodzili.

Szczyt w Zatoce Perskiej może jeszcze zostać zapamiętany jako pojednanie, podczas którego znaleziono drogę do pokoju z pozostałymi trzema krajami kwartetu, ale szczegóły porozumienia są nadal niejasne. Jednym z warunków jest zrzeczenie się przez Katar pozwu przeciwko Rijadowi o odszkodowanie za szkody spowodowane oblężeniem. Tylko czas pokaże, czy jest to prawdziwe pojednanie, ale media po obu stronach ograniczyły ataki, a wojny w sieciach społecznościowych prawie zniknęły.

Dzięki ogromnemu wkładowi w porozumienia pokojowe między Izraelem i czterema państwami arabskimi oraz sukcesowi w zakończeniu regionalnej waśni między Arabią Saudyjską a Katarem, Jared Kushner jest niedocenionym bohaterem „Nowego Bliskiego Wschodu”.

Wyświetl PDF

Dr Edy Cohen, badacz w Centrum BESA, specjalizuje się w relacjach międzyarabskich, konflikcie arabsko-izraelskim, terroryzmie, społecznościach żydowskich w świecie arabskim. Jest autorem książek The Holocaust in the Eyes of Mahmoud Abbas  oraz The Mufti and the Jews: The Involvement of Haj Amin Al-Husseini in the Holocaust and His War Against the Jews of the Arab Lands 1946-1935.


Nieznany bohater „Nowego Bliskiego Wschodu”

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Rzadki uśmiech historii, który umożliwił państwu żydowskiemu jakościowy skok w jego statusie międzynarodowym. Izraelczycy wykorzystali prawie 100% z tej wyjątkowej okazji.
  Nowy powód do zawiści i antysemityzmu na szerokim świecie.

  Ostatnia administracja równie przyjazna była za czasów H. Trumana, 70 lat temu.

  Trump i Kushner powinni zostać uhonorowani w Izraelu ładnymi ulicami i placami.

  Harry Truman, 33 prezydent USA, zrobił wiele na rzecz Izraela i ma kilka ulic i wieś w Izraelu.

  Trump ma już osiedle na Golanie, a Kushner nic. Trzeba to poprawić.

 2. Jared Kushner bylby swietny w rzadzie izraelskim m’a stanowisku ministra spraw zagranicznych lub doradcy premiera. Ma ogromne rozeznanie, talent i wyczucie sytuacji.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.