Uncategorized

Mam dość

Nie chcę pisać tego, ale mam dość.

Przyslala Katharina Dr Gasinska-Lepsien


Mam dość i widziałem to wszystko wiele razy wcześniej.

Dwa tygodnie temu oglądałem program w BBC o Wielkanocy w miejscach świętych Izraela. Prezenterka, dobrze znana brytyjska aktorka o dobrych intencjach, zobaczyła barierę bezpieczeństwa, która oddziela Izrael od Zachodniego Brzegu i powiedziała, że jest „złem”.

Cofnijmy się o 20 lat do 2001 roku. Stałem wtedy w Jerozolimie z przyjaciółmi i decydowaliśmy, gdzie by zjeść lunch. Nasz brak zdecydowania oznaczał, że nie poszliśmy daleko. Dwie minuty później bomba eksplodowała 50 metrów dalej, w pizzerii, która była jednym z rozważnych przez nas miejsc posiłku, zabijając ponad 20 niewinnych nastolatków i raniąc setki. Zamachowiec-samobójca był z Hamasu. Wskoczyliśmy do taksówki i opuściliśmy tę okolicę, gdzie biegali przerażeni ludzie i wyły syreny. Chwilę później eksplodowała druga bomba… dokładnie w miejscu, gdzie stałem w chwili pierwszej eksplozji.  


Barierę bezpieczeństwa, tę, która jest takim “złem”, zbudowano kilka lat po moim otarciu się o śmierć z rąk Hamasu. Właściwie zakończyła zamachy samobójcze w Izraelu, w autobusach, w restauracjach i podczas świąt religijnych. Czasami rzeczy, które mogą wyglądać na “zło” w naszych naiwnych, zachodnich oczach, służą także ratowaniu niewinnych ludzi. Niedoskonałe – może. Niezbędne – absolutnie. Nic nie jest proste.


Izrael jest skomplikowany. Działania w tym tygodniu to po prostu sam czubek wielu warstw historii, wątków pobocznych, krzywd. Ludzie badają ten region przez lata i nadal tylko ślizgają się po powierzchni.


Mam dość “przebudzonych” celebrytów, którzy demonizują Izrael i zamykają oczy na tysiące rakiet odpalanych przez Hamas na izraelskich cywilów. Ci celebryci mimowolnie aprobują terror. Demonizowanie tylko jednej strony konfliktu jest równoznaczne z usprawiedliwianiem zachowania drugiej strony. Ludzie z reality show Love Island nieświadomie stają się dyrektorami marketingu dla Hamasu w Europie. Przeczytajcie to jeszcze raz.


Mam dość niedouczonych influencerów, którzy nagle występują w rolach ekspertów Bliskiego Wschodu. Czy ogłaszają się ekspertami w sprawie Południowej Osetii?, Kaszmiru lub Północnego Cypru? Nie. Czy wypełniali Instagram wpisami ze sprzeciwem wobec Assada mordującego własną ludność w Syrii bronią chemiczną, lub wobec sytuacji muzułmańskich Ujgurów więzionych w autentycznych obozach koncentracyjnych w Chinach? Nie. Czy kiedykolwiek słyszeli o “Wycofaniu z Gazy”, prawdę o Mohammedzie al-Dura, o “masakrze” w Dżanin, o Umowach w Camp David, Karcie Hamasu lub innych częściach kontekstu niezbędnych, by rzeczywiście zrozumieć tę sytuację? Oczywiście, że nie. Niemniej z zadowoleniem wpisują  #PrayForPalestine, ignorując równocześnie tysiące rakiet odpalanych przez Hamas na izraelskich cywilów, rodziny biegiem zanoszące dzieci do schronów. Wydaje się, że każdy kraj ma prawo bronić się przed aktami wojny… poza jedynym krajem żydowskim.  


Być może Ricky Gervais powiedział to najlepiej do sali pełnej aktorów podczas rozdawania Golden Globes… “Nie używajcie tego jako platform do wygłaszania politycznych przemówień. Nie jesteście od tego, żeby pouczać ludzi o czymkolwiek. Nie wiecie niczego o rzeczywistym świecie”.  


Mam dość języka brytyjskich mediów, które ustawiają swoje tytuły nie według chronologii, ale według narracji. Nieważne, że Hamas zabija Izraelczyków i Izraelczycy reagują przez atakowanie przywódców Hamasu, tytuł zawsze będzie brzmiał: „Izrael zabija Palestyńczyków… którzy podobno wcześniej zabili izraelskich cywilów”.


Mam dość tego, że kiedy znany rapper zabrał się za 48-godzinne ciskanie nikczemnych, antysemickich gromów, tak niewielu ludzie przeciwstawiło mu się. Tak niewielu nie-Żydów powiedziało cokolwiek. Pisałem wtedy: “Izrael może nie jest doskonały, ale powstał dlatego, że tacy ludzie jak wy milczą, kiedy Żydzi są atakowani”. Okazuje się, że ci sami ludzie, którzy wówczas chowali się, wypełzli teraz z kątów, by potępić jedyny żydowski kraj na ziemi za bronienie się przeciwko gradowi rakiet. Sami nie będziecie więc bronić Żydów, ale nie chcecie im także pozwolić, żeby bronili sami siebie? OK. Niektórzy ludzie twierdzą, że jeśli poskrobiesz izraelożercę, znajdziesz żydożercę.


Mam dość świata, który ignoruje Hamas, jak gdyby nie był niczym poza nieprzyjemnym zapachem, ale demonizuje Izrael przy każdej okazji. Jeśli jesteś influencerem i zamieściłeś więcej postów przeciwko Izraelowi niż przeciwko Hamasowi, to dosłownie wykonujesz brudną robotę dla organizacji terrorystycznej. A, nawiasem mówiąc, jeśli nosisz bikini i trzymasz za rękę swojego partnera tej samej płci w Gazie, będziesz zabity, a twoje zwłoki będą ciągnięte za motocyklem przez ulice, podczas gdy krwiożerczy mężczyźni będą strzelali w powietrze na wiwat i wykrzykiwali, jak wielki jest ich bóg. Noś bikini i bądź jawnym gejem w Tel Awiwie, a będziesz świetnie pasował do otoczenia, szczególnie jeśli masz tatuaże i ślicznego psa.  


Mam dość tych, którzy oskarżają Izrael o “ludobójstwo”, które znaczy “umyślnie zabijanie wielkich liczb ludzi z danego narodu lub grupy etnicznej w celu zniszczenia tego narodu lub grupy etnicznej”. Jest obecnie WIĘCEJ Palestyńczyków niż było 50 lat temu. To nie zdarza się podczas ludobójstwa. Każdy, kto to twierdzi, stracił rozum pod wpływem nienawiści.   Jest to niedorzeczne i żałosne, szczególnie dlatego, że Hamas nie kryje swojego celu dokonania ludobójstwa na Żydach. W rzeczywistości sprzedajesz kit. Przestań.


Mam dość słowa “nieproporcjonalne”, które dla nikogo z jedną choćby funkcjonującą komórką mózgową nie ma w ogóle żadnego sensu, niemniej jest nieustannie wyciągane w najbardziej durny sposób do demonizowania Izraela. “Izrael reaguje w nieproporcjonalny sposób”, mówią. “Izrael powinien mieć prawo bronić się przed terrorem, ale to nie może być nieproporcjonalne”, mówią nam. Gdybyś trzymał nóż i mówił mi, że zamordujesz moją rodzinę, a potem próbował to zrobić, użyłbym rewolweru, jaki mam w kieszeni, żeby cię zatrzymać. Czy to jest nieproporcjonalne? Jeśli Hamas zabija 8 Izraelczyków, czy jest OK, by Izrael zabił 8 Palestyńczyków? Oczywiście, że nie. Hamas wystrzelił ponad 3000 rakiet na Izrael w tym tygodniu, a każda z nich po to, by próbować zabić cywilów. Jeśli Izrael wystrzeli 3000 rakiet na Gazę, każdą próbującą zabić cywilów, to czy to jest OK, bo jest proporcjonalne? Oczywiście, że nie.


Gdyby było 100 zabitych Palestyńczyków i 30 Izraelczyków, czy czułbyś się lepiej, gdyby zabito kolejnych 70 Izraelczyków? Czy zbyt mało martwych Żydów stanowi dla ciebie problem? Trevor Noah, prowadząc program telewizyjny dosłownie użył tego argumentu w tym tygodniu, porównując dane o ofiarach śmiertelnych. Gdyby było więcej martwych Żydów, nie miałby problemu. Widziałby sprawy jako „proporcjonalne”. No cóż, Trevor, naprawdę przykro mi, że nie ma więcej martwych Żydów. Nie, Trevor, to nie tak było tam, gdzie dorastałem. A także, Trevor, kiedy jedna strona inwestuje wszystkie swoje pieniądze w schrony, a druga strona inwestuje wszystkie swoje pieniądze w rakiety… strona ze schronami będzie miała mniej ofiar. Nie powinni musieć przepraszać za to i nie powinni musieć poświęcać własnego życia, żebyś ty mógł siedzieć w studio telewizyjnym i mówić, że jest bardziej “sprawiedliwe”, bo teraz liczba żydowskich ofiar jest dla ciebie wystarczająco wysoka. Kiedyś byłem twoim fanem, ale teraz mam cię dość. Czyli jedyne, co musimy zrozumieć w sprawie tego, co jest dobre a co złe w kontekście tego długowiecznego konfliktu, jest liczydło…  naprawdę Trevor, myślałem, że jesteś mądrzejszy?!


Izrael przeprowadza obecnie najbardziej precyzyjną operację antyterrorystyczną w historii, uprzedzając Gazańczyków o kolejnym celu, przygotowując się do wejścia piechoty (wiedząc, że młodzi Izraelczycy zostaną zabici), by tylko zminimalizować cywilne ofiary śmiertelne po palestyńskiej stronie. Mam dość każdego, kto używa tego słowa jako sposobu krytykowania Izraela. Jest to myślenie ułomne i bezsensowne.  


Izrael nie jest doskonały, ale oferuje równe prawa wszystkim obywatelom i ma arabskich obywateli we wszystkich segmentach społeczeństwa, od sędziów Sądu Najwyższego, członków parlamentu, do profesorów uniwersyteckich, podczas gdy Karta Hamasu wzywa do zabicia wszystkich Żydów wszędzie na świecie. Włącznie ze mną. Jesteś antyrasistą? Zamieściłeś czarny kwadrat? Przyklęknąłeś? JEŚLI JESTEŚ ANTYRASISTĄ, TO POWINIENŚ STAĆ PRZECIWKO HAMASOWI.


Mam dość ludzi, którzy są liberałami pod każdym innym względem, ale źle w tej sytuacji umieszczają swoje zatroskanie. Izrael ma jedyny na całym Bliskim Wschodzie Pride Weekend, niesłychane świętowanie miłości, obchodzone co roku w Tel Awiwie, w którym uczestniczą tysiące ludzi z całego świata. Tymczasem Hamas zrzuca gejów z dachów. JEŚLI JESTEŚ PRZECIWKO HOMOFOBII, POWINIENES STAĆ PRZECIWKO HAMASOWI.   


Izrael ma więcej wyborów niż jakikolwiek inny kraj na Bliskim Wschodzie, przyznając wszystkim obywatelom prawo głosu, od żydowskich mężczyzn do muzułmańskich kobiet. Tymczasem Hamas nigdy nie przeprowadził wyborów, a na Zachodnim Brzegu Mahmoud Abbas już 16 rok sprawuje swoją czteroletnią kadencję i właśnie odwołał nadchodzące wybory. JEŚLI WIERZYSZ W DEMOKRACJĘ, POWINIENEŚ STAĆ PRZECIWKO HAMASOWI.  


Nawiasem mówiąc, przeciwstawianie się Hamasowi nie czyni cię “antypalestyńskim”. Twierdziłbym, że jeśli jesteś przeciwko Hamasowi, to znaczy to, że obchodzi cię dobro Palestyńczyków i chcesz, by prosperowali dobrze.


Wczoraj w Sky News był wywiad z szefową szpitala w Aszkelon (Izrael), w którym spytano ją, jak udaje im się kontynuować pracę pod nieustannym ogniem Hamasu z Gazy. Wyjaśniła, że w ostatnich latach zbudowali w podziemiu szpital na 300 łóżek, co chroni ich przed ogniem rakietowym i pozwala na ratowanie życia bez zakłóceń. Tymczasem w Gazie Hamas składuje rakiety pod szpitalem Al-Szifa, bo wiedzą, że dla Izraela byłoby katastrofą relacji ze światem i z własnym sumieniem, gdyby uderzył w ten magazyn broni. Izrael buduje szpital pod swoim szpitalem, Hamas buduje magazyny amunicji pod swoim. Czy to wam jeszcze za mało mówi?!


Jeśli pisałeś w mediach społecznościowych o Gazie, modląc się za Palestynę, demonizując Izrael… to zakładam, że wiesz wszystko o wycofaniu się z Gazy w 2005 roku?


Na wypadek, gdybym się mylił, proszę bardzo: W Gazie było 21 izraelskich społeczności. W 2005 roku wobec braku jakichkolwiek postępów negocjacji, Izrael postanowił zlikwidować te 21 społeczności, wyrzucić swoją ludność, usunąć wszystkich Żydów z Gazy. Nie była to część umowy, zrobiono to w nadziei, że Palestyńczycy przejmą kwitnący przemysł i rolnictwo, które zbudowali Izraelczycy i użyją ich do zbudowania lepszego życia dla siebie, Miano nadzieję, że to posuniecie będzie widziane jako krok w kierunku pokoju, że Izrael jest gotowy oddać ziemię za pokój. Izrael wręczył im klucze i odszedł. Byłem wówczas w Jerozolimie, odbywały się olbrzymie demonstracje przeciwko temu. Żydzi siłą wyrzucali Żydów z ich domów na rzecz gestu dobrej woli i możliwego pokoju.


Co stało się potem? Hamas spędził ostatnie 16 lat na zamienianie Gazy w terrorystyczną bazę, rozmieszczając na całym terenie wyrzutnie rakiet, którymi atakuje Izrael. Widzisz, Hamas woli zniszczyć Izrael niż poprawić życie Palestyńczyków. Izrael bardziej dba o życie Palestyńczyków niż kiedykolwiek robił to Hamas. Hamas celebruje “męczeństwo”… uczy że największym honorem jest stracić życie podczas zabijania Żydów. To jest chore, wypaczone i nie do pojęcia dla ludzi o dobrych intencjach.


W owym czasie byłem za wycofaniem się. 16 lat jątrzącego ekstremizmu. 16 lat gromadzenia rakiet z Międzynarodową Pomocą, z pieniędzy podatników. 16 lat inwestowania w tunele terroru, żeby mordować Izraelczyków, zamiast szkół, by kształcić Palestyńczyków. To była złota okazja do zbudowania dobrobytu i postępu zniszczona przez Hamas. Gdybyś był Izraelem, czy oddałbyś więcej ziemi wiedząc, że najprawdopodobniej będzie zamieniona w bazę kolejnych wyrzutni rakiet Hamasu? Perspektywa czasu jest wspaniałą rzeczą.


Jeśli chcesz skrajnego, fundamentalistycznego, islamskiego państwa terroru na brzegach Morza Śródziemnego, dziel się dalej tymi swoimi memami, które ignorują Hamas jako problem i przysięgaj, że “Palestyna będzie wolna”. Celebryci, liberałowie i Instagrammerzy o dobrych intencjach… NIEŚWIADOMIE PROWADZICIE MARKETING ONLINE DLA HOMOFOBICZNYCH I RASISTOWSKICH MORDERCÓW.


Podczas żydowskich wydarzeń, takich jak bar micwa w Wielkiej Brytanii, wszyscy śpiewają na końcu „Salaam”, co jest arabskim słowem, nie hebrajskim. Słowem, które znaczy pokój. Żydzi tęsknią do pokoju. Tymczasem Hamas bierze 4-letnich rekrutów i każe im krzyczeć „Śmierć Żydom”. Tymczasem Autonomia Palestyńska (ci “umiarkowani”, którzy otrzymują więcej międzynarodowej pomocy – twoich pieniędzy podatkowych – niż ktokolwiek inny) mają fundusz nazwany Funduszem Męczenników. Płacą miesięczne pensje rodzinom każdego, kto zamordował Żydów i stracił przy tym życie. Płacą za morderstwo. To jest więcej niż odrażające. Kiedy w Izraelu rodzi się żydowskie dziecko, oni natychmiast nakładają cenę na jego głowę. Twoje podatki są używane do finansowego nagradzania i zachęcania do mordowania Żydów. Czy to  nie mówi wszystkiego? Czy też nie chcesz usłyszeć?!


Mam dość. Zwykli Palestyńczycy mają dość. Zwykli Izraelczycy mają dość. To nie jest konflikt miedzy “Palestyną a Izraelem”, to jest konflikt między przyzwoitymi ludźmi (po obu stronach) a najbardziej perwersyjnymi ekstremistami na ziemi. Zmień swój hasztag na #SzalomSalaamPokój, co uznaje cierpienia po obu stronach, uznaje, że ostatecznym celem wszystkich przyzwoitych ludzi jest pokój… coś, czego Hamas nigdy nie chce zobaczyć.


Lata temu, kiedy byłem idealistycznym lewicowym studentem historii Bliskiego Wschodu, starszy członek rodziny powiedział mi: “Jeśli Arabowie złożą broń jutro, nie będzie wojny. Jeśli Żydzi złożą broń jutro, nie będzie Izraela”. Śmiałem się wówczas z tak ogólnikowego i uproszczonego równania, ale było znacznie bliższe prawdy, niż rozumiałem. Jest tu proste równanie… Hamas chce, by wszyscy Żydzi byli martwi, a Izrael nie pozwala, by to się zdarzyło. Jak śmią.   


Mam dość ludzi przyjmujących doniesienia mediów za dobrą monetę, czy naprawdę wierzycie, że najbardziej skomplikowany region na świecie jest taki prosty?! Nikt nie chce widzieć młodych izraelskich żołnierzy, zatrzymujących i przeszukujących palestyńskie ambulanse, trudno na to patrzeć i dla większości porządnych ludzi na świecie to jest haniebne. Od czasu jednak, kiedy Hamas w 2002 roku po raz pierwszy użył ambulansów Czerwonego Półksiężyca do szmuglowania zamachowców-samobójców oraz materiałów wybuchowych (zaczynając od kobiety, zamachowczyni Wafy Idris, która pracowała jako sekretarka medyczna dla Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca) i ambulanse stały się wspólnikami w mordowaniu niewinnych Izraelczyków… jaki wybór ma Izrael?! Sprawy nie są proste. Każdy inny kraj zrobiłby to samo. Bardzo łatwo jest krytykować z twojego wygodnego fotela. Jednym z moich ulubionych zdań jest: “Każdy walczy w bitwie, o której nic nie wiesz, bądź ostrożny w ocenach”. Może od czasu do czasu zastosowałbyś to do swojego postrzegania Izraela, kraju, który codziennie stoi w obliczu morderczych gróźb z powodu samego swojego istnienia. O tych wyzwaniach nie wiesz nic, żyjąc w Nowym Jorku czy Londynie.  


Może dziś wieczorem, kiedy będziesz modlić się z Palestynę, mógłbyś także pomyśleć o milionach izraelskich rodzin. O normalnych ludziach, którzy biegną do schronów z dziećmi, modląc się, by to się szybko skończyło. Jest cierpienie po OBU stronach. Prawdziwi ludzie z prawdziwymi marzeniami po OBU stronach.  


Jeśli jesteś wystarczająco odważny, by podzielić się tym tekstem, możesz mieć przyjaciół, którzy zajmują się mądrymi pytaniami “a co z tym, czy tamtym?”, jak scenariusz kogoś, kto nie potrafi zmusić się, by być czymkolwiek innym poza izraelożercą. “A co z osiedlami? Co z punktami kontrolnymi?” pytają, jak gdyby nie przeczytali ani słowa z tego, co napisałem. Pewnie, są problemy w regionie – w regionie pełnym problemów. Wiele z tych problemów zasługuje na własną książkę, ale one nie są TYM problemem. Hamas chce zniknięcia Izraela i śmierci Żydów. Prezydent Iranu, największego sponsora terroryzmu na ziemi, powiedział dosłownie: „Izrael będzie wymazany z mapy”, wysyłając równocześnie olbrzymie transporty rakiet do Gazy w próbie uczynienia tego celu rzeczywistością. Sam widziałem skonfiskowaną irańską broń. 


Mam dość.


Autentycznie mam dość. Napisałem to w ciągu 20 minut prosto z głębi mojej frustracji. Nie oczekuję, że wielu ludzi przeczyta wszystko, co napisałem, ale jeśli spowoduje, że JEDNA osoba pomyśli dwa razy, kiedy jej ulubiony celebryta znowu będzie demonizował Izrael, było warto to napisać.


I’m Fed Up

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Blake Ezra

Badacz i dziennikarz piszący o sprawach Bliskiego Wschodu. Studiował historię Bliskiego Wschodu na Manchester University.


Mam dosc

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. „Zapomniala” rowniez o murze dzielacym Egipt i Gaze….
  Od czasu do czasu Egipcjanie wpuszczaja kilka kobiet z dziecmi z Gazy…

 2. „Nie chcę pisać tego, ale mam dość!.” Do Blake Ezra i innych zfrustrowanych:

  Ludzie , pomyślcie o swoim zdrowiu i ciśnieniu ! Przestańcie sie oburzać z powodu antysemitów , którzy byli , są i bedą , bo potrzebują tego by uzasadnić swoją idiotyczną wizję świata . Reszta „antysyjonistów” to poprostu ignoranci , konjunkturowcy i inne „zaangażowane” barany . Jeśli Żyd Sanders robi wszystko by osłabić kraj Żydów , to CZEGO właściwie oczekujecie od NICH ?!?!
  W historycznej perspektywie , sytuacja Izraela jest lepsza niż kiedykolwiek przedtem. Terror to już ostatni środek „walki” który pozostał łajdakom, z których jej część będzie go dalej próbować stosować a pozostala część będzie go „usprawiedliwiać” . I jakby dotkliwy nie był, nie grozi ekzysyencji Izraela jako państwa.
  Zamiast tracic zdrowie i energię na oburzenie i frustrację zużyjcie ją na pomoc Izraelowi w szerokim pojęciu tego słowa, naprzyklad opiniotwórczo , jak też na pomoc Żydom w i poza Izraelem i wszystkim nie Żydom którzy są po naszej stronie , co rządy Czech , Słowacji i Węgier pokazały ostatnio . Te trzy kraje oraz Polska należą do tak zwanej grupy wyszogrodzkiej , która planowała swego czasu , na znak solidarności , spotkanie w Izraelu , ale wypowiedź owczesnego ministra spraw zagranicznych Israela Katza o „antysemityzmie który Polacy wyssali z mlekiem matki” storpedowała to spotkanie i była początkiem równi pochyłej pogorszenia stosunków polsko-izraelskich….
  Ja poprawiam swój nastrój myśląc o Mohammed Deif , przywódcy „zbrojnego ramienia” Hamasu, który wie z wypowiedzi Gantza, że wydano na niego wyrok śmierci , widział co sie stało z takimi jak on, więc wie , że nie są to puste słowa . Niech sobie na razie pożyje w wiecznym strachu – nie zawsze smierć jest tym co najgorsze….
  Życzę przyjemnego dnia

 3. Mieszkałem w Izraelu 4 lata. Zgadzam się z każdym słowem tego artykułu i myślę jakim trzeba być durniem by potępiać Izrael.

 4. Ta aktorka potepiajaca mur na B.Zach. ” zapomniala” o 6 m wysokosci murze odgradzajacym Protestantow jak ona od Katolikow w niektorych dzielnicach Belfastu, pomimo ze zamachy IRA to nic w porownaniu z Hamasem. I to tyle lat od pokoju pomiedzy nimi. Typowo angielska obluda.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.