Uncategorized

Ciekawe artykuły minonego tygodnia zebrał Adam Mer.


Sabataj Szawit – „Byłem szefem Mosadu. Gra o bezpieczny Izrael” – recenzja i ocena

Służby wywiadowcze Izraela (składające się trzech agencji: Aman, wywiad wojskowy, Mosad, zajmujący się działaniami zagranicą, oraz Szin Bet, pełniący rolę kontrwywiadu) cieszą się zasłużonym uznaniem. Są przedmiotem licznych filmów, opracowań, wspomnień.

Wiecej TUTAJ


Izraelska baza na Zachodnim Brzegu ostrzelana

Do incydentu doszło w bazie Salem, w pobliżu granicy między Zachodnim Brzegiem a Izraelem. Pogranicznicy przekazali w oświadczeniu, że trzej Palestyńczycy „zaczęli strzelać w kierunku bramy wjazdowej na teren bazy, a funkcjonariusze policji granicznej i izraelski żołnierz odpowiedzieli ogniem i ich zneutralizowali”.

Wiecej TUTAJ


Horror piłkarza. W drodze na mecz dowiedział się o ataku na rodzinę

Gwiazdor reprezentacji Izraela Eran Zahavi przeżył dramat. Jego żona i dzieci zostały sterroryzowane przez bandytów

Wiecej TUTAJ.


Reakcje zwykłych Niemców na upadek III Rzeszy. „Cały naród wykręca się od odpowiedzialności”

„Brak jakiegokolwiek poczucia winy czy choćby żalu” – pisał zszokowany amerykański dziennikarz po wizycie w Berlinie w 1945 roku. Niemcy tak uparcie powtarzali „my o niczym nie wiedzieliśmy”, jakby były to słowa nowego narodowego hymnu. Cały naród wykręcał się od odpowiedzialności.

Wiecej TUTAJ


STANKIEWICZ: Dziadek uwolnił Europę od Hitlera, a ja nie umiem pokonać depresji?

Licytacja na to, które pokolenie ma gorzej, natychmiast prowadzi w absurdy trafnie wykpiwane przez Wysockiego, Monty Pythona albo wspaniałą pastę o jeziorze — „było nas jedenaścioro, mieszkaliśmy w jeziorze, na śniadanie matka kroiła wiatr, ojca nie znałem, wujka Eugeniusza zabrało NKWD, nikt nie narzekał”. 

Wiecej TUTAJ


Upamiętnianie Zagłady jest łatwe – oddziela nas od Zagłady

Paradoks Zagłady w Warszawie polega na tym, że na powierzchni niczego nie widać, nie ma żadnych śladów. Zostały tylko budynki, którym przygląda się książka „Warszawski trójkąt Zagłady”. Rozmowa z Jackiem Leociakiem, Zofią Waślicką-Żmijewską i Arturem Żmijewskim.

Wiecej TUTAJ


Wystarczyłaby jedna łapanka więcej, by się nie urodził. Rodzinna historia prezesa firmy Pfizer

Historia CEO firmy Pfizer rodzi wiele kluczowych pytań: ile wspaniałych umysłów, pokroju Abrahama Bourla, pochłonęła II wojna światowa? Jak wielu wynalazców, odkrywców, ludzi nauki oddało życie przez czyjąś nieuzasadnioną nienawiść? I w końcu – ile osób, które zmieniłyby oblicze świata, ginie codziennie w konfliktach zbrojnych w Syrii, Turcji czy Jemenie?

Wiecej TUTAJ


„SIEDEM TYPÓW ATEIZMU” znakomitego filozofa Johna Graya

Wybitny brytyjski filozof polityki, John Gray, przekonuje, że tak. „Siedem typów ateizmu” to brawurowa podróż intelektualna po europejskiej tradycji ateistycznej. Gray domaga się ateizmu ambitnego, na miarę XXI wieku. Znakomity esej pozwala ujrzeć w nowym świetle polskie spory o miejsce religii w państwie. I pokazuje, że ateizm to nie nihilizm.

Wiecej TUTAJ


PARADA ZWYCIĘSTWA W MOSKWIE – BEZ POGODOWYCH NIESPODZIANEK

Pogoda nie pokrzyżowała rosyjskich planów i o godzinie 10.00 9 maja 2021 roku odbyła się w Moskwie Parada Zwycięstwa. Według Rosjan uroczystość odbyła się w 76 – rocznicę zakończenia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i jak ognia unikano stwierdzenia, że był to również koniec II wojny światowej.’

Wiecej TUTAJ


Prezydent zniknął w ostrym cieniu mgły [OPINIA]

Andrzej Duda jest dzisiaj jedynie cieniem głowy państwa, który w najtrudniejszych momentach pandemii zwyczajnie skapitulował. Stał się politykiem bez najmniejszego wpływu na rzeczywistość, z którego głosem nie liczy się ani obóz rządzący, ani opozycja. Za to za sprawą spektakularnych wpadek w sieci staje się coraz częściej obiektem drwin i żartów, które tylko potęgują wrażenie, że w Pałacu Prezydenckim nikt poważny nie urzęduje. 

Wiecej TUTAJ


Probably the best jazz singer ever.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.