Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci dnia 20.5

Z Ostatniej chwili

izraelski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben-Szabbat otrzymał popołudniem egipską propozycję przywrócenia spokoju w Strefie Gazy. Wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który wyraził zgodę na zawieszenie broni. Wydano także zgodę na ponowne otwarcie portu lotniczego Ben Guriona.

katarska stacja telewizyjna Al Jazeera poinformowała, że Izrael miał rzekomo powiadomić Egipt o swoim zamiarze zakończenia operacji w Strefie Gazy i doprowadzenia do zawieszenia broni z organizacją terrorystyczną Hamas. Od jutra mają być ponownie otwarte przejścia graniczne do Strefy Gazy, aby umożliwić dostawy zaopatrzenia i pomocy humanitarnej. W międzyczasie Egipt ma wysłać do Strefy Gazy obserwatorów, którzy mają zapewnić wstrzymanie ostrzału rakietowego w okresie deeskalacji, zanim zawieszenie broni wejdzie w życie. Egipscy obserwatorzy mają działać w koordynacji z ONZ i państwami europejskimi. W dalszej przyszłości Egipt planuje zorganizować szczyt pokojowy między Izraelczykami i Palestyńczykami w celu zachowania długoterminowego rozejmu. Izrael nie skomentował tych doniesień. Ponizej wiadomosci dnia

Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin powtórzył swojemu izraelskiemu odpowiednikowi, ministrowi obrony Benny’emu Gantzowi, że Izrael ma prawo do obrony w trwającym konflikcie z Hamasem i innymi grupami terrorystycznymi w Strefie Gazy.


Ponieważ przemoc w Izraelu utrzymuje się przez drugi tydzień, Yad Sarah ogłosiła swoje zobowiązanie do zachowania otwartości i zapewnienia pełnej obsługi obywatelom w całym kraju.


 Ponieważ dziesiątki tysięcy izraelskich rodzin zostało zaatakowanych przez ostrzał rakietowy Hamasu w Gazie i zmuszonych do przebywania w pobliżu chronionych pomieszczeń w ich domach, Chabad, najstarsza nieprzerwanie działająca organizacja charytatywna w Izraelu, zwiększyla dostawy do domu w celu wsparcia potrzebujących starszych osób.


Minister wywiadu Eli Cohen (Likud) „Widzimy, że istnieje znaczna presja międzynarodowa, widzimy, że źródła Hamasu błagają o zawieszenie broni” – powiedział Cohen Reshet Bet . „Zakończymy operację, gdy uznamy, że osiągnęliśmy zamierzone cele”.


Według palestyńskich mediów wielu funkcjonariuszy Hamasu zostało aresztowanych przez izraelskie siły bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu w środę wieczorem.


o północy minął termin zgłaszania kandydatur na 11. prezydenta Izraela. Wymaganą liczbę podpisów uzyskało dwóch kandydatów.(1) Przewodniczący Agencji Żydowskiej oraz były minister Izaak Herzog. Jest przewodniczącym Partii Pracy i synem Chaima Herzoga, szóstego prezydenta Izraela (1983-1993). (2) Laureatka nagrody Izraela, Miriam Peretz.


ambasador USA przy ONZ Nikki Haley napisała na Twitterze, że „Biden wzywa Izrael do deeskalacji, podczas gdy grupa terrorystyczna Hamas nadal strzela rakietami do obywateli Izraela.  Byłoby niedopuszczalne, gdyby jeden z naszych sojuszników wezwał do deeskalacji, gdyby Waszyngton stał się celem rakiet. 
Musimy stanąć po stronie Izraela przeciwko terroryzmowi ”.

w nocy palestyńscy terroryści kontynuowali ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Po północy wystrzelono dużą salwę rakiet na Ofakim i Beer Szewę. Później do rana była cisza. Ogółem podczas nocy wystrzelono 70 rakiet, a dodatkowo 10 spadło wewnątrz strefy. Od początku tej rundy ze Strefy Gazy wystrzelono 3470 rakiet.


izraelskie siły powietrzne zintensyfikowały przed południem naloty na cele terrorystyczne w Strefie Gazy. W rejonie Chan Junis na południu strefy, zniszczono wielolufową wyrzutnię rakiet, która była uzbrojona w 5 rakiet gotowych do wystrzelenia. Na północy strefy zniszczono bojowy podziemny tunel Hamasu w Beit Hanoun, a także dwie podziemne wyrzutnie rakiet w obozie uchodźców Jabalya, z których w ostatnich dniach wystrzelono rakiety na Tel Awiw. Zniszczono także tajny sztab Hamasu, z którego organizacja kierowała walkami w bieżącej rundzie.


rząd Kataru obiecał 2000 dolarów każdej rodzinie w Strefie Gazy, której dom został zniszczony, i 1000 dolarów częściowe uszkodzenie domu w izraelskich nalotach.


niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas przyleciał do Izraela, aby okazać solidarność i poparcie ze strony Niemiec. Spotkał się z nim minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi. Maas powiedział: „Niemcy stoją po stronie Izraela i popierają jego prawo do samoobrony.


sztab generalny Sił Obronnych Izraela poinformował, że po ustabilizowaniu sytuacji bezpieczeństwa w arabskich miastach Izraela, kilka batalionów policji granicznej powróciło na swoje stanowiska w Judei i Samarii.


wysoki urzędnik Fatahu, Jibril Rajoub powiedział, że dzięki egipskiej mediacji zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem może nastąpić w ciągu najbliższych 24 godzin.


Sieć Al Jazeera z siedzibą w Katarze donosi, że Izrael poinformował egipski rząd o swoim zamiarze zakończenia Operacji Strażnik murów i doprowadzenia do zawieszenia broni z organizacją terrorystyczną Hamasu. Gabinet ma zebrać się o 19:00 i omówić kontynuację operacji i możliwość zawieszenia broni


Nadzór jądrowy ONZ nadal prowadzi rozmowy z Iranem w sprawie przedłużenia trzymiesięcznego porozumienia w sprawie monitorowania, które wygasa w piątek, poinformowano w czwartek, dodając, że przedstawiona zostanie aktualizacja w ciągu kilku dni.


Związek robotniczy Israel Electric Company ogłosił w czwartek rano, że nie naprawią linii energetycznych prowadzących do Gazy, które zostały uszkodzone przez ogień Hamasu, dopóki grupa terrorystyczna nie wróci do Izraela zwłok poległych żołnierzy Hadara Goldina i Orona Shaula, a także Avery Mengistu , który prawdopodobnie przebywa w niewoli Hamasu od 2014 roku.

Odpowiadając na ostatnie doniesienia o możliwym zawieszeniu broni z Izraelem, Hamas oświadczył, że osiągnie takie porozumienie na własnych warunkach. „Zmusimy Izrael do poddania się naszym warunkom” – powiedziała grupa terrorystów. „Pozostaniemy przygotowani do ostatniej minuty przed zawieszeniem broni”.


Ostatni konflikt Izrael-Gaza doprowadził do eksplozji dezinformacji i mowy nienawiści w mediach, a proizraelscy wolontariusze na całym świecie zintensyfikowali działania, aby wspierać państwo żydowskie i występować w jego imieniu. 


Facebook założył w zeszłym tygodniu całodobowe „centrum operacji specjalnych”, aby odpowiadać na treści zamieszczane na swojej platformie na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego w regionie, podała firma w środę. „To centrum operacyjne pozwala nam dokładnie monitorować sytuację, abyśmy mogli szybciej usuwać treści, które naruszają nasze standardy społeczności, a także zajmować się możliwymi błędami w egzekwowaniu” – powiedziała reporterom Monika Bickert, wiceprezes Facebooka ds. polityki treści.


Ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy na Izrael wznowił się w czwartek rano pośród niepotwierdzonych doniesień, że poczyniono pewne postępy w doprowadzeniu do zawieszenia broni między państwem żydowskim a grupą terrorystyczną kontrolującą enklawę nadbrzeżną. Siły zbrojne IDF przeprowadziły masowe naloty na cele terrorystyczne w Strefie Gazy w nocy po ostrzale rakietowym na południu Izraela, a w czwartek kontynuowały uderzanie w cele Hamasu i Islamskiego Dżihadu.


Premier Benjamin Netanjahu nakazał zwołanie w czwartek wieczorem gabinetu wysokiego szczebla ds. Bezpieczeństwa w celu omówienia bieżących operacji wojskowych w Gazie, a także wysiłków dyplomatycznych zagranicznych aktorów w celu pośrednictwa w zawieszeniu broni.


japońska firma Mitsui Sumitomo Insurance Co. (MSI) poinformowała w czwartek, że nawiązała strategiczne partnerstwo z izraelskim Upstream Security i zainwestowała 36 milionów dolarów w ramach rundy finansowania C startupu zajmującego się cyberbezpieczeństwem.


Organizacja Państw Amerykańskich-koalicja 35 krajów Ameryki Północnej i Południowej, wyznaczyła Hamas jako organizację terrorystyczną pośród najgorszej od lat walki Izraela z ugrupowaniem.


Nerka Żyda zabitego przez arabskich uczestników zamieszek w czasie poważnych zamieszek w mieszanych miastach żydowsko-arabskich została podarowana arabskiej kobiecie z Centrum Medycznego Hadassah w Jerozolimie.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.