Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci dnia z Izraela – 17.5rano palestyński terrorysta usiłował staranować samochodem izraelskich żołnierzy rozmieszczonych w pobliżu arabskiej miejscowości Huwara w środkowej części Samarii. Terrorysta rozpędził się samochodem, ale drogę zajechał mu izraelski pojazd wojskowy. Żołnierze zastrzelili napastnika.


Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi i król Jordanii Abdullah próbowali promować zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem, ponieważ operacja „Strażnik Murów” wkracza w ósmy dzień.


al-Fatah wezwał Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu do ogłoszenia od jutra strajku generalnego i kontynuowania “konfrontacji z siłami bezpieczeństwa” w następstwie ciągłych walk w Strefie Gazy.


Hassam Abu Harbid, generał brygady z północnego okręgu wojskowego skrzydła palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, Zostal zabity w czasie ataku IDF


po kilku godzinach ciszy, w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dwie salwy rakiet w stronę Beer Szewy, Aszdod i Aszkelonu. Ogółem wystrzelono 60 rakiet, z których 10 spadło wewnątrz strefy.


izraelskie siły powietrzne zniszczyly magazyny, 9 domów wysokich członków Hamasu oraz podziemny tunel w południowej części strefy do którego wejście znajdowało się przy przedszkolu. Uderzono także w tak zwaną “linię C metra”, czyli odnogę podziemnych tuneli o długości 15 km. Atak przeprowadziło 54 samolotów, które w ciągu 20 minut zrzuciło około 110 precyzyjnych bomb.


 Po raz trzeci w tygodniu Stany Zjednoczone blokują wspólne oświadczenie Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywające do natychmiastowego zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem


amerykański prezydent Joe Biden zatwierdził umowę o sprzedaży do Izraela uzbrojenia o wartości 735 mln dolarów. Transakcja przede wszystkim skupi się na pozyskaniu przez Izrael precyzyjnych pocisków rakietowych i specjalistycznej amunicji. Umowa umożliwi uzupełnić magazyny Sił Obronnych Izraela po operacji w Strefie Gazy.


przez cały dzień palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. W Aszdod bezpośrednio trafiony został dom mieszkalny. Ranne zostały 3 osoby. W Beer Szewie odłamki uszkodziły pojazd, ale nikt nie został ranny. Magen David Adom poinformowały, że od początku walk w Izraelu zginęło 10 cywilów i 1 żołnierz, a 306 osób zostało rannych w różnym stopniu.


turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z papieżem Franciszkiem, którego poprosił o poparcie nałożenia sankcji na Izraela, “gdyż w przeciwnym razie Palestyńczycy będą nadal masakrowani”. Erdogan powiedział, że reakcja papieża będzie miała ogromne znaczenie dla “mobilizacji chrześcijańskiego świata i społeczności międzynarodowej i ukarania Izraela”.


sekretarz stanu USA Antony Blinken rano rozmawiał telefonicznie z ministrami spraw zagranicznych Kataru, Egiptu i Arabii Saudyjskiej na temat powstrzymania przemocy w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi powiedział: “Egipt robi bardzo wiele, aby doprowadzić do zawieszenia broni między Izraelczykami i Palestyńczykami – i wciąż istnieje nadzieja, że ​​zbiorowa akcja dyplomatyczna może zakończyć konflikt.


Sceny zniszczenia w Gazie mogą utrudnić Izraelowi zdobycie największej nagrody dyplomatycznej: uznania Arabii Saudyjskiej. Ale jak dotąd inne bogate kraje Zatoki Perskiej, które zainwestowały w otwarcie więzi z państwem żydowskim w zeszłym roku, nie wykazują żadnych publicznych oznak refleksj


Turecka skrajnie prawicowa gazeta Yeni Safak argumentowała w poniedziałek, podając artykuł na pierwszej stronie, że Turcja może wdrożyć „model libijski” dla Izraela, podpisując umowę z kontrolowaną przez Hamas Gazą, aby uzyskać dostęp do wody i energii u wybrzeży Izraela.


Siły IDF odstraszyły wielu libańskich mężczyzn, którzy zbliżyli się do ogrodzenia granicznego z Izraelem. Według wojska żaden z mężczyzn nie był uzbrojony.


rzecznik IDF poinformował, że ​​od 7:00 do 19:00 zidentyfikowano około 190 rakiet ze Strefy Gazy, z których około 25 spadło w Strefie Gazy.


Zgromadzenie Ogólne ONZ zbierze się w czwartek w sprawie walk między Izraelem a palestyńskimi frakcjami terrorystycznymi, powiedział w poniedziałek przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Volkan Bozkir.


Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał w poniedziałek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Holandii Markiem Rutte i podziękował im za „pełne poparcie dla prawa Izraela do obrony przed rakietowymi atakami ze Strefy Gazy”.


Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias ogłosił w poniedziałek, że złoży wizytę w Izraelu, aby okazać solidarność z państwem żydowskim i „zapobiec dalszej eskalacji”.


Izrael promuje turystykę w Dubaju, nawet podczas trwającego konfliktu ze Strefą Gazy„Rozmawiamy o przyszłości” – mówi przedstawiciel Ministerstwa Turystyki w ZEA Travel Market. „Ta eskalacja zakończy się pewnego dnia”


Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek, że zwrócił się do Izraela o jakiekolwiek dowody na to, że Hamas działał w biurach wiadomości mieszkaniowych w Gazie, które zostały zniszczone przez izraelski nalot w weekend. Powiedział, że sam jeszcze ich nie widział.


Myśliwce IDF uderzyły w główne centrum operacyjne sił bezpieczeństwa wewnętrznego Hamasu w północnej Strefie Gazy. Centrum operacyjne było centralną częścią infrastruktury terrorystycznej Hamasu. IDF ostrzegly osoby znajdującym się wewnątrz i dało wystarczająco dużo czasu na ewakuację


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.