Uncategorized

ŁÓDŹ: PODOPIECZNI KURATORA SĄDU POSPRZĄTALI CMENTARZ ŻYDOWSKI

Przyslala Rimma Kaul


W Łodzi trwają prace porządkowe obejmujące Nowy Cmentarz Żydowski. Prace wykonali podopieczni Kuratora Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa.

Nowy cmentarz żydowski w Łodzi znajduje się przy ulicy Brackiej. To druga co do wielkości żydowska nekropolia w Europie. Od 2018 roku podopieczni łódzkiego kuratora Tadeusza Ołubka prowadzą tam regularne prace porządkowe. To oddolna inicjatywa kuratora, którą realizuje z Gminą Wyznaniową Żydowską w Łodzi. Dzięki akcji udało się już uporządkować 85 procent powierzchni cmentarza.

Dzisiaj porządkowaliśmy między innymi kwaterę, gdzie leżą Adela i Izydor Tuwimowie. Każdorazowo robi to prawie 30 osób. Są to osoby, które odpracowują swoje przewiny i odnajdują się na nowo w społeczności miasta. Działamy już od 2018 roku i od tego czasu na rzecz cmentarza pracowało ponad 300 osób – powiedział Tadeusz Ołubek, Kurator Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa, inicjator akcji.

Dziś cmentarz jest w dużo lepszym stanie niż jeszcze kilka lat temu. Teraz można zajrzeć w niemal wszystkie jego zakamarki i odwiedzić groby łodzian. Archiwalne zdjęcie zamieściliśmy niżej.

Miasto udziela Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Dzięki współpracy udało się zrealizować prace konserwatorskie m.in. w Mauzoleum Dawida Prussaka, przy nagrobkach: Jadwigi Prusowskiej, Luisa Meyerowitza oraz przy pomniku nagrobnym Anny i Stanisława Monitzów. Wykonano także dokumentację projektową Domu Przedpogrzebowego oraz jego ogrodzenia. Łącznie od 2016 roku miasto przekazało 452 tysiące złotych dotacji.

Cmentarz należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Jest drugą największą nekropolią żydowską w Europie, tuż po cmentarzu w Berlinie. Założony został w 1892 roku. Jego powierzchnia to ok. 42 ha. Szacuje się, że pochowanych jest tu ok. 160 tysięcy osób, w 45 tysięcy zamordowanych przez Niemców w Litzmannstadt Getto. Znajdują się tu także mogiły łódzkich Żydów, którzy wpisali się w historię miasta m.in. Izraela Poznańskiego, Seweryna Sterlinga, rodziny Barcińskich, Rosenblattów, rodziców Juliana Tuwima czy Artura Rubinsteina.

PODOPIECZNI KURATORA SĄDU POSPRZĄTALI CMENTARZ ŻYDOWSKI

Zdjęcie z maja 2021 r.

Akcja porządkowania cmentarza żydowskiego przez podopiecznych kuratora ma ważny aspekt resocjalizacyjny i edukacyjni. Podopieczni w ramach odbywania kary mogą poznać historię tego miejsca.

Odkrywają nasze wspólne dziedzictwo, stają się z niego dumni i rozumieją, jak ważne zadanie mają do wykonania. Podopieczni stają się naszymi ambasadorami i wpływają na postawy ludzkie, na źle zakorzenione poglądy i postawy – dodał Tadeusz Ołubek.

Cmentarz żydowskiCmentarz w 2012 roku. Fot. Jerzystrzelecki, źródło: wikimedia.org, licencja CC 3.0
Cmentarz żydowskiZdjęcie z maja 2021 r.
Zdjęcie z maja 2021 r.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.