Uncategorized

Globalna sieć terrorystyczna Iranu czai się za groźbą zemsty

Widok po ataku terrorystycznym Iranu na Centrum Społeczności Żydowskiej AMIA w Buenos Aires, Argentyna, 18 lipca 1994, zdjęcie z Wikipedii


Artykul przetlumaczyl sir Google Translate

STRESZCZENIE: Wielokrotne groźby Iranu, by pomścić doniesienia o zabójstwie jego głównego naukowca zajmującego się energią jądrową, Mohsena Fakhrizadeha, który został zastrzelony poza Teheranem w listopadzie, zwiększają prawdopodobieństwo irańskiej akcji zbrojnej przeciwko izraelskim celom. Zagrożenia służą również jako przypomnienie, że Iran ma długą historię zarówno sponsorowania terroryzmu, jak i aktywnego angażowania się w niego własnym personelem, oraz że spędził dziesięciolecia na budowaniu globalnej, wysoce aktywnej sieci szyickiego terroru.


Mohsen Fakhrizadeh, który uczestniczył w teście podziemnej bomby atomowej w Korei Północnej w 2013 roku, był  odpowiedzialny  za fazę uzbrojenia irańskiego programu nuklearnego, znanego wcześniej jako Amad. Podczas gdy Organizacja Energii Atomowej Iranu jest odpowiedzialna za gromadzenie uranu, Fakhrizadeh i jego zespół zostali wykorzystani przez irański reżim do przejęcia władzy po decyzji o ucieczce do broni jądrowej.

Najwyższy Przywódca Ajatollah Chamenei i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) analizują teraz opcje i możliwe terminy odwetu za zabójstwo Fakhrizadeha, do którego doszło pod koniec listopada. Przypuszczalnie rozważają możliwości przeprowadzenia bolesnych ataków, próbując jednocześnie uniknąć totalnej wojny regionalnej.

Aby zrozumieć, jak może wyglądać odwet reżimu, warto przypomnieć, jak zareagował, gdy czterech jego naukowców zajmujących się energią jądrową zostało zamordowanych na irańskiej ziemi w latach 2010-2012.

W ciągu dwóch dni, w lutym 2012 roku, irańskie bombowce  usiłowały  zamordować izraelskich dyplomatów w Gruzji, Indiach i Tajlandii. Izrael  określił  elitarną irańską Quds Force, która jest odpowiedzialna za kampanie dywersyjne poza granicami Iranu, a także za uzbrojenie i aktywację międzynarodowych sieci terrorystycznych, jako odpowiedzialną za przeprowadzanie tych ataków.

W New Delhi żona izraelskiego dyplomaty i trzy inne osoby odniosły obrażenia, gdy napastnik na motocyklu wbił bombę magnetyczną w jej pojazd. W Bangkoku  dwóch Irańczyków  zostało aresztowanych, a później uwięzionych po ogromnej eksplozji, która przeszła przez ich dom. W późniejszym pościgu policyjnym jeden z podejrzanych stracił nogi w wyniku wybuchu, gdy próbował rzucić materiałem wybuchowym w tajlandzką policję.

Tajlandzka policja powiedziała, że ​​ta dwójka była częścią grupy uderzeniowej wysłanej w celu zabicia izraelskich dyplomatów w Bangkoku. Trzeci Irańczyk został aresztowany w Malezji po ucieczce z Tajlandii, a następnie poddany ekstradycji i uwięziony.

W listopadzie Tajlandia uwolniła trzech mężczyzn w ramach umowy o  wymianie więźniów,  mającej na celu uwolnienie australijsko-brytyjskiej uczonej Kylie Moore-Gilbert, która przez dwa lata leżała w irańskim więzieniu pod zarzutem szpiegostwa i była trzymana jako karta przetargowa Teheran.

Były ambasador Izraela w Tajlandii, Itzhak Shoham,  zareagował wściekle  na to uwolnienie, mówiąc: „Smutno mi widzieć zdjęcia, gdy [Irańczycy] świętują zamiast gnić w więzieniu”.

Podczas fali ataku w 2012 roku kierowca ambasady Izraela w stolicy Gruzji, Tbilisi, zauważył   ładunek wybuchowy umieszczony pod jego pojazdem, ostrzegający władze i zapobiegający atakowi terrorystycznemu.

Modus operandi Iranu jest dość jasny: regularnie atakuje izraelskie aktywa dyplomatyczne za granicą. Ale Iran ściśle współpracuje również z Hezbollahem przy przeprowadzaniu międzynarodowych ataków terrorystycznych. Kiedy cele dyplomatyczne okazują się trudniejsze niż planowano, oś szyicka podąża za miękkim celem izraelskich turystów.

Podział pracy między Iranem a Hezbollahem ujawnił się w dość wyraźny sposób w ciągu ostatniej dekady: irańscy agenci atakują izraelskie ambasady i dyplomatów, podczas gdy Hezbollah atakuje izraelskie cywilne cele za granicą.

We wrześniu 2020 r. Bułgarski sąd  skazał  zaocznie dwóch podejrzanych agentów Hezbollahu za zamach bombowy na autobus w 2012 roku w kurorcie Burgos, w którym zginęło pięciu izraelskich turystów i ich bułgarski kierowca.

Ten wzór nie jest niczym nowym. W 1992 roku, miesiąc po tym, jak Izrael zamordował szefa Hezbollahu Abbasa Musawiego w Libanie podczas ataku helikoptera Apache, bombowce uderzyły w ambasadę Izraela w Buenos Aires w Argentynie. W  tym masowym ataku zginęło 29 osób  , a 250 zostało rannych. „Iran stoi za ohydnym atakiem; Iran wymyślił i zaplanował atak i przeprowadził go za pośrednictwem swojego pełnomocnika – Hezbollahu ”- oświadczyło izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych  .

Dwa lata później, w 1994 roku, zamachowiec-samobójca  zaatakował  centrum społeczności żydowskiej AMIA w Buenos Aires, zabijając 85 osób i raniąc setki. Argentyński prokurator Alberto Nisman i prokurator Marcelo Martínez Burgos formalnie oskarżyli wysokich rangą urzędników reżimu irańskiego o udział w ataku, a Hezbollah o jego przeprowadzenie. W styczniu 2015 roku Nisman został znaleziony martwy w swoim domu w Buenos Aires zaledwie na jeden dzień przed planowanym  złożeniem zeznań  przed argentyńskim panelem kongresowym w sprawie jego zarzutów przeciwko byłej prezydent Argentyny Cristinie Fernandez de Kirchner, którą Nisman oskarżył o ukrywanie roli Iranu w AMIA bombardowanie.

Siatka terrorystów irańsko-szyickich nie wykazała żadnych oznak spowolnienia w ostatnich latach, chociaż udało jej się skutecznie przechwycić jej spiski. W latach 2013 i 2014 irańskie siły Quds  dostarczyły  komórkom Hezbollahu na całym świecie setki ton materiałów wybuchowych na bazie azotanu amonu w celu przygotowania przyszłych ataków.

We wrześniu 2015 r. Brytyjska policja antyterrorystyczna dokonała  nalotu na cztery nieruchomości  w Londynie i odkryła trzy tony metryczne azotanu amonu przechowywanego w tysiącach opakowań z lodem.

Ta sama wybuchowa substancja chemiczna została  znaleziona  przez policję na terenie Tajlandii podczas aresztowania agenta Hezbollahu w 2012 roku. Dochodzenie sugerowało później, że nieruchomość była wykorzystywana do przygotowania wysyłek materiału wybuchowego do komórek Hezbollahu w innych krajach.

W 2015 roku cypryjska policja znalazła  8,2 tony  azotanu amonu w opakowaniach z lodem i aresztowała podejrzanego agenta Hezbollahu za planowanie ataków na izraelskie cele na śródziemnomorskiej wyspie. Dochodzenie ujawniło, że zapasy materiałów wybuchowych były ukrywane na miejscu od 2011 r. I mogły być wykorzystywane jako „punkt eksportu” do innych miejsc na całym świecie.

W międzyczasie coraz więcej krajów na całym świecie, a szczególnie w UE, w końcu  wyznacza  Hezbollah jako organizację terrorystyczną w uznaniu jego centralnej roli w globalnej sieci terrorystycznej. Słowenia i Łotwa niedawno zakazały organizacji, podobnie jak Czechy.

Aktywizacja terroryzmu jest drugą naturą islamskiego reżimu w Iranie, do tego stopnia, że ​​bezczelnie wysłał nawet własnych dyplomatów na bombardowania na europejskiej ziemi. Pod koniec listopada rozpoczął się w Belgii proces przeciwko  irańskiemu dyplomacie  oskarżonemu o spisek zbombardowania irańskiej opozycji pod Paryżem.

W 2018 roku władze belgijskie zatrzymały parę belgijsko-irańską w pojeździe zawierającym 500 gramów (1,1 funta) materiałów wybuchowych TATP i detonator. Dochodzenie  wykazało,  że irański dyplomata Assadollah Assadi, który służył jako trzeci doradca w ambasadzie Iranu w Wiedniu, zorganizował spisek przy wsparciu irańskiego reżimu. Para, Assadi i dodatkowy współspiskowiec są obecnie sądzeni.

„Plan ataku powstał w imieniu Iranu i pod jego kierownictwem. To nie była osobista inicjatywa Assadiego ”- powiedział prokuratorom w lutym 2020 roku Jaak Raes, szef belgijskiej państwowej służby bezpieczeństwa (VSSE).

Wcześniejsze operacje wymierzone w irańskich działaczy opozycji były organizowane przez irańskie Ministerstwo Wywiadu, którego zadaniem jest zabijanie i porwanie. Miesiąc temu opozycyjny irański Ahwahzi (arabska społeczność mieszkająca w południowo-zachodnim Iranie) mieszkający w Szwecji  został zwabiony  przez irańskich agentów wywiadu do Turcji, gdzie został porwany i przewieziony z powrotem do Iranu.

Iran ma oczywiście wiele możliwości, które może rozważyć, ponieważ grozi odwetem za zabicie swojego głównego naukowca zajmującego się energią jądrową. Jego opcje obejmują aktywację oddziałów terrorystycznych stacjonujących w południowej Syrii, na granicy Izraela, chociaż działania Iranu w Syrii są bardzo narażone na izraelskie działania wojskowe. Iran mógłby nawet spróbować aktywować komórkę terrorystyczną w Izraelu, o czym podobno  ostrzegano byłych izraelskich naukowców zajmujących się bronią jądrową  .

Jakkolwiek Iran spróbuje zareagować, będzie nadal próbował zbudować globalną sieć terrorystów szyickich dżihadystów nadzorowaną przez Siły Quds, w tym agentów Hezbollahu. Celem sieci będzie zbudowanie zdolności do ataku na cele izraelskie i żydowskie za granicą. Jak zauważyło izraelskie źródło bezpieczeństwa  , sieć funkcjonuje jako w pełni skoordynowana oś w morderczym pogoni za międzynarodowym terroryzmem i nie rozróżnia dyplomatów i turystów.


Wyświetl PDF

To jest zredagowana wersja artykułu opublikowanego przez  The Investigative Project on Terrorism  16 grudnia 2020 r.

Yaakov Lappin jest pracownikiem naukowym w Centrum Studiów Strategicznych Begin-Sadat oraz korespondentem ds. Wojskowych i strategicznych. Prowadzi badania i analizy dla think tanków obronnych i jest korespondentem wojskowym JNS . Jego książka  The Virtual Caliphate  bada obecność dżihadystów w Internecie.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.