Uncategorized

Krótko i zwięźle

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.2 – 24.2


23 lutego 2021 r.


Palestinian Media Watch ujawniła, że w 2020 r. Autonomia Palestyńska wypłaciła ponad 512 mln szekli (157 mln dolarów) pensji uwięzionym lub uwolnionym terrorystom, co stanowiło 3,25% zeszłorocznego budżetu.


przewodniczący Agencji Żydowskiej Isaac Herzog powiedział, że przewiduje w tym roku napływ dużej fali żydowskiej imigracji do Izraela z powodu pandemii koronawirusa. “Spodziewamy się bardzo dużej fali imigracjiIzrael zakupił w Stanach Zjednoczonych dwa nowe samoloty do tankowania Boeing KC-46A. Na czele izraelskiej delegacji stał gen. Michel Ben-Baruch. Cysterny lotnicze zostaną zakupione w ramach umowy wojskowej z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych.


izraelski okręt patrolowy otworzył ogień do niezidentyfikowanej łodzi rybackiej, która zbliżyła się do niego u wybrzeży Strefy Gazy.. Zbliżająca się łódź stanowiła zagrożenie, gdyż prowadziła podejrzaną działalność wzdłuż zamkniętej strefy morskiej. Łódź została zatopiona, a rybaków zatrzymano.


Izrael i Niemcy podpisały umowę na dostawę dla floty czołgów Leopard 2 ostatniego w system ochrony czynnej (APS) Rafael Advanced Defence Systems TROPHY, poinformowało we wtorek izraelskie Ministerstwo Obrony.

Stowarzyszenie Studentów Uniwersytetu Syracuse przedłożyło w poniedziałek rezolucję w sprawie przyjęcia roboczej definicji antysemityzmu Międzynarodowego Sojuszu Pamięci o Holokauście (IHRA) po tym, jak kilku członków wyraziło obawy dotyczące języka definicji.


Szwedzko-izraelski deweloper energii falowej Eco Wave Power (EWP) wygrał nagrodę Global Innovation Award w kategorii „Życie pod wodą” w Abu Zabi za rozwiązanie generujące czyste prąd z oceanu i fal morskich – poinformowała firma w poniedziałek.


Stone Canyon Entertainment ogłosił rozpoczęcie produkcji filmu dokumentalnego o parze, która przekazała Izraelowi prawie pół miliarda dolarów – największą darowiznę w historii tego kraju


 Sekretarz stanu USA Tony Blinken podkreślił znaczenie rozwiązania dwupaństwowego w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej ze swoim izraelskim odpowiednikiem Gabi Ashkenazi.


Sheba Medical Center opublikowal w prestiżowym brytyjskim czasopiśmie medycznym The Lancet  że ​​szczepionka Pfizer-BioNTech COVID-19 jest skuteczna do 85% nawet po pierwszej dawce.


Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif powiedział w niedzielę, że jednostronne sankcje, które Stany Zjednoczone nałożyły na jego kraj, kosztowały gospodarkę Republiki Islamskiej ponad 1 bilion dolarów. Teheran spodziewa się pełnej rekompensaty


 Jest bardzo jasne, że wybory w Palestynie, zwołane na maj, są farsą, która ma po prostu uspokoić nową administrację USA.


24 lutego 2021 r.


na przejściu kontrolnym Kalandia w pobliżu Jerozolimy otworzono miejsce szczepień dla Palestyńczyków posiadających izraelskie dowody osobiste.


Izrael ma obecnie przytłaczające konwencjonalne przewagi militarne, ale te zalety zależą do pewnego stopnia od sprzyjającego regionalnego otoczenia strategicznego. Zmiany polityczne mogą sprawić, że Izrael będzie izolowany dyplomatycznie i ponownie podatny na konwencjonalny atak. W takiej sytuacji broń jądrowa pozostałaby częścią zestawu narzędzi zapewniających przetrwanie narodu.


rząd zatwierdził wprowadzenie godziny policyjnej na czas święta Purim, aby w ten sposób zapobiec wzrostowi infekcji. Godzina policyjna rozpocznie się w czwartek o godz. 20:30 i potrwa do godz. 5:00 rano. Będzie powtórzona w piątek i sobotę, do niedzieli rano.


minister spraw wewnętrznych Arjeh Deri zniósł ograniczenia wjazdu z Izraela do Egiptu poprzez przejście graniczne Taba, które zostało zamknięte po wybuchu pandemii koronawirusa.


ministerstwo zdrowia cofnęło licencję lekarską lekarzowi Arjeh Avni, który był bardzo aktywnie zaangażowany w ruch antyszczepionkowy. Decyzję o cofnięciu licencji podjął sędzia Amnon Strashnov. W orzeczeniu stwierdził, że niesprawdzone i dogmatyczne antyszczepionkowe wypowiedzi dr. Avni stanowią realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Decyzją sądu Avni na stałe stracił prawo wykonywania zawodu lekarza.


izraelskie władze poinformowały, że głównym podejrzanym o spowodowanie wycieku ropy naftowej na Morzu Śródziemnym jest grecki tankowiec “Minerva Helen”. Opuścił on 11 lutego Port Said w Egipcie w drodze do Izraela. Podobno na wodach międzynarodowych miał nieokreśloną awarię i znaczny wyciek w odległości około 50 km od wybrzeża Izraela, po czym zawrócił i 14 lutego zawinał do portu Sidi Kerir w Egipcie


Departament Stanu USA poinformował, że amerykańska delegacja uczestniczyła w spotkaniu z komitetem prowadzonym przez Norwegów, który służy jako biuro informacyjne w zakresie pomocy dla Palestyńczyków.


Rio de Janeiro i Raanana są teraz miastami siostrzanymi, dzieki brazylijskim imigrantom, którzy zamienili ekskluzywne przedmieścia Tel Awiwu w swój nowy dom.


Rząd Izraela zatwierdził przydział 45 milionów szekli (13,8 miliona dolarów) na pomoc w radzeniu sobie z ogromnym wyciekiem ropy, który zanieczyścił około 100 mil wybrzeża Izraela.


Kneset przyjął ustawę zezwalającą Ministerstwu Zdrowia na przekazywanie lokalnym władzom danych osobowych osób, które do tej pory odmówiły przyjęcia szczepionek na COVID-19.


Specjalnie zmodyfikowany odrzutowiec, który będzie używany przez premiera i prezydenta do oficjalnych wizyt za granicą, pomyślnie ukończył swój ostatni lot testowy


Stowarzyszenie Gmin Żydowskich Zatoki Perskiej organizuje wirtualne święto Purim w czwartek 25 lutego. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie i pierwsze od czasu powstania AGJC w tym miesiącu. 


Biuro Inwestycyjne w Abu Zabi (ADIO) podpisało umowy o współpracy z dwoma izraelskimi organami, Invest in Israel i Israel Innovation Authority, w celu przyspieszenia współpracy sektora prywatnego w zakresie inwestycji i innowacji, według organu rządowego odpowiedzialnego za przyciąganie i ułatwianie inwestycji w emiratach


Purim zaczyna sie wieczorem 25 . 2 i konczy sie wieczorem 26.2

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.