Uncategorized

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 21.2 – 22.2


21 lutego 2021 r.


Izraelczycy, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19, otrzymują “zieloną przepustkę”. Od niedzieli osoby z takim “paszportem” mogą korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, a także przebywać w hotelach i w synagogach.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z egipskim ministrem energetyki Tareqiem al-Mullah. Uzgodniono, że oba kraje będą dążyć do budowy podmorskiego rurociągu łączącego izraelskie pole gazowe Lewiatan z egipską instalacją skraplania gazu firmy LNG (Liquefied Natural Gas). Minister energetyki Juval Steinitz powiedział: “Założyliśmy Wschodnio-Śródziemnomorskie Forum Gazowe, które jednoczy kraje arabskie z państwem Izrael i dziękuję ministrowi al-Mullah za prowadzenie tego forum.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że w całym Izraelu hospitalizowanych jest 50 kobiet ciężarnych chorych na COVID-19, z których 19 jest w stanie ciężkim, a 8 jest w stanie krytycznym. Kilka z nich jest podłączonych do płuco-serca ECMO. Wczoraj w szpitalu Hadassah Ein Kerem zmarła 32-letnia kobieta, u której zdiagnozowano COVID-19.linie lotnicze El Al uruchomiły loty awaryjne, aby umożliwić Izraelczykom powrót do kraju. Loty będą dostępne jako bezpłatne dla tych, których loty zostały odwołane po 25 stycznia.


izraelskie linie lotnicze Israir poinformowały, że od najbliższego wtorku zaczną obsługiwać “zielone loty” między lotniskiem Ben Gurion a Ejlatem. Loty są przeznaczone wyłącznie dla posiadaczy zielonych paszportów. Inicjatywa ma na celu ułatwienie ludziom dotarcia do hoteli nad Morzem Czerwonym, które właśnie zostały ponownie otwarte.


władze wodne poinformowały, że w ciągu ostatniej doby poziom wody jeziora Kinneret wzrósł o 7 cm, osiągając poziom 209,365 metrów poniżej poziomu morza. Jest to 56,5 cm poniżej górna czerwonej linii, oznaczającej napełnienie jeziora.


Egipski minister ds. Ropy i minerałów Tarek El-Molla przyjechał w niedzielę na spotkanie z prezydentem Reuvenem Rivlinem, premierem Benjaminem Netanjahu i ministrem spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi podczas pierwszej od pięciu lat wizyty ministerialnej Egiptu.


Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział że komentarz Najwyższego Przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego, dotyczący wzbogacania uranu „brzmi jak groźba”, i odmówił odpowiedzi na to, co określił jako „hipotetyczne” i „pozowanie”.


Benny Gantz grozi Hezbollahowi„Jeśli dojdzie do bitwy, Hezbollah odniesie poważny cios i Liban to odczuje” – powiedział minister obrony podczas ceremonii pogrzebowej poległych żołnierzy Izraela, których miejsce pochówku jest nieznane.


Galia Oz córka nieżyjącego już, wysoko cenionego izraelskiego pisarza Amosa Oza mówi, że jej ojciec „seryjnie znęcał się” nad nią fizycznie i psychicznie, aż do swojej śmierci w 2018 roku.


Premier Benjamin Netanjahu przeprowadzi w poniedziałek pierwszą strategiczną dyskusję na temat zamiaru administracji Bidena powrotu do irańskiego porozumienia nuklearnego.W spotkaniu wezmą udział przywódcy sił zbrojnych, w tym minister obrony Benny Gantz, minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi, szef Mossadu Yossi Coehn i szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Meir Ben Shabbat.


22 lutego 2021 r.

Izraelskie media poinformowały dzisiaj, że Jarosław Kaczyński wysłał do Jerozolimy sygnał o chęci poprawy wzajemnych relacji. Planowano nawet wizytę w Warszawie szefa izraelskiego MSZ. Sytuację skomplikowała epidemia oraz proces wytoczony redaktorom książki “Dalej jest noc”, co niepokoi Izraelczyków.


ministerstwo środowiska zamknęło śródziemnomorskie plaże Izraela, aby poradzić sobie z tym, co może być największą katastrofą ekologiczną w historii kraju. Stwierdzono, że wyciek ropy naftowej dotknął 170 ze 190 kilometrów linii brzegowej, czego konsekwencje będą odczuwalne przez lata.


wbrew decyzji rządu piętnastu burmistrzów ogłosiło, że uczniowie klas 7-10 powrócą do szkół w najbliższą środę, 24 lutego. Zapowiedziano, że uczniowie będą przychodzić do placówek oświatowych co najmniej dwa razy w tygodniu na 4 godziny, lub trzy razy w tygodniu na 3 godziny.


W zeszłym tygodniu dwie organizacje działające na rzecz izraelskich żołnierzy – Stowarzyszenie Netzach Yehuda i Yahad: United for Israel’s Soldiers – odnowiły synagogę Givati ​​w Har Keren na pustyni Negew i podarowały luksusowe wyposażenie członkom haredi jednostki Brygada Givati.


Izraelscy urzędnicy zażądali przeprosin od telewizji NBC po tym, jak podczas odcinka Saturday Night Live antysemicki żart, mając na celu izraelską akcję szczepień na koronawirusa. W segmencie „Weekendowa aktualizacja” komik Michael Che powiedział, że chociaż Izrael chwali się „zaszczepieniem połowy swojej populacji, zgaduję, że to żydowska połowa”.


Liga Antydefamacyjna  ( ADL ) opublikowała nowy raport podkreślający upolitycznienie antysemityzmu w Europie i jego szkodliwy wpływ na Żydów.


 Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (HUJI) odkryli pierwszy w historii dowód na rozbłyski radiowe emitowane długo po zniszczeniu gwiazdy przez czarną dziurę .


Grupa byłych wysokich urzędników izraelskiej Komisji Energii Atomowej, IDF i Mossadu wysłała w poniedziałek list do premiera Benjamina Netanjahu, wyrażając poparcie dla powrotu USA do porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku .


Żołnierze IDF aresztowali dwóch podejrzanych, którzy w poniedziałek usiłowali przedostać się do Izraela z Jordanii.


 Nowa piosenka wydana przez izraelską grupę a capella na Purim podkreśla królową Esther i inne silne kobiety z żydowskiej historii.Utwór zatytułowany „Girls Like You – Purim Parody” wydany przez grupę Rabotai a capella jest, jak sugeruje tytuł, parodią utworu „Girls Like You” zespołu Maroon 5. 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Moze ktos przetlumaczy chociazby to dzisiaj tutaj o mordowaniu Zydow przez odzialy AK i da Natayahu zanim zdecyduje sie, co podejrzewam zrobi z radoscia, ”poprawic stosunki z Polska” jak zadane przez Kaczynskiego.
    Chociazto naiwne to jest, szmendrki izraelskie nie maja godnosci. Tak jak ”nasi” co odwiedzaja ten przeklety kraj

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.