Uncategorized

Krótko i zwięźle .Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.3 – 4.3


3 marca 2021 r.


Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oficjalnie ogłosił rozpoczęcie dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych przez Izrael w Strefie Gazy oraz w Judei i Samarii. W oświadczeniu stwierdzono, że śledztwo będzie prowadzone “niezależnie, bezstronnie i obiektywnie, bez strachu lub przychylności”

Prawie 1500 osób podpisało petycję domagającą się, aby BBC przeprosiło za wyemitowanie dyskusji panelowej w poniedziałek na temat tego, czy Żydzi są „mniejszością etniczną”.linia lotnicza Wizz Air ogłosiła, że od czerwca uruchomi trzy nowe trasy lotów między Izraelem a Grecją. Bilety już są dostępne na stronie i w aplikacji linii lotniczej, a ceny zaczynają się od 199 szekli.


Izraelska firma Elbit Systems ogłosiła w poniedziałek, że otrzymała kontrakt o wartości około 300 milionów dolarów na dostawę bezzałogowych statków powietrznych Hermes 900 do nienazwanego kraju w Azji. Kontrakt będzie realizowany przez pięć lat.


Ludzie z grup ekologicznych, korporacji i ruchów młodzieżowych rzucili się, aby dołączyć do żołnierzy i finansowanego przez rząd korpusu byłych bezrobotnych Izraelczyków w usuwaniu smoły i ratowaniu rannych dzikich zwierząt na plażach od Rosz Hanikra po Aszkelon. „Wolontariat w Izraelu był niesamowity. W ciągu tygodnia przybyło ponad 11 000 osób ”- mówi Maya Jacobs, dyrektor generalna  Zalul , organizacji zajmującej się ochroną środowiska, której celem jest ochrona mórz i strumieni Izraela.


Yehuda Meshi Zahav, założyciel i prezes ZAKA, odbierze Izraelską Nagrodę 2021 w kategorii „Całokształt twórczości i szczególny wkład w społeczeństwo i państwo” – ogłosił we wtorek izraelski minister edukacji Yoav Galant. ZAKA, hebrajski akronim oznaczający „identyfikację ofiar katastrofy”, to organizacja ochotniczych poszukiwań, ratownictwa i odbudowy, która reaguje na wypadki, ataki terrorystyczne i klęski żywiołowe. 5000 wolontariuszy organizacji jest profesjonalnie przeszkolonych i wyposażonych oraz uczestniczy w wyspecjalizowanych jednostkach rozmieszczonych w całym Izraelu.


Izraelski minister obrony Benny Gantz powiedział we wtorek, że Izrael opracuje „specjalne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa” z nowymi sojusznikami z Zatoki Perskiej, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem.


Poziom wody w Morzu Galilejskim wzrósł o 0,5 cm (0,2 cala) w ciągu ostatnich 24 godzindo wysokosci wysokości 209,28 m poniżej poziomu morza, poinformował w środę Rządowy Zarząd Wodociągów i Kanalizacji Brakuje jeszcze 48 centymetrów (1’7 stóp) do osiągnięcia pełnej pojemności.

Raport ujawnia, że ​​izraelski pocisk Barak 8 skutecznie zestrzelił rosyjski pocisk balistyczny nad Azerbejdżanem.


Nieco ponad dwa miesiące po podpisaniu przez Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie historycznych porozumień z Abrahamem normalizujących ich stosunki, pierwszy oficjalny ślub żydowski odbył się w poniedziałek w Dubaju


trzeci rok z rzędu Sheba Medical Center jest wśród „10 najlepszych szpitali na świecie”, zajmując 10. miejsce w 2021 r.


Izrael szacuje, że setki jego obywateli mogą zostać poddane śledztwom w sprawie zbrodni wojennych przez Międzynarodowy Trybunał Karny, którego jurysdykcję odrzuca, i pracuje nad sposobami ich ochrony, powiedział we wtorek minister obrony.


minister ochrony środowiska Gila Gamliel oświadczyła, że zidentyfikowano statek, który jest odpowiedzialny za wyciek ropy naftowej i skażenie izraelskich plaży. Był to libijski statek towarowy “Emerald”, który nielegalnie przemyca ropę naftową z Zatoki Perskiej. Pod banderą Panamy wypłynął on z Iranu do Syrii. Na wysokości wybrzeża Izraela, statek płynął w zupełnym zaciemnieniu i wyłączonymi urządzeniami komunikacyjnymi, zrzucając do morza ropę. Był więc to terroryzm ekologiczny, za którym stoi Iran. Po dopłynięciu do Syrii, ładunek statku na morzu przeładowano na mniejsze jednostki, powodując dalsze zanieczyszczenie środowiska. Następnie statek zmienił banderę na Maltę, aby w ten sposób ukryć swoją tożsamość.


4 marca 2021 r.


Scenariusz zakrojonego na dużą skalę niszczycielskiego ataku rakietowego na izraelski front jest czymś, o czym opinia publiczna i media w tym kraju rzadko dyskutują. Ale od 2020 roku Izraelskie Siły Obronne Brig. Gen. (res.) Udi Dekel i Institute for National Security Studies umieścili go wysoko na liście zagrożeń, przed którymi stoi państwo żydowskie.


 Washington Wizards Izraelski napastnik ( debiutant )  Deni Avdija został wybrany do składu NBA Rising Stars World Team 2020-21, ogłosił w środę National Basketball Association. 


Firma Boston Scientific, dostawca technologii medycznych, ogłosiła w środę, że zawarła ostateczną umowę z Baring Private Equity Asia (BPEA) w celu przejęcia globalnej działalności chirurgicznej Israel’s Lumenis Ltd., która opracowuje i komercjalizuje rozwiązania medyczne,


 Na nowym, niedawno zorganizowanym kursie oficerskim Izraelskich Sił Obronnych, stażyści zostali poproszeni o wzajemne rozwiązywanie problemów operacyjnych podczas ćwiczeń symulujących warunki bojowe w Gazie i Libanie.


Ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych i Organizacji Narodów Zjednoczonych, Gilad Erdan, w czwartek zareagowal na decyzję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze o zbadaniu Izraela pod kątem domniemanych zbrodni wojennych. „To haniebna i szalona decyzja, przeciwko której Izrael będzie działał, korzystając ze wszystkich dostępnych mu narzędzi. Decyzja, która może zmienić wiele rzeczy, które widzieliśmy tutaj w ostatnich latach” – powiedział Erdan. „Ta decyzja jest podyktowana nienawiścią do Izraela i idzie na korzyść organizacji terrorystycznych”.


 Ambasada Izraela w Londynie jest jedną z największych i najważniejszych pod względem handlu, bezpieczeństwa  Obecnie na jej czele stoją trzy kobiety: ambasador Tzipi Hotovely, zastępca ambasador Sharon Bar-Li i radca minister ds. Politycznych Dana Erlich.


egipskie linie lotnicze Egyptair wystąpiły do Izraela o wydanie zezwolenia na obsługę połączenia między Egiptem a Izraelem. Do tej pory tę trasę obsługiwała linia Air Sinai, ponieważ były egipski prezydent Hosni Mubarak odmówił narodowemu przewoźnikowi lądowania w Izraelu z egipską flagą.. Zgodnie z wnioskiem Egyptair chciałby wykonywać 21 lotów tygodniowo.


 Nowe badanie obecnego tureckiego programu nauczania wykazało, że prezydent Recep Tayyip Erdoğan dokonał znaczących zmian w podręcznikach, aby uwzględnić wzrost antysemityzmu i demonizację Izraela.


Izrael i Hiszpania odbyły internetową konferencję na temat koronawirusa i metod przeprowadzania szczepień. Przedstawicielem Izraela był prof. Ran Balicer, który przedstawił izraelską strategię wdrożenia ogólnokrajowej kampanii szczepień, zauważając, że “przypadek Izraela jest wyjątkowy” ze względu na mały rozmiar kraju i sprawny system opieki zdrowotnej, co ułatwia logistykę.


premier Benjamin Netanjahu spotkał się z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem i premierem Danii Mette Frederiksenem. Uzgodniono utworzenie wspólnego funduszu do prowadzenia badań nad nową generacją szczepionek, utworzenia fabryk do ich produkcji oraz dystrybucji.


Siły Obronne Izraela ogłosiły zakończenie budowy podziemnej bariery wzdłuż granicy Strefy Gazy, która będzie zabezpieczać Izrael przed tunelami terrorystycznymi. Bariera ma długość 60 km, i obejmuje zaawansowane czujniki zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią, a także wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, które mają za zadanie stawić czoła zagrożeniu infiltracji terrorystów poprzez podziemne tunele.


Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. W Izraelu siedzi w wiezieniach wiele palestynskich zbrodniarzy wojennych, ktorych MTS powinien sadzic.

 2. EK:
  Myślę że potępią, kiedy pokaże się więcej dowodów na “palce” Iranu w tej aferze. W sytuacji obecnej zaangażowanie czynników międzynarodowych w śledztwie nie jest sprawą prostą a wnioski oskarżające bezpośrednio Iran są prawie niemożliwe i w odległości kilku lat. Przypominam tutaj śledztwo w sprawie morderstwa Rafika Hariri, premiera Libanu, w 2005.
  Hezbollah został oskarżony , to prawda, ale przecież autorem ( licznych) morderstw dysydentów na BW jest irańska Gwardia Rewolucyjna.
  MImo to nikt ( oficjalny) nie odważył się wskazać na nich palcem.

  Takie wydarzenia będą się mnożyły, bo przecież jesteśmy w stanie czynnej wojny z Iranem od 1979. To nasz problem i my musimy go rozwiązać. Mam nadzieję że z pomocą przyjaciół albo wrogów ze wspólnym interesem anty irańskim.

 3. Smukly Sfard ma konkurenta, tak jak on urodzonego w Izraelu, ale mieszkajacego w Anglii Daniela Machovera.
  Rodzice tego, tez z Polski, wyemigrowali stamtad “na znak protestu” do Anglii, gdzie jak Lizuchowi Baumanowi nie przeszkadzala im ani Wojna Falklandzka ani Mur w Belfascie.
  Machover zalozyl “Prawnicy dla Palestyncow”, czy cos takiego,i nie jeden raz izraelscy generalowie czy politycy musieli stamtad wyjezdzac szybko , bo grozilo im aresztowanie na podstawie wnioskow do sadow przez Daniela Machovera.
  Smukly Sfard ma liste oficerow i zolnierzy IDF, ale szmalcu duzo nie dostanie, raz ze konkurencja z Machoverem, drugi ze “Zyd zrobil swoj, Zyd niepotrzebny” po tym jak ICC zabral sie za to.

 4. Ciekawe czy Greta i jej klimatyczni fanatycy wydusza z siebie choc słowo potępienia dla iranskiego terroryzmu ekologicznego.
  Bo słowa potępienia ekologów na latawce podpalające z Gazy jakos nie widziałam.

  Ale gdyby to izraelski statek wypuścił ropę do morza z powodu jakiejs awarii, to bylby wrzask na cały świat, trybunał i domaganie się wielkich odszkodowan dla Palestynczykow.
  Michael Sfard już by się zakręcił kolo interesu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.