Uncategorized

Hans Globke

napisał znany przewodnik po antyżydowskich prawach norymberskich, pomógł później przygotować tajną pożyczkę w wysokości 5,5 miliarda dolarów na rozwój izraelskiego programu nuklearnego,

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien


Portret Hansa Globke, podsekretarza stanu i szefa sztabu Kancelarii Zachodnioniemieckiej, od 1953 do 1963 roku.

Artykul przetlumaczyl Sir Google Translate

Urzędnik, który pomógł nazistowskiemu reżimowi w kształtowaniu antyżydowskich praw norymberskich, odkrył siebie na nowo po II wojnie światowej „jako szpieg, dyplomata i władca” i „odegrał kluczową rolę” w rozwoju izraelskiego programu nuklearnego, według raportu brytyjskiej gazety .

Hans Globke był wyższym urzędnikiem służby cywilnej w nazistowskim ministerstwie spraw wewnętrznych i był centralnie zaangażowany w interpretację i wdrażanie norm rasowych w Norymberdze, a także przyczynił się do powstania „kodeksu żydowskiego”, który był egzekwowany na Słowacji, powiedział Times of London. .

Kiedy Hitler przejął władzę, Globke „wziął odpowiedzialność za„ kwestie obywatelstwa i rasy ”” i zdobył pochwały od swoich szefów za „pozytywne nastawienie” do nazizmu, donosi londyński Times. „W 1936 r. Napisał niesławny komentarz prawny dotyczący praw rasowych w Norymberdze”, a jego przewodnik „stał się wszechobecny na salach sądowych nazistowskich Niemiec”, oferując „wiele surowych interpretacji przepisów”.

Zastrzegł na przykład, że „seks między Aryjczykami i nie-Aryjczykami jest przestępstwem, nawet jeśli miał miejsce poza Niemcami”. Wprowadził także statut, który „zmusił Żydów do przyjęcia drugiego imienia Izrael, jeśli byli mężczyznami, lub Sary, jeśli były kobietami, aby łatwiej było ich zidentyfikować”.

W 1941 r., Według „Timesa”, był zaangażowany w prace nad „zarządzeniem, które odbiera Żydom w podbitych narodach ich państwowość i zezwala na konfiskatę ich mienia, uznanego za jedną z najważniejszych podstaw prawnych Holokaustu”.

W 1941 r., Według „Timesa”, był zaangażowany w prace nad „zarządzeniem, które odbiera Żydom w podbitych narodach ich państwowość i zezwala na konfiskatę ich mienia, uznanego za jedną z najważniejszych podstaw prawnych Holokaustu”.Globke i eksterminacja Żydów: książka opublikowana w NRD w 1960 (Amazon)

Jednak, jak zauważył Times , Globke zdołał odkryć siebie na nowo po wojnie, do tego stopnia, że ​​„miał wybitną obsadę antynazistów, którzy pod przysięgą zeznawali, że odegrał kluczową rolę w ruchu oporu przeciwko Hitlerowi”.

W swojej historii opublikowanej na początku tego miesiąca, Times powiedział, że odkryte dokumenty pokazują również, że Globke miał powiązania z utworzeniem izraelskiego programu nuklearnego i procesem Adolfa Eichmanna, jednego z głównych organizatorów Holokaustu.

Po zakończeniu II wojny światowej Globke był postrzegany przez Zachód bardziej jako funkcjonariusz w nazistowskim rządzie niż prawdziwy lojalista czy nazistowski ideolog, zauważył Times. Wystąpił nawet jako świadek na powojennych procesach norymberskich.

Globke w latach 1953–1963 pełnił funkcję szefa sztabu i zaufanego powiernika byłego konserwatywnego kanclerza RFN Konrada Adenauera i był odpowiedzialny za rekrutację do serca zachodnioniemieckiego rządu.

Jego dalsza służba w zachodnioniemieckim rządzie doprowadziła go z kolei do dobrze powiązanej pozycji w środowisku wywiadowczym.

To stanowisko i jego koneksje zostały wykorzystane, aby zapewnić, że nazwisko Globke nie pojawiło się w procesie Eichmanna w Izraelu w latach 1961-1962, a także, z pomocą CIA, aby zapewnić, że jego nazwisko również nie zostanie uwzględnione w dokumentach związanych z procesem. „Niemcy przekonali Biały Dom, aby zmusił CIA do usunięcia wszystkich wzmianek o Globke z serializacji wspomnień Eichmanna w amerykańskim magazynie” – podał The Times. Co więcej, prawnik Eichmanna, Robert Servatius, który był również „agentem wywiadu zachodnioniemieckiego, wyciął nazwisko Globke i inne osoby z ostatniego przemówienia swojego klienta przed sądem”.

Miesiące przed procesem Eichmanna, jak donosi Times, Globke pomagał Adenauerowi w rozpoczęciu pracy nad tajną umową pożyczki dla Izraela w wysokości 4 miliardów funtów (około 5,5 miliarda dolarów) na „projekt rozwojowy” na pustyni Negew.

Widok reaktora jądrowego w Dimonie w południowym Izraelu w 2016 r. (Moshe Shai / Flash90)

Z dokumentów przekazanych niemieckiemu dziennikarzowi Gaby Weber wynika, że ​​pieniądze te zostały przeznaczone do wykorzystania w ośrodku badawczym i reaktorze jądrowym Dimona. Zagraniczne doniesienia prasowe podają, że obiekt jest używany do produkcji broni jądrowej.

W raporcie Timesa napisano, że memorandum niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych w tamtym czasie opisuje spotkanie niemieckiego ministra obrony Franz-Josefa Straussa z ówczesnym premierem Davidem Benem Gurionem: „Ben Gurion mówił o produkcji broni atomowej. W rozmowie Ben Gurion wyjaśnił, że kanclerz obiecał mu, że Niemcy wezmą udział w rozwoju pustyni Negew ”.

W raporcie stwierdzono, że podczas procesu Eichmanna Niemcy zawiesili negocjacje związane z kwestiami jądrowymi. „W żadnym wypadku nie możemy podejmować żadnych zobowiązań przed zakończeniem procesu Eichmanna” – głosi dokument niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych.

W raporcie Timesa nie podano, czy rozmowy zostały wznowione po procesie, ani nie sprecyzowano, czy ostatecznie wysłano pożyczkę w wysokości 5,5 miliarda dolarów, chociaż stwierdzono, że Globke „odegrał kluczową rolę w rozwoju broni jądrowej w Izraelu”.


Hans Globke

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.