Uncategorized

Krótko i zwięźle

wiadomosci z Izraela dzien po dniu 1.2 – 2.2


Profesor Allan Dershowitz nominuje zięcia i doradcę byłego prezydenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera, byłego ambasadora USA w Izraelu Davida Friedmana, doradcę Trumpa Avi Berkowitza i byłego ambasadora Izraela w USA Rona Dermera do nagrody NOBLA za pracę nad historycznym Abrahamem Porozumienia.


1 lutego 2021 r.


rano przekazano palestyńskim władzom pierwszą dostawę 2 tys. szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy Moderna. Szczepionka ta została zatwierdzona do użytku przez władze Autonomii Palestyńskiej. Szczepionka została dostarczona na przejściu kontrolnym Beitunija we wschodniej Jerozolimie.


ministerstwo obrony poinformowało o ukończeniu z pozytywnym wynikiem testów nowego ulepszonego systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Testy przeprowadzono w wojskowej bazie w środkowym Izraelu, z udziałem sił powietrznych i marynarki wojennej. Nowy system posiada zdolności przechwytywania wrogich rakiet manewrujących


Według izraelskiego instytutu badawczego Palestinian Media Watch to oficjalny dziennik Autonomii Palestyńskiej Al-Hayat Al-Jadida opublikował w zeszłym tygodniu artykuł, w którym twierdził, że syjonizm to zachodni projekt kolonialny mający na celu uwolnienie Europy od jej Żydów i zniszczenie panarabskiego nacjonalizmu.


 Rząd Izraela w niedzielę zatwierdził przedłużenie ogólnokrajowej blokady koronawirusa o dodatkowe pięć dni, do 07.00 rano 5 lutego, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem Kancelarii Premiera i Ministerstwa Zdrowia. 


Po normalizacji więzi między Izraelem a Sudanem i historycznej wizycie ministra wywiadu Eli Cohena w tym krajut rwają prace nad upamiętnieniem etiopskich Żydów, którzy zginęli w drodze do Izrael


Pięć drużyn reprezentujących różne gałęzie Sił Obronnych Izraela zakończyło niedawno pierwsze w swoim rodzaju międzynarodowe konkurencyjne ćwiczenia w cyberprzestrzeni, w których rywalizowały z blisko 60 zespołami z 13 innych krajów.


Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę, że Iranowi brakuje obecnie kilku miesięcy do wyprodukowania wystarczającej ilości materiału do zbudowania broni jądrowej.


Ambasada Izraela w Gwatemali zakończyła w niedzielę projekt mieszkaniowy Guatelinda w mieście Escuintla dla rodzin, które straciły domy podczas erupcji wulkanu Fuego w 2018 roku.


Irański atak na izraelską ambasadę we wschodniej Afryce został udaremniony w zeszłym miesiącu


W ostatnią niedzielę minęło 10 lat od rewolucji egipskiej, która obaliła reżim Hosniego Mubaraka. W Egipcie rocznica była bardziej naznaczona żałobą niż świętowaniem. Wielu mieszkańców kraju postrzega rewolucję i „arabską wiosnę”, która ogarnęła cały Bliski Wschód, jako katastrofę, która przyniosła ze sobą śmierć i zniszczenie.


minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi i minister spraw zagranicznych Kosowa Melissa Hardinai podpisali porozumienie o ustanowieniu stosunków między Izraelem a Kosowem. Ze względu na blokadę i ograniczenia epidemiologiczne, ceremonia odbyła się za pośrednictwem internetu.Bank Izraela poinformował, że kryzys koronawirusa miał minimalny wpływ na stabilność izraelskiego systemu finansowego z powodu podjętych działań regulacyjnych, takich jak odroczenie spłaty pożyczki, itp.


2 lutego 2021 r.


Ustawodawcy w Arkansas wprowadzili ustawę, która nakładałaby obowiązek nauczania o Holokauście we wszystkich szkołach publicznych począwszy od roku szkolnego 2021-22.


Jake Sullivan, doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena, zasugerował przyspieszony harmonogram ponownego przyłączenia się do irańskiego porozumienia nuklearnego, z którego administracja Trumpa wyszła w maju 2018 r.


zastępca sekretarza stanu USA ds. izraelsko-palestyńskich Hady Amr rozmawiał telefonicznie z palestyńskim koordynatorem Husseinem a-Szeikiem. Był to pierwszy publiczny kontakt między Autonomią Palestyńską a Stanami Zjednoczonymi od czasu zerwania w 2020 r. kontaktów przez Palestyńczyków.


propalestyńscy aktywiści zorganizowali antyizraelską demonstrację przed fabryką Elbit Ferranti w Waterhead w Wielkiej Brytanii. Kilku aktywistów wdarło się do wnętrza, wypisując sprayem antyizraelskie hasła. Aktywiści z Palestine Action żądają zamknięcia zakładu w którym według nich produkuje się śmiercionośną broń


Jedną z głównych obietnic wyborczych kandydata na prezydenta Joe Bidena był powrót USA do porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r. Kandydat Biden napisał : „Zaproponuję Teheranowi wiarygodną drogę powrotną do dyplomacji. Jeśli Iran wróci do ścisłego przestrzegania porozumienia nuklearnego, Stany Zjednoczone przyłączą się do porozumienia jako punkt wyjścia do dalszych negocjacji.


rano izraelski bezzałogowy dron spadł w południowej części Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela poinformowały, że nie ma niebezpieczeństwa wycieku danych.


Minister spraw zagranicznych Serbii powiedział we wtorek, że rząd „nie jest zadowolony” z decyzji Izraela o uznaniu Kosowa, byłej serbskiej prowincji, której państwowośc Belgrad zaprzecza i stoczył dyplomatyczną bitwę o delegitymizację.


Minister Tzachi Hanegbi, , powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone nigdy nie zaatakują irańskiego programu nuklearnego, a Izrael będzie musiał zdecydować, czy rozpocząć taki atak sam, czy też pogodzić się z uzbrojoną w broń nuklearną Islamską Republiką.

Intel Israel opublikował dane finansowe za 2020 rok i ujawnił, że jego eksport osiągnął rekordowy poziom 8 miliardów dolarów w ciągu całego roku, co stanowi wzrost o 14% w stosunku do 2019 roku (6,6 miliarda dolarów). Intel Izrael to największy pracodawca technologiczny w Izraelu odpowiada za 14% krajowego eksportu technologii


Wśród osób zaszczepionych dwiema dawkami preparatu Pfizera tylko ułamek procentu łapie koronawirusa. A zakażeni COVID-19 mają łagodne objawy i rzadko lądują w szpitalu Po szczepieniach spadek zachorowań. Także wśród seniorów


W ubiegłym miesiącu Amazon usunął 850 linków do antysemickich książek i negujacych Holokaust ze stron internetowych na całym świecie dzięki wspólnym wysiłkom izraelskiego Ministerstwa ds. Diaspory i Światowego Kongresu Żydów (WJC).


Ponad 170 liderów branży rozrywkowej wydało 1 lutego oświadczenie o jedności po uruchomieniu Black-Jewish Entertainment Alliance (BJEA), wspólnej inicjatywy czarnoskórych i żydowskich profesjonalistów z branży rozrywkowej poświęconej zwalczaniu rasizmu  . 


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.