Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.3 – 10.3


9 marca 2021 r.


dyrektor generalny Eilat Tourism Corporation, Jossi Chen, skomentował ponowne otwarcie Ejlatu: “O ile nie będzie kolejnych blokad, to miasto bardzo ładnie się odradza. 35 hoteli jest już otwartych, a w weekend lub na początku tygodnia zostaną otwarte kolejne, aby przed Paschą wszystko było gotowe na gości.” Ustalono, że w okresie święta Paschy do Ejlatu przyjedzie 700 jordańskich robotników, którzy pomogli w obsłudze hoteli. Ci robotnicy wcześniej przyjadą do Izraela z sąsiedniego jordańskiego miasta Akaba. Na granicy otrzymają pierwszą dawkę szczepionki, a następnie zostaną umieszczeni w hotelach izolacyjnych w oczekiwaniu na drugą dawkę. Wszyscy przejdą również testy zanim zostaną dopuszczeni do obsługi turystów. Tydzień po drugiej dawce, robotnicy będą mogli codziennie powracać po pracy do Jordanii i ponownie przyjeżdżać do pracy w Ejlacie.


wieczorem libańska armia ostrzelała izraelski bezzałogowy dron, który wykonywał misję rekonesansową nad południowym Libanem.


premier Benjamin Netanjahu potwierdził, że planowany nowy uniwersytet w regionie Galilei ma powstać w Safedzie.


Grupy żydowskie z zadowoleniem przyjęły uchwalenie w Senacie USA „amerykańskiego planu ratunkowego”, rządowego pakietu pomocowego o wartości 1,9 biliona dolarów, mającego na celu pomoc społecznościom, rodzinom, osobom i firmom w następstwie pandemii koronawirusa.


Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej stwierdziła w poniedziałek, że Iran naruszył porozumienie nuklearne z 2015 r. Z mocarstwami światowymi, rozpoczynając wzbogacanie uranu trzecim zestawem zaawansowanych wirówek w swojej podziemnej fabryce w Natanz.


Pomimo ciągłych zakłóceń spowodowanych pandemią koronawirusa, Siły Obronne Izraela były w stanie trzymać się intensywnego i zakrojonego na szeroką skalę programu szkolenia bojowego i budować swoją gotowość do walki z przeciwnikami, w szczególności przed najpoważniejszym zagrożeniem Hezbollah.


żydowski tenisista z Argentyny Diego Schwartzman wygrał w niedzielę Argentina Open i zdobył swój pierwszy tytuł ATP Tour w swoim kraju.


Iran kontynuuje agresywne działania przeciwko Izraelowi, podsycając „zimną” wojnę między nimi . Rosyjska agencja informacyjna Aviapro twierdzi, że Irańczycy dostarczyli i rozmieścili dziesiątki rakiet balistycznych w Jemenie.


„Począwszy od Abrahama aż do dnia dzisiejszego i dalej, opowiadamy wyjątkową historię narodu żydowskiego sprzed 4000 lat” – powiedział Itamar Kramer, dyrektor ds. Edukacji„ANU” – po hebrajsku „my” to nazwa nowego Muzeum Ludu Żydowskiego, które opowiada o nieustającej niezwykłej historii naszego narodu.


Organizacja non-profit z siedzibą w Tel Awiwie rozpoczęła pierwszą z kilku misji, aby pomóc biednym krajom w opracowaniu programu szczepień przeciwko COVID-19,


Liderzy osadnikow popełnili strategiczny błąd, sprzeciwiając się planowi administracji Trumpa dotyczącym suwerenności Izraela w Judei i Samarii, powiedział we wtorek Dore Gold, ubolewając nad tym, co powiedział, że jest straconą szansą dla Izraela na zabezpieczenie się terytorialnie.


izraelscy żołnierze wykryli warsztat produkujący broń w Hebronie, w Judei. Skonfiskowano tokarkę, trzy pistolety maszynowe Carlo oraz różne elementy potrzebne do produkcji broni. Aresztowano 1 Araba.10 marca 2021 r.

W Kairze (Egipt) odbyło się spotkanie wschodnio-śródziemnomorskiego forum gazowego. Ministrowie energetyki Izraela, Egiptu, Jordanii, Włoch, Grecji, Cypru i Autonomii Palestyńskiej, rozmawiali o przyjęciu do organizacji Francji, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wnioski Stanów Zjednoczonych i Francji zostały przyjęte, jednak Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały odrzucone po tym, jak przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej zagłosował przeciwko. Każda decyzja w organizacji wymaga jednomyślnej zgody, więc sprzeciw ze strony Autonomii Palestyny ​​uniemożliwił Emiratom wejście do grupy.


minister wywiadu Eli Cohen odwiedził Kair w Egipcie w celu przeprowadzenia rozmów w sprawie możliwości otworzenia dla izraelskich turystów egipskiego kurortu Sharm el-Sheikh na Synaju. Cohen spotkał się z egipskim wiceministrem wywiadu Nasserem Fahmim, z którym omówił współpracę w walce z islamskim terroryzmem na Synaju, a także inne kwestie bezpieczeństwa w obszarze Morza Czerwonego.


Izrael i Cypr osiągnęły porozumienie w sprawie zakończenia trwającego od 9 lat impasu w sprawie eksploatacji pola gazowego Afrodyta. Pole zostało odkryte w 2011 r., a jego wielkość oszacowano na 4,1 biliona metrów sześciennych gazu. Jest ono położone u południowych wybrzeży Cypru, w morskiej wyłącznej strefie ekonomicznej tego kraju. Problemem jest to, że jest ono połączone z izraelskim polem gazowym Jishai, które stanowi 10% wielkości pola Afrodyta. Gaz pompowany z pola Afrodyta może zmniejszyć ilość gazu dostępnego po stronie izraelskiej. Cypryjska minister energetyki Natasa Pilides powiedziała, że ​​ona i jej izraelski odpowiednik Juval Steinitz uzgodnili ramy rozwiązania tego sporu.


 Światowy Kongres Żydów i senator Jacky Rosen (D-Nev.) Ogłosili we wtorek przywrócenie Międzynarodowej Rady Parlamentarzystów Żydowskich  w odpowiedzi na globalny wzrost antysemityzmu.


 Ben-Gurion University of the Negev ogłosił we wtorek utworzenie pierwszej izraelskiej Szkoły Zrównoważonego Rozwoju i Zmian Klimatu, interdyscyplinarnej inicjatywy badawczo-innowacyjnej mającej na celu rozwiązanie niektórych z najpilniejszych problemów środowiskowych na świecie.


Armia Libanu cierpi z powodu niestabilności, ponieważ kryzys gospodarczy kraju wywarł presję na źródła utrzymania żołnierzy, powiedział gen. Joseph Aoun, dowódca libańskich sił zbrojnych. „Żołnierze są głodni, podobnie jak ludzie”, powiedział Aoun


Rząd podjął decyzję o zezwoleniu na loty do i z Izraela z czterech nowych miast, po silnej presji ze strony Izraelczyków, którzy utknęli za granicą z powodu ograniczeń podróży . Nowe loty będą dozwolone między Izraelem a Atenami, Rzymem, Moskwą i Addis Abebą.


Firma farmaceutyczna Kadimastem otrzymała we wtorek patent od izraelskiego Urzędu Patentowego na obiecujący nowy lek AstroRx w leczeniu ALS. Nowy lek wykorzystuje embrionalne komórki macierzyste do tworzenia zdrowych komórek układu nerwowego, które mogą wspierać nieprawidłowo funkcjonującą tkankę mózgu i rdzenia kręgowego u pacjentów cierpiących na tę chorobę neurodegeneracyjną.


Ministerstwo Obrony i  Israel Aerospace Industries (IAI) zainaugurowały w środę nowe centrum technologiczne zajmujące się opracowywaniem i produkcją systemów nawigacji innych niż GPS


W tym roku Chrześcijanie Zjednoczeni na rzecz Izraela, jeden z najpotężniejszych głosów w Stanach Zjednoczonych, obchodził 15 rocznicę istnienia.


Około 60 izraelskich i egipskich urzędników i biznesmenów wzięło ostatnio udział w największym dwustronnym spotkaniu, które odbyło się między dwoma krajami w ciągu ostatnich 20 lat. Spotkanie, które odbyło się w egipskim kurorcie Sharm el-Sheikh, miało na celu rozszerzenie współpracy gospodarczej .


Eduardo Bolsonaro, członek Izby Deputowanych w São Paulo i syn prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, powiedział w ekskluzywnym wywiadzie że będzie pracował nad wyznaczeniem Hezbollahu jako organizacji terrorystycznej .


Premier Benjamin Netanjahu może spotkać się z księciem Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem podczas planowanej na czwartek wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, poinformowała w środę izraelska telewizja.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Izrael jest sam sobie winny ze pozwala palestyncom decydowac kto bedzie czlonkiem tego klubu gaz producentow. Palestyncy sa zebrakami, nic nie produkuja, a izraelczycy daja im prawo weta kto bedzie nalezal

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.