Uncategorized

Ostrożny optymizm w Ramallah w odniesieniu do Bidena

Al-Manara Square, Ramallah,


Artykul przetlumaczyl Sir Google Translate

STRESZCZENIE: Autonomia Palestyńska (AP) ma długą listę życzeń dla administracji Biden, ale jej początkowe podejście będzie powściągliwe i realistyczne. Wśród przywódców palestyńskich jest zrozumiałe, że nowa administracja nie zajmie się kwestią izraelsko-palestyńską w perspektywie krótkoterminowej. Niemniej Izrael musi ustanowić wiarygodne kanały komunikacji z prezydentem elektem Bidenem, a im szybciej, tym lepiej.


Kiedy prezydent elekt Joe Biden został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA w 2020 roku, policzki wysokich rangą urzędników Fatahu w Ramallah, szczególnie w bliskim kręgu Mahmouda Abbasa, powróciły. Jest nadzieja, że ​​cztery lata dyplomatycznego impasu dobiegają końca i zostanie wdrożona bardziej wyważona polityka Stanów Zjednoczonych wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Zarówno przywódcy w Ramallah, jak i ludzie na jego ulicach są optymistami, że ta zmiana w polityce USA nastąpi. Autonomia Palestyny ​​ma długą listę życzeń dla administracji Bidena, w tym cofnięcie niektórych zarządzeń wykonawczych prezydenta Donalda Trumpa, które ich zdaniem poważnie zaszkodziły sprawie palestyńskiej.

Pewien szczery palestyński osobowość, dr Nasser Quidwa, pełniący obowiązki szefa Fundacji Jasera Arafata (i weterana dyplomatki), obwinił Trumpa za spowodowanie „wielu problemów i wielu kłopotów dla wpływów Ameryki na całym świecie. Dla nas, Palestyńczyków, najważniejszym aspektem wyborów [w USA] było to, kto odchodzi ze stanowiska, a nie kto do niego wchodzi… jest ogromna różnica między Trumpem a Bidenem… ponieważ administracja, która odchodzi, odegrała najbardziej destrukcyjną rolę wobec Sprawa palestyńska i prawa narodowe Palestyny ​​”.

Autonomia Palestyny ​​zerwała wszelkie kontakty z administracją USA wkrótce po tym, jak Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela pod koniec 2017 roku. Palestyńczycy byli wściekli na tę decyzję, postrzegając Jerozolimę Wschodnią jako stolicę swojego przyszłego państwa.

W Ramallah rozchodzą się niepotwierdzone doniesienia, że ​​doszło już do wstępnego porozumienia między urzędnikami Autonomii Palestyńskiej a przyszłymi doradcami prezydenta USA. Jeśli to prawda, porozumienia te mogą być wynikiem nieformalnych, zakulisowych kontaktów prowadzonych głównie w Waszyngtonie.

Jednak z nieoficjalnych uwag wysuniętych przez wysokich rangą działaczy politycznych Fatahu w Ramallah wydaje się, że w praktyce dominująca ocena NWP dotycząca oczekiwanej polityki administracji Bidena jest powściągliwa i realistyczna. Rozumie się, że Biden w najwcześniejszej fazie swojej kadencji zamierza skupić się na wyzwaniu powstrzymania pandemii COVID-19, a także na pilniejszych tematach stosunków zagranicznych – przekształceniu wiążącego porozumienia z Iranem w sprawie jądrowej , napięcia w regionie Azji i Pacyfiku i inne nierozwiązane sprawy międzynarodowe. Myślenie przywódców palestyńskich jest takie, że „każdy, kto uważa, że ​​nowa amerykańska administracja będzie musiała zająć się kwestią izraelsko-palestyńską w krótkim okresie, żyje w złudzeniach”.

Niemniej jednak działacze Fatahu odczuwają wielką ulgę, że Biden wchodzi do Białego Domu, a Trump go opuszcza. Wyrażają nadzieję, że administracja Bidena ponownie oceni politykę USA wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego w sposób, który radykalnie odwróci to, co uważano za niezrównoważoną politykę administracji Trumpa. Ogół społeczeństwa palestyńskiego uważa również, że zwycięstwo wyborcze Bidena doprowadzi do poprawy stosunków palestyńsko-amerykańskich.

Prawdopodobnie wkrótce po inauguracji Bidena dojdzie do kilku znaczących i symbolicznych aktów. Zawierają:

  • ponowne otwarcie biura OWP w Waszyngtonie
  • odnowienie amerykańskiej pomocy finansowej dla NWP
  • ożywienie amerykańskiego wsparcia UNRWA
  • ponowne otwarcie konsulatu amerykańskiego we Wschodniej Jerozolimie
  • stanowczo sprzeciwiając się ekspansji izraelskich osiedli i wszelkiemu wdrażaniu suwerenności przez Izrael.

Przywództwo palestyńskie planuje raczej ostrożne i pragmatyczne podejście do nowej administracji niż przesadne podejście polegające na przedstawianiu problematycznych i kontrowersyjnych żądań. Przywództwo zdaje się rozumieć, że nierealistyczne jest oczekiwanie, że Biden zniweluje jednoznaczne decyzje polityczne Trumpa, zwłaszcza w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia ambasady USA do świętego miasta.

Polityka NWP jest już widoczna w decyzji o odnowieniu pełnej koordynacji z Izraelem w sprawach bezpieczeństwa i cywilnych, a także w gotowości do przyjmowania zwrotów podatków i taryf z izraelskiego Ministerstwa Finansów.

Politycznemu podejściu Autonomii Palestyńskiej do nowej administracji będzie towarzyszyć ponowne zainteresowanie opinii publicznej ożywieniem procesu politycznego z Izraelem poprzez koordynację z Egiptem i Jordanią. W związku z tym mile widziana byłaby historyczna rola kwartetu (UE, Rosja, ONZ i USA) w zapewnianiu międzynarodowego sponsoringu. Pożądanym formatem byłoby zwołanie międzynarodowej konferencji na początku 2021 roku. PA FM Riyad al-Malki powiedział 20 grudnia: „Jesteśmy gotowi do współpracy i radzenia sobie z nową administracją USA i spodziewamy się, że ponownie przyciągnie jego powiązania z państwem Palestyny ​​”. Powszechnie wiadomo, że Biden popiera rozwiązanie dwupaństwowe i prawdopodobnie poważnie rozważy powstającą inicjatywę palestyńską.

W panujących okolicznościach Hamas w Gazie nie jest zainteresowany inicjowaniem eskalacji militarnej z Izraelem. Jego powściągliwość odzwierciedla potrzebę powstrzymania niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Strefie Gazy, problemu, który może stanowić egzystencjalne zagrożenie dla jego rządów w Strefie. Dlatego scenariusz, w którym Hamas priorytetowo traktuje nieoficjalne zawieszenie broni („ hudna ”) z Izraelem, jest możliwy. Izrael rzeczywiście mógłby „uratować” Hamas, dostarczając szczepionki Palestyńczykom w Gazie.

Społeczeństwo palestyńskie chciałoby zakończenia podziału między dwiema największymi frakcjami, Fatah / AP na Zachodnim Brzegu i Hamasem w Strefie Gazy. Ten cel, choć obecnie nierealny, jest ostatecznym celem społeczeństwa.

Optymizm Palestyńczyków w stosunku do potencjału pozytywnych stosunków roboczych z administracją Bidena sygnalizuje nowe i poważne ograniczenie dla izraelskiego rządu: mianowicie zakwestionowanie „doktryny Netanjahu”, co przejawia się w Porozumieniach Abrahama. Oczekiwane odnowienie polityki USA w sprawie priorytetowego traktowania konfliktu izraelsko-palestyńskiego powinno zmotywować Izrael do ustanowienia niezawodnych kanałów do Biden, a im szybciej, tym lepiej.

Wyświetl PDF

Dr Raphael G. Bouchnik-Chen jest emerytowanym pułkownikiem, który służył jako starszy analityk wywiadu wojskowego IDF.

Pułkownik (res.) David Hacham służył na różnych stanowiskach wywiadowczych i strategicznych politycznych w IDF jako doradca ministrów obrony ds. Arabskich. Jest autorem dwóch książek, a kraj był pełen Hamasu i Gazy w oku z kamienia .

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.