Uncategorized

Astra Zeneca najlepsza szczepionka

We Włoszech szczepionki zdają egzamin celująco. Bardzo optymistyczne wyniki pierwszego dużego badania


Po złagodzeniu ograniczeń spowodowanych epidemią COVID-19 mieszkańcy Florencji wylegli na Piazza della Signoria w sercu miasta, 8 maja 2021 r . (Fot. Beatrice Larco / AP Photo)Spadek zakażeń o 95 proc., zachorowań na COVID-19 aż o 99 proc. – to najważniejsze wyniki pierwszej we Włoszech szerokiej analizy wśród zaszczepionych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Ferrarze razem ze specjalistami z ASL (centrum zdrowia publicznego) w Pescarze przeanalizowali dane 37 tys. wszystkich zaszczepionych w prowincji Pescara od 2 stycznia do końca marca. Wśród tych, którym podano szczepionkę, zmarła tylko jedna osoba – 96-letnia kobieta cierpiąca także na inne poważne choroby. 

Szczepionki działają lepiej, niż się spodziewaliśmy 

– Rezultaty są bardzo dobre, przekraczają nawet najbardziej optymistyczne prognozy – podsumowuje Lamberto Manzoli, epidemiolog z uniwersytetu w Ferrarze, jeden z autorów raportu, który czeka teraz na publikację w piśmie naukowym. 

Badania dotyczyły trzech szczepionek dostępnych w owym czasie we Włoszech: Pfizera, Moderny i AstraZeneki (Johnson&Johnson  – tak jak w pozostałych państwach UE – na Półwyspie Apenińskim jest stosowany od 21 kwietnia). Dotyczą przede wszystkim ich skuteczności wobec angielskiego wariantu koronawirusa, który jest odpowiedzialny za 90 proc. zakażeń w Abruzji (to do niej należy prowincja Pescara), podobnie jak w całym kraju.  

– Wszystkie trzy szczepionki dały bardzo podobne rezultaty  – informuje Manzoli. 

AstraZeneca niezwykle skuteczna już po pierwszej dawce 

Ważny szczegół: badania objęły tych, którzy przyjęli obie dawki Pfizera i Moderny, ale tylko jedną AstraZeneki, w przypadku której termin podania drugiej był o wiele późniejszy (12 tygodni). 

Nie miało to wpływu na rewelacyjne wręcz wyniki specyfiku z Oxfordu. Tylko pierwsza dawka AstraZeneki obniżyła liczbę zakażeń o 95 proc.  

– Krótko mówiąc, nie jest to wcale – jak utrzymywali niektórzy – drugoligowa szczepionki. To Serie A – puentuje Manzoli. 

Druga dawka Pfizera nawet opóźniana przynosi efekt

Wśród badanych było wiele osób, które otrzymały drugą dawkę Pfizera później niż 21 dni po pierwszej. Trzytygodniowy odstęp zalecał producent.  

– Okazało się, że nawet w przypadku tych, którzy otrzymali drugą dawkę 40 dni później z powodu zwłoki w dostawie, nie ma istotnej różnicy, jeśli chodzi o skuteczność leku – twierdzi Manzoli. 

Ta informacja jest szczególnie ważna w tych dniach. Na początku maja rządowi epidemiolodzy zalecili bowiem, by do 42 dni wydłużono okres oczekiwania na podanie drugiej dawki – zarówno w przypadku Pfizera, jak i Moderny (wcześniej – 28). Chodzi o to, żeby jak najszybciej zapewnić ochronę immunologiczną jak największej liczby osób, koncentrując się na szczepieniu tych, którzy nie otrzymali nawet pierwszej dawki.

Pfizer próbował oponować, tłumacząc, że eksperymenty potwierdzały wysoką skuteczność szczepionki, gdy dawki podawane są w odstępie trzech tygodni i nie może gwarantować podobnego rezultatu, jeśli termin drugiej dawki się przesuwa.

Poszczególne regiony już zaczęły stosować się do zaleceń rządu, a 12 maja EMA, Włoska Agencja Leków, poparła te instrukcje. Wyniki analizy naukowców z Ferrary potwierdzają, że było to słuszne posunięcie. 

Podobne badania, potwierdzające wysoką skuteczność szczepionek, wykonano do tej pory w Izraelu, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. 

– Te pierwsze dane dają nam powody, by sądzić, że skuteczność wszystkich trzech szczepionek jest bardzo wysoka również we Włoszech, zarówno jeśli chodzi o zapobieganie zakażeniu, jak i samej chorobie COVID-19 – mówi Manzoli. 

Szczepmy się jak najszybciej! 

Jednocześnie właśnie niedostateczną liczbą szczepień Manzoli tłumaczy to, że na Półwyspie Apenińskim nadal każdego dnia umiera ok. 200-250 osób. Bo o ile znaczna liczba 80-latków (90 proc.) jest zaszczepiona, to wciąż w kolejce czeka czwarta część 70-latków i połowa spośród osób powyżej sześćdziesiątki.

Oznacza to, że 5,6 mln Włochów z grupy podwyższonego ryzyka ze względu na wiek nadal nie otrzymało choćby jednej dawki preparatu. 

– Wzywam wszystkich, żeby – o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, szczepili się jak najszybciej – apeluje Manzoli. 

Tymczasem od najbliższego poniedziałku otwarte będą zapisy dla osób powyżej 40. roku życia, a generał Francesco Paolo Figliuolo, komisarz do walki z epidemią, zapowiada, że w czerwcu zapisywać się na szczepienia będą mogli  wszyscy bez ograniczeń wiekowych.  

Restrykcje skuteczne, Włochy na żółto 

Fundacja GIMBE podała, że w dniach 5-11 maja liczba nowych przypadków zakażeń zmalała o 19 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem, a w ciągu ostatnich 35 dni liczba pacjentów z COVID-19 wymagających hospitalizacji spadła o 45 proc., zaś na OIOM-ach – o 49 proc. 

Zdaniem analityków GIMBE na poprawę sytuacji w szpitalach wpłynęły utrzymywane od tygodni restrykcje oraz szeroka kampania szczepieniowa wśród najstarszych obywateli.

W przyszłym tygodniu prawie całe Włochy – z wyjątkiem Doliny Aosty – znajdą się w strefie „żółtej”, czyli względnie bezpiecznej. 

W kraju podano do tej pory (stan z 14 maja rano) 26 mln szczepionek. 8 mln obywateli, czyli 13 proc. populacji, otrzymało pełną ochronę immunologicznę (dwie dawki Pfizera, Moderny lub AstraZeneki bądź jedną Johnson&Johnson).


Astra Zeneca najlepsza szczepionka

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.