Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci dnia z Izraela. – 18.5


Ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy zostaje wznowiony po 6-godzinnej nocnej przerwie w atakach, gdy nasilają się wysiłki na rzecz zawieszenia broni; Szef IDF przewiduje jeszcze dwa dni walk


zródła palestyńskie podały, że IDF przeprowadziło kilka fal ataków na cele w Pasie, w tym jedno, które uderzyło w ponad 30 celów. Wideo i zdjęcia pokazały serię potężnych eksplozji i kul ognia rozświetlających nocne niebo.


IDF uderzyło we wtorek w morskie łodzie bojowe Hamasu na wybrzeżu Gazy.


Jordańscy parlament jednogłośnie poparli w poniedziałek wniosek wzywający rząd do wydalenia ambasadora Izraela w Ammanie w proteście przeciwko izraelskim „zbrodniom” na Palestyńczykach.


Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, Gregory Meeks, rozważa wysłanie w najbliższych dniach listu do administracji Bidena z prośbą o opóźnienie sprzedaży 735 milionów dolarów precyzyjnych pocisków kierowanych do Izraela.


Grupa terrorystyczna Hamasu usiłowała zaatakować izraelskie wieze gazowe zdalnie kierowanym okrętem podwodnym z północnej Gazy, podało izraelskie wojsko, dodając, że zniszczyło urządzenie wkrótce po wystrzeleniu i uderzyło w zespół, który go obsługiwał.


Siły Obronne Izraela twierdzą, że zniszczyły co najmniej 10 wielolufowych wyrzutni rakiet w nocnych nalotach na całą Strefę Gazy, w tym sześć wycelowanych w Tel Awiw pociskami dalekiego zasięgu.


Wedkug rzecznika prasowego Zilbermana podczas nocnych nalotów Izraelskie Siły Obronne niszczą około 15 kilometrów (dziewięć mil) podziemnych tuneli Hamasu w mieście Gaza i Khan Younis.


Siły Obronne Izraela twierdzą, że podczas walk w Strefie Gazy zabiły zeszłej nocy ponad 150 terrorystów, większość z Hamasu.


od rana w Autonomii Palestyńskiej rozpoczął się strajk generalny przeciwko rzekomej izraelskiej agresji na meczet al-Aksa w Jerozolimie i eksmisji kilku palestyńskich rodzin z ich domów w dzielnicy Szeik Jarrah. W wielu miastach organizowane są demonstracje, a al-Fatah wzywa do konfrontacji z izraelskimi siłami bezpieczeństwa.


libańska armia poinformowała rano, że zlokalizowała i przejęła 7 wyrzutni rakiet gotowych do wystrzelenia rakiet na Izrael. Liban pragnie zachować spokój na granicy izraelsko-libańskiej.


rano palestyński terrorysta usiłował rzucić bombę domowej roboty w izraelskich żołnierzy na posterunku kontrolnym w Hebronie w Judei. Żołnierze dostrzegli zagrożenie i wezwali mężczyznę do zatrzymania się, a gdy nie zareagował, otworzyli ogień. Od kul wybuchła bomba, zabijając niosącego nią terrorystę.


rano bezzałogowy dron zbliżył się od strony Jordanii do izraelskiej granicy w rejonie miasta Bet Szean w Dolinie Jordanu. Gdy dron przekroczył granicę, został natychmiast zestrzelony.


noc na południu kraju upłynęła spokojnie. Ostatnie rakiety zostały wystrzelone o godz. 23:15 w kierunku Aszkelonu. W nocy przywódca Hamasu, Ismaila Hanijeha oświadczył, że ​​jest gotowy na deeskalację, jeśli Izrael również się do tego zobowiąże. Niestety rano palestyńscy terroryści wznowili ostrzał, i o godz. 5:31 wystrzelili rakiety w kierunku przygranicznych społeczności Nachal Oz i Ein HaSzlosza.


Grupa terrorystyczna Hezbollah wykopała sieć tuneli długich na setki kilometrów od Bejrutu do południowego Libanu, poinformował w poniedziałek publiczny nadawca Kan.


od rana w Autonomii Palestyńskiej rozpoczął się strajk generalny przeciwko rzekomej izraelskiej agresji na meczet al-Aksa w Jerozolimie i eksmisji kilku palestyńskich rodzin z ich domów w dzielnicy Szeik Jarrah.


Palestyńczycy i arabscy ​​Izraelczycy uczestniczyli we wtorek w strajku generalnym w Izraelu, na Zachodnim Brzegu iw Strefie Gazy w proteście przeciwko polityce Izraela wobec Palestyńczyków.


Siedmiu izraelskich funkcjonariuszy policji zostało rannych w niedzielne popołudnie, kiedy Palestyńczyk próbował ich przejechać na posterunku policji we wschodniej części Jerozolimy, w sąsiedztwie Sheikh Jarrah. Napastnik, mieszkaniec wschodniej Jerozolimy, został zastrzelony przez siły izraelskie na miejscu zdarzenia.


Premier Benjamin Netanjahu powiedział we wtorek, że Hamas „otrzymał ciosy, których się nie spodziewał”, a Izrael cofnął ugrupowanie terrorystyczne o „lata”.Wypowiedzi Netanjahu nadeszły podczas wizyty w bazie lotniczej Hatzerim w pobliżu Be’er Sheba, gdzie podczas jego pobytu rozbrzmiewały syreny rakietowe.„Nasi wrogowie widzą, jaką cenę żądamy za agresję przeciwko nam, jestem pewien, że wyciągną wnioski” – powiedział, dodając, że operacja będzie trwała „tak długo, jak będzie to konieczne, aby przywrócić spokój obywatelom Izraela”.


IDF podała we wtorek, że w ciągu ostatnich 24 godzin uderzyła w ponad 120 celów w Gazie, z czego 75 od północy.


Dwóch zagranicznych pracowników zostało zabitych, a wiele osób zostało rannych, w tym jeden poważnie, gdy Hamas uderzył we wtorek po południu w społecznościach przygranicznych w Strefie Gazy i południowym Izraelu pociskami rakietowymi i moździerzowymi.


Strona „Jerusalem Prayer Team” na Facebooku, która ma 77 milionów obserwujących, została zablokowanabez ostrzeżenia. Dr Mike Evans, dyrektor strony i szef Stowarzyszenia Przyjaciół Syjonu, twierdzi, że Facebook wpadł w „spisek antysemicki i antysyjonistyczny.


Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto potępił „jednostronne” oświadczenia UE pod adresem Izraela, gdy jego europejscy odpowiednicy wzywali do zawieszenia broni między Izraelem a Palestyńczykami.


Siły Obronne Izraela tymczasowo otworzyły przejście graniczne Kerem Szalom, aby umożliwić wjazd do Strefy Gazy ciężarówek z paliwem, lekarstwami i paszą dla zwierząt. Wjazd ciężarówek był skoordynowany z międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi. Po ostrzale moździerzowym przejście ponownie zamknięto.


wieczorem Hamas przekazał do Egiptu wiadomość, że zgadza się na zawieszenie broni pod warunkiem, że Izrael “wycofa się z okupacji błogosławionego meczetu al-Aksa, zapewni wolność wyznania dla Palestyńczyków i wstrzyma plany eksmisji rodzin z ich domów w Szeik Jarrah”. Zawieszenie broni miałoby wejść w życie o godz. 6:00 w czwartek rano.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.