Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Dlaczego IZRAEL jest SILNY?

Izrael nie ma największej armii na świecie ale ma jedną z najbardziej skutecznych. Ich populacja jest porównywalna do populacji samego Nowego Jorku i wynosi trochę ponad 8,5 miliona osób. Niemniej jednak wygrywali wojny z krajami nawet 10 razy większymi. Na przykład podczas sześciodniowej wojny Izrael stanął w obliczu koalicji Egiptu, Syrii oraz Jordanii. Sumując ludność tych trzech krajów otrzymamy aż 130 milionów

Kobiety Izraela – Zapraszamy do oglądania wystawy, przedstawiającej historię Izraela w świetle biografii wybitnych Izraelek.


5 marca – 17 marca 2021

Galeria Plenerowa

Wiecej TUTAJ


Debata w PE ws. wolności mediów w Polsce i na Węgrzech. Padły mocne słowa

Na forum Parlamentu Europejskiego zorganizowano debatę dotyczącą wolności mediów w Polsce, na Węgrzech i Słowenii. 

Wiceszefowa KE: W dobie pandemii należy bardziej niż kiedykolwiek chronić media

Wiecej TUTAJ


Kobieta zastępcą szefa sztabu generalnego

Zastępcą szefa sztabu generalnego kanadyjskiej armii została po raz pierwszy kobieta, generał broni Frances Allen. To część zmian zachodzących na tle wydarzeń w siłach zbrojnych, które media określają jako kryzys.

Wiecej TUTAJ


’Zdrajcy z Katynia’ -YouTube

Co najmniej 395 polskich oficerów z obozów w Kozielsku , Starobielsku i Ostaszkowie uniknęło rozstrzelania w ramach Zbrodni Katyńskiej. Z tej grupy Sowieci wyselekcjonowali około trzydziestu polskich oficerów. Trzynastu z nich ukończyło specjalny kurs jaki sowieckie NKWD zorganizowało dla nich w podmoskiewskiej Małachówce.


„Czy można pokochać Żydówkę?” mus. i arr. Waldemar Sutryk, lyr. Anita Vranjes

Piosenka z musicalu o Marcu ’68. Rozterki sercowe bohatera, który nie jest pewien czy jego uczucie ma szanse na przetrwanie w dobie antysemityzmu 1968 r. Solo – Wiktor Latuszek.Wydarzenie Counter Teach-In na Harvardzie, 50 lat później

Pięćdziesiąt lat temu ja i kilku przyjaciół mieliśmy czelność sponsorować coś, co nazwaliśmy „Counter Teach-In: An Alternative View” (Kontranauczanie: alternatywne spojrzenie). Miało to miejsce na Uniwersytecie Harvarda, 26 marca, 1971 roku i opowiadało się za amerykańskim zaangażowaniem w wojnę w Wietnamie – stanowisko mniej więcej tak oburzające w tamtym czasie na kampusie, jak teraz argumentowanie, że Izrael powinien pokonać Palestyńczyków.

Wiecej TUTAJ


Sankcje USA na irańskich wojskowych

Departament Stanu USA nałożył we wtorek sankcje na dwóch członków irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, oskarżając ich o łamanie praw człowieka w trakcie protestów ulicznych, do jakich dochodziło w Iranie na przełomie 2019 i 2020 r.

Wiecej TUTAJ


Życie muzułmańskie w 2021, jak przewidywano w 1921

Kiedy wspomina się Lothropa Stoddarda (1883-1950), to jako słynnego rasistę, który wywarł duży, choć szkodliwy wpływ na rodzącą się dziedzinę stosunków międzynarodowych, który działał jako teoretyk Ku Klux Klanu i który wniósł do nazizmu pojęcie Untermensch (podczłowieka).

Wiecej TUTAJ


Jak „obcy klasowo” stał się „obcym narodowo”. Propaganda Marca 1968

11 marca 1968 roku, trzy dni po rozpoczęciu protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim, w prasie PRL ukazały się pierwsze artykuły obwiniające „syjonistów” o wywołanie politycznego kryzysu. Propagandziści stworzyli obraz wroga – „kosmopolitycznego” Żyda – aby uderzyć w osoby o odległym żydowskim pochodzeniu. Jakie były przyczyny antysemickiej kampanii? Jakim językiem się ona posługiwała?

Wiecej TUTAJ


Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy ŻIH i Muzeum Getta Warszawskiego

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk i dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski podpisali w piątek porozumienie o współpracy między instytucjami. Współpraca obejmować będzie m.in. wystawiennictwo, edukację, działalność naukową, projekty wydawnicze i promocję.

Wiecej TUTAJ


W 78. rocznicę likwidacji krakowskiego getta złożono wieniec w imieniu prezydenta RP

Akcja likwidacji krakowskiego getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 r. Z 8 tys. mieszkańców getta kilka tysięcy trafiło do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, ok. 2 tysięcy zostało zamordowanych na Umschlagplatz getta – dzisiejszym Placu Bohaterów Getta, pozostali trafili do Auschwitz-Birkenau.

Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.