Uncategorized

Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy

Na obrazie widzimy okładkę książki Skalpel ’68.

Książka Magdaleny i Radosława Ptaszyńskich doskonale pokazuje, jak skalpel propagandy i nagonki Marca 1968 r. przeciął życie szczecińskich Żydów. Jej wyjątkowość to ukazanie mechanizmów wielkiej historii z perspektywy indywidualnych losów. 

Rozmowy z emigrantami, trud pracy w archiwach i ciekawa narracja pozwoliły na stworzenie swego rodzaju pomnika. Powstał w ten sposób fragment listy strat polskiej medycyny. Dzięki tej książce “obecność nieobecnych” staje się bliska każdemu, kto zechce po taką lekturę sięgnąć.

Róża Król, przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie

Tę książkę czyta się dobrze, liczne cytaty ze wspomnień, relacje, wreszcie koncentracja na bohaterach z krwi i kości powodują, że mamy do czynienia z wartką, wciągającą narracją. Są to losy, które mogłyby stać się kanwą dla pasjonującej opowieści fabularnej. Na takich składowych jak sielanka, napiętnowanie, wygnanie, życie na nowo, zbudowana została przecież nie jedna powieść i film.

Marcin Zaremba, Uniwersytet Warszawski

Docenić należy pomysłowość i konsekwencję Autorów w dociekaniu prawdy, co wbrew pozorom nie było sprawą łatwą, ponieważ temat wciąż wywołuje mnóstwo emocji. Autorzy opisują przeszłość i teraźniejszość szczecińskich medyków pochodzenia żydowskiego z godnym podziwu znawstwem i biegłością, nie zapominając przy tym o znaczeniu współczynnika humanistycznego.

Eryk Krasucki, Uniwersytet Szczeciński

Cytat ze wstępu książki:

“Wśród znaczących postaci polskiej medycyny powojennej znajduje się wiele osób, które mimo dużego wkładu w rozwój tej dziedziny nauki, dziś pozostają zapomniane, także dla historii medycyny. Specyficzny powojenny okres, zwłaszcza na terenach tzw. ziem północnych i zachodnich, potrzebował nie tylko pozyskania nowych kadr, bardzo dużego wysiłku organizacyjnego skierowanego na ponowne uruchomienie placówek ochrony zdrowia, ale ze względu na zniszczenia czasu wojennego i powojennego, później rzeczywistość gospodarczą realnego socjalizmu, wymagał również szczególnego poświęcenia i zaangażowania. Mowa tu o lekarzach, którzy mimo masowych zbrodni przeżyli wojnę, a po jej zakończeniu podjęli swoją misję zgodnie z kiedyś składaną przysięgą. Ich niezwykle bogate losy życia dzisiaj często pozostają nieznane, nazwiska zacierają się w zbiorowej pamięci. Wydaje się, że współczesna biografistyka może przyjść tu z pomocą historii medycyny.”

Obejrzyj film promujący książkę Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy >>

Magdalena Ptaszyńska – lekarz Oddziału  Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Naczyniowej Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie; doktorantka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Radosław Ptaszyński – politolog, socjolog, historyk; profesor w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego; sekretarz redakcji „Polish Biographical Studies”; nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego (2019), Nagrody im. Oskara Haleckiego w konkursie „Książka Historyczna Roku” (2018, 2019), Nagrody im. Jana Długosza (2019). Laureat Zachodniopomorskiego Nobla. 

Patronat honorowy nad książką objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Ksiazka jest już dostępna we wszystkich księgarniach internetowych, empik itd.


UWAGA

Prof Radoslaw Ptaszynski prosi o kontakt z lekarzami i studentami medycyny z całej Polski, tych których dotknął Marzec, wyemigrowali lub zostali, także tych którzy nie żyją a są w ludzkiej pamięci.

mój mail: radoslaw.ptaszynski@gmail.com

To kontynuacja projektu Sklepel’68, który dotyczył Szczecina. W ten sposób możemy pokazać, że to nie tylko liczby, ale konkretni ludzie. Nie sposób na raz zrobić wszystkiego, więc na dzisiaj skupiam się na lekarzach.  Finałem projektu będzie książka wydana po angielsku, ale przede wszystkim warto abyśmy wiedzieli kogo marcowa nagonka dotknęła. Dla historii i pamięci, bo wydaje mi się to istotne w chwili kiedy mechanizmy, działania partii, czy propagandę w prasie już znamy.

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. “intelektualnie” ? Mam na mysli ze te rozwazania o antysemityzmie 50 kilka lat temu sa 50 kilka lat za pozno.

  2. Troche to tak jak zainteresowanie ptakiem Dodo, ktory zostal wybity na Mauritius ze 200 lat temu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.