Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 27.3 – 28.3


27 marca 2021 r.


wysoki dowódca Hamasu Musa Abu Marzouk powiedział, że kilka arabskich krajów poprosiło przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa o odwołanie zbliżających się wyborów parlamentarnych, aby uniknąć zwycięstwa Hamasu. “Abbas odrzucił tę prośbę.14 lutego Berta Berkovich Koh  ostatnia ocalała z „koła krawieckiego” – zmarła z powodu powikłań związanych z COVID. Dla grupy 40 szwaczek uwięzionych w Auschwitz umiejętność tworzenia mody z najwyższej półki oznaczała różnicę między życiem a śmiercią.


Izrael zajął w tym miesiącu piąte miejsce w rankingu Bloomberga na temat odporności na COVID-19 , comiesięcznym systemie monitorowania


Żydzi w byłym Związku Radzieckim jedzą najwięcej macy na świecie 


Minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi powiedział , że Izrael i Stany Zjednoczone uzgodniły, że żaden kraj nie podejmie decyzji dotyczących Iranu i porozumienia nuklearnego z Iranem bez uprzedniego poinformowania o tym drugiego.


Prezydent USA Joe Biden zaprosił 40 światowych przywódców, w tym premiera Benjamina Netanjahu, na wirtualny szczyt poświęcony zmianom klimatycznym, który odbedzie sie w dniach 22-23 kwietnia


izraelska gimnastyczka Linoy Ashram zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata w gimnastyce rytmicznej odbywających się w Sofii w Bułgarii.

Polska ogłosiła, że zezwoli Izraelczykom na wjazd na swoje terytorium bez kwarantanny pod warunkiem, że zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19 i mogą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa przeprowadzony do 72 godzin przed lotem.


Federacje Karate w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Izraelu zgodziły się podpisać porozumienie o współpracy w maju.


Prezydent USA Joe Biden i jego żona Jill wydali oświadczenie witające Paschę Biden porównał święto, które oznacza wyjście Żydów z niewoli w Egipcie, do powrotu do zdrowia po pandemii COVID-19.


28 marca 2021 r.


kościół Grobu Świętego w Jerozolimie został otwarty dla publiczności, pozwalając chrześcijanom na uczestnictwo we mszy świętej w tradycyjną chrześcijańską Niedzielę Palmową.


Węgierska minister sprawiedliwości stwierdziła, że ​​jej kraj „prowadzi do zmiany nastawienia” w stosunku UE do Jerozolimy jako stolicy Izraela,


Według IDF, palestyński kierowca próbował w niedzielę wbić swój pojazd w grupę żołnierzy Sił Obronnych Izraela w pobliżu osady Ma’ale Adumim na Zachodnim Brzegu. Zamiast tego pojazd uderzył w kilka innych izraelskich pojazdów, a podejrzany został aresztowany


Rumuńska policja prowadziła w niedzielę śledztwo w sprawie groźby śmierci skierowanej do wielokrotnie nagradzanej gwiazdy filmowej i teatralnej Maii Morgenstern oraz jej dzieci na początku obchodów Paschy.


Około 130 000 Izraelczyków skorzystało w niedzielę z ciepłej pogody i święta Paschy i odwiedziło rezerwaty przyrody i parki narodowe tego kraju.


Aktywiści Ad Kan przeprowadzili tajną operację i przebierali się za Arabów pracujących dla belgijskiej agencji prasowej. Udało im się uzyskać wielki plan Autonomii Palestyńskiej, polegający na przejęciu Strefy C w Judei i Samarii poprzez nielegalne projekty budowlane, finansowane przez Unię Europejską (UE) i niektóre kraje arabskie.


Izraelska olimpijska nadzieja Ashram zdobędzie drugi złoty medal w Pucharze Świata w gimnastyce artystycznej


Szef partii Yisrael Beytenu, Avigdor Liberman, zapowiedział w niedzielę, że poprze przywódcę Jesz Atid, Jaira Lapida, w utworzeniu nowego rządu po wyborach w zeszłym tygodniu.Szkocja – Izrael 1: 1 w eliminacjach do Mistrzostw Świata


Lapid nie chce rządu pojednania” – zacytowano wypowiedzi przedstawicieli Yaminy przez Kanał 12 – „chce rządu twardej lewicy przy wsparciu partii arabskich”.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.