Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.5 – 10.5


9 maja 2021 r.w nocy Palestyńczycy wszczęli zamieszki wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, odpalano fajerwerki, a także usiłowano podrzucić ładunki wybuchowe i uszkodzić płot graniczny, oraz wywołać większe pożary. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozproszenia tłumu, a w niebezpiecznych sytuacjach snajperzy otwierali ogień – postrzelono w nogi 3 demonstrantów.


w nocy wybuchły arabskie zamieszki w pobliżu Grobowca Patriarchów w Hebronie w Judei. Izraelska policja graniczna użyła środków do rozpraszania tłumu


palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w południowym Negewie. W przygranicznych społecznościach uruchomiony został system alarmowy.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

Siły Obronne Izraela rozpoczęły rano największe w swojej historii ćwiczenia wojskowe, które potrwają miesiąc czasu. Ćwiczenia „Rydwany ognia” przewidują liczne scenariusze bojowe na południu i północy kraju. Mają one na celu poprawę gotowości i przydatności armii do wojny.


Gantz: Facebook toleruje podżeganie, które powoduje przemoc Minister obrony mówi, że firmy z mediów społecznościowych nie współpracują przy usuwaniu postów podżegających do aktualnej sytuacji w Jerozolimie.


W kilku punktach wzdłuż linii kolejowej między Kiryat Motzkin i Kiryat Yam na obrzeżach Hajfy wybuchł pożar. W okolicy działa kilkunastu strażaków, którzy jeszcze nie opanowali ognia.Według urzędników pożar może być skutkiem iskier wywołanych przez przejeżdżający pociąg towarowy.


Izrael podpisze w tym tygodniu umowę o wolnym handlu z Koreą Południową, co jest pierwszym tego rodzaju porozumieniem z rynkiem azjatyckim – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Gospodarki.


Piąta Flota Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych poinformowała w sobotę, że krążownik rakietowy USS Monterey (CG 61) przechwycił w dniach 6-7 maja nielegalną przesyłkę broni na wodach Morza Północnego.


Izrael i Kurdowie pomogli USA zaplanować zabójstwo Soleimaniego


„Międzynarodowy potencjał biznesowy wspierany przez izraelskie innowacje, wizjonerskie przywództwo ZEA i strategiczne partnerstwo obu narodów z Indiami może sięgnąć 110 miliardów dolarów do 2030 roku” – powiedział ambasador Ilan Sztulman Starosta, szef misji izraelskiej w Dubaju, w komunikacie prasowym wydanym przez IFIICC.

10 maja 2021 r.


Obrzydliwe porównania prześladowanych i mordowanych podczas Holokaustu Żydów do rzekomych prześladowań antyszczepionkowców przybierają na sile. Doszło do tego, że antyszczepionkowi pomyleńcy używają gwiazdy Dawida z umieszczonym w środku napisem „niezaszczepiony”.


Nowe prawo w Austrii odnośnie otrzymania obywatelstwa austriackiego dla potomków nazistowskich ofiar wywołało falę wniosków.„Według władz w czwartek ponad 10 000 osób złożyło wnioski o obywatelstwo austriackie, ponieważ we wrześniu weszła w życie bardziej liberalna ustawa. Wcześniej kwalifikowały się tylko ofiary reżimu narodowego socjalizmu, ale nie ich dzieci, wnuki czy prawnuki.”


władze miejskie Tel Awiwu, Givatayi, Bnei Brak i Ramat Gan wieczorem ogłosiły otwarcie schronów przeciwbombowych dla ogółu społeczeństwa.


premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: „Jesteśmy w walce, która rozprzestrzenia się na kilku frontów – Jerozolimę, Gazę i inne części kraju. Organizacje terrorystyczne w Gazie wieczorem przekroczyły czerwoną linię


Egipt, Katar i ONZ skontaktowały się z liderem Hamasu Ismailem Hanijehem, próbując zapobiec poważnej konfrontacji w Strefie Gazy.


Hamas wystrzelił rakiety na Jerozolimę, Aszkelon, Sderot i inne izraelskie miasta. Izrael ma pełne prawo do obrony swoich obywateli, do obrony swojej suwerenności i do walki z terroryzmem.

IDF: Jak dotąd ponad 150 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy do Izraela


Niepokoje trwały w Jerozolimie w niedzielny poranek, kiedy arabscy ​​protestujący zaatakowali izraelską policję na Starym Mieście po modlitwach o świcie na Wzgórzu Świątynnym, rzucając kamieniami i skandując: „Duchem i krwią odkupimy cię , Al-Aksa! ” Czerwony Półksiężyc poinformował, że w wyniku starć rannych zostało 10 osób.


 Siły Obronne Izraela rozpoczęły w niedzielę miesięczne ćwiczenia wojenne – największe w swojej historii – symulujące konflikt wielofrontowy.


Przemawiając na specjalnej sesji gabinetu w niedzielę z okazji Dnia Jerozolimy, izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział, że za niedawnymi niepokojami w stolicy Izraela stoją „agitatorzy” i wydał ostrzeżenie grupom terrorystycznym w Gazie


Izraelskie Siły Powietrzne rozpoczęły ataki odwetowe na cele Hamasu w Gazie wczesnym rankiem w poniedziałek, po trzech atakach rakietowych z enklawy terrorystów pozno w nocy, podała IDF


krótko przed północą palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły wewnątrz strefy.


izraelskie czołgi ostrzelały w nocy kilka przygranicznych posterunków obserwacyjnych Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


izraelska policja ogłosiła rano, że Wzgórze Świątynne w Jerozolimie będzie dziś zamknięte dla żydowskich gości. Od wczesnych godzin porannych tysiące funkcjonariuszy policji zostało rozmieszczonych w całej Jerozolimie i na Starym Mieście, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny.


„Nie pozwolimy, aby jakikolwiek element ekstremistyczny podkopał spokój w Jerozolimie” – obiecuje NetanjahuIzrael będzie nadal bronił wolności wyznania dla wszystkich wyznań, ale nie będzie tolerował przemocy, mówi premiera Izraela Benjamin Netanjahu na specjalnym posiedzeniu gabinetu z okazji Dnia Jerozolimy.


Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami izraelski samochód przy Bramie Lwów na Starym Mieście w Jerozolimie. Kierowca stracił panowanie nad samochodem, doprowadzając do groźnego wypadku.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.