Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 25.3 – 26.3


25 marca 2021 r.


Mieszkańcy domu opieki Azrieli Palace w Modi’in pobili w tym tygodniu rekord świata, budując wieżę z macy i czekolady o wysokości 5,4 metra (17,7 stóp).


Izraelski Centralny Komitet Wyborczy zaczął w czwartek liczyć setki tysięcy „podwójnych kopert” lub kart do głosowania oddanych poza wyznaczonymi lokalami wyborczymi. Szacuje się, że te nieobecne głosy warte są aż 12 mandatów w Knesecie, co oznacza, że ​​mogą znacząco wpłynąć na wynik wtorkowych wyborów.


Biblioteka Narodowa Izraela rozpoczęła projekt „ Wspomnienia Paschy ”, aby podzielić się osobistymi historiami od wielu wybitnych postaci, które obchodziły święto w „normalnych” i nie tak normalnych okolicznościach.


Nominacja Colina Kahla na najwyższe stanowisko polityczne w Pentagonie przejdzie do pełnego głosowania w Senacie, w którym oczekuje się, że zostanie on potwierdzony pomimo sprzeciwu niektórych grup proizraelskich


Archiwistka Ewa Bazan w Muzeum Auschwitz-Birkenau odkryła nowe nazwiska i historie związane z niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady.„Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, kiedy zaczynaliśmy projekt” – powiedział Bazan AFP w raporcie opublikowanym w środę. W wyniku prac Bazan i jej współpracowników znaleziono 4000 nieznanych wcześniej tożsamości i informacje o 26000 innych osób.


World ORT prowadzi innowacyjny projekt szkoleniowy w Ghanie, promujący kursy komputerowe prowadzone przez kobiety dla młodych dziewcząt.


Ambasador w Stanach Zjednoczonych i ONZ Gilad Erdan rozmawiał we wtorek telefonicznie z sekretarzem bezpieczeństwa wewnętrznego USA Alejandro Mayorkasem i wymienił poglądy na temat kroków, jakie podejmuje Izrael, aby spełnić wymogi kwalifikacyjne amerykańskiego programu bezwizowego.


Prezydent Uniwersytetu Harvarda Lawrence S. Bacow powiedział: „Izrael pokazał światu, że kraj lub region nie musi być bogaty w zasoby naturalne, aby być bogatym krajem”.


Izrael i Słowacja podpisały w czwartek pierwszą tego typu umowę o wartości 175 milionów dolarów na zakup 17 zaawansowanych systemów radarowych dla słowackich sił powietrznych, zgodnie z oświadczeniem izraelskiego Ministerstwa Obrony.


Ponad połowa obywateli Izraela została teraz w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19, powiedział w czwartek izraelski minister zdrowia Yuli Edelstein.


Lider Religijnej Partii Syjonistycznej Betzalel Smotrich powiedział w środę, że nie poprze koalicji, w skład której wchodzi Arabska Partia Ra’am.


Izraelska firma wyprodukowała doustną szczepionkę przeciwko COVID i odkryła, że ​​świnie wytwarzają pożądane przeciwciała po jej zażyciu.


Konferencja na temat żydowskich roszczeń materialnych przeciwko Niemcom (Konferencja w sprawie roszczeń) ogłosiła w środę ustanowienie nowego programu o wartości 13,5 miliona dolarów, finansowanego przez rząd niemiecki, aby pomóc ocalałym z Holokaustu uzyskać dostęp do szczepień na koronawirusa.


26 marca 2021 r.Stany Zjednoczone przywróciły pomoc humanitarną dla Autonomii Palestyńskiej. Na ten cel przeznaczono 15 mln dolarów.


pocisk nieznanego pochodzenia uderzył w izraelski kontenerowiec na Morzu Arabskim. Nikt nie został ranny, ale statek jest uszkodzony. Statek płynął z Tanzanii do Indii. Załoga statku zdecydowała się kontynuować rejs do Indii, gdzie zostanie przeprowadzona ocena szkód. Prawdopodobnie był to irański atak rakietowy.


premier Benjamin Netanjahu i jego przeciwnicy nie mają jasnej drogi do uzyskania większości w Knesecie, jak pokazują wyniki wyborów w Izraelu, co wskazuje, że impas polityczny w kraju będzie się utrzymywał.


Społeczność Bnei Menashe w odległym północno-wschodnim stanie Manipur w Indiach rozpoczęła przygotowania do Paschy na początku tego tygodnia, między innymi poprzez pieczenie macy w Shavei Israel Hebrew Centre w Churachandpur.

Bnei Menashe, czyli synowie Manassesa, twierdzą, że pochodzili z jednego z dziesięciu zaginionych plemion Izraela, którzy zostali zesłani na wygnanie przez imperium asyryjskie ponad 27 wieków temu. Ich przodkowie przez wieki wędrowali po Azji Środkowej i Dalekim Wschodzie, zanim osiedlili się na terenach dzisiejszych północno-wschodnich Indii, wzdłuż granic Birmy i Bangladeszu.


policja aresztowała dwóch mieszkańców Jerozolimy, którzy zamierzali przywieźć kozła na ofiarę paschalną na Wzgórze Świątynne. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez postawienia dalszych zarzutów.


Rząd Jordanii publicznie potwierdził w tym tygodniu nowe porozumienie obronne ze Stanami Zjednoczonymi, które pozwala na swobodny wjazd siłom amerykańskim, wzmacniając niestabilnego wschodniego sąsiada Izraela i zapewniając bazę, z której te siły mogą potencjalnie działać w Syrii, Irak i Iran.


Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że jego “oczekiwaniem” jest ubieganie się o reelekcję w 2024 r., Najwyraźniej próba ugaszenia spekulacji, że najstarsza osoba, która przejmie urząd, ustąpi po jednej kadencji.


Izraelska piosenka na Konkurs Piosenki Eurowizji 2021 otrzymała w piątek zupełnie nowy teledysk i miks dźwiękowy, około dwa miesiące przed pierwszym półfinałem konkursu, który odbędzie się w Holandii 18 maja.

Premier Binyamin Netanjahu zaproponował prezesowi New Hope Gideonowi Sa’arowi, że dołączy do jego rządu, a Netanjahu ustąpi ze stanowiska po roku, poinformował w piątek


premier Binyamin Netanjahu zwrócił się do dwóch posłów ze wspólnej listy arabskiej, oferując im stanowiska rządowe w zamian za wsparcie w tworzeniu nowej koalicji .


  Izraelski dentysta , profesor Lior Shapira został wybrany na przewodniczącego Europejskiej Federacji Periodontologii. Shapira pracuje na wydziale Medycyny Stomatologicznej w Hadassah-University Medical Center w Jerozolimie Ein Kerem.


izraelskie Stowarzyszenie Judo otrzymało mozliwosc zorganizownia Mistrzostw Świata w Judo w 2024 lub 2025 roku.


Polska ogłosiła w piątek, że zezwoli Izraelczykom na wjazd na swoje terytorium bez kwarantanny pod warunkiem, że zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19 i mogą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa przeprowadzony do 72 godzin przed lotem.


The Passover Story for Seder

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.