Uncategorized

Jannet Yelle

Kandydatka na Sekretarza Skarbu USA ma… sokołowskie korzenie

będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku. Jej dziadek urodził się w 1876 r. w rodzinie żydowskich piekarzy w Sokołowie Podlaskim i wyemigrował za ocean.

Nowy prezydent USA Joe Bidden wybrał nową Sekretarz Skarbu, trwają procedury związane zatwierdzeniem jej nominacji przez Senat. To Jannet Yellen, amerykańska ekonomistka, przewodniczącaRady Doradców Ekonomicznychw latach 1997−1999; od 4 października 2010 wiceprzewodnicząca, a od 1 lutego 2014 do lutego 2018 przewodnicząca Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej (FED).

Jannet Yelleń urodziła się w 1946 r. w Nowym Jorku. Jej ojciec, Julius, był lekarzem. Dziadek – Jacob Yonkel Yelin (Yellen) urodził się w 18 lutego 1876 r. w Sokołowie Podlaskim w rodzinie piekarzy. Pod koniec XIX wieku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, w 1910 r. figurował w spisie ludności w Chicago. Zmarł w 1950 r. w Nowym Jorku. Z kolei ojciec matki Jannet – Elias Charles Blumenthal, urodzony w 1864 r. pochodził z Suwałk.

Jannet Yellen skończyła Uniwersytet Browna, kształciła się na kierunku ekonomicznym. Następnie podjęła studia uzupełniające na Uniwersytecie Yale’a. W 1971 obroniła doktorat z ekonomii i podjęła pracę na Uniwersytecie Harvarda, na którym wykładała ekonomię. W 1976 odeszła z uczelni i rozpoczęła pracę w Rezerwie Federalnej. Podczas pracy w FED poznała w 1977 późniejszego męża, George’a A. Akerlofa, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2001 r.
Kandydaturę byłej szefowej Rezerwy Federalnej na sekretarza skarbu USA właśnie zatwierdziła komisja amerykańskiego Senatu. Będzie musiała zmierzyć się z głęboką recesją gospodarczą, wywołaną pandemią koronawirusa.

Jannet Yelle

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.