Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 4.6 – 5.6


Gdy  dobiegła końca piąta runda rozmów w sprawie ożywienia porozumienia z Iranem w sprawie wspólnego kompleksowego planu działania z 2015 r., główny negocjator Unii Europejskiej powiedział, że kolejna runda ma się rozpocząć w przyszłym tygodniu , prawdopodobnie będzie ostatnim.


Ponad 370 rabinów zobowiązało się do poparcia Izraela, podpisując list otwarty napisany przez nową koalicję rabinów.


W ramach rozwijajacych sie stosunków kulturalnych miedzy Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w ramach Porozumień Abrahamowych, muzeum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zadebiutowało wystawą o Holokauście, która ma również na celu podniesienie świadomości na temat antysemityzmu pośród wzrostu przestępstw z nienawiści wobec Żydów na całym świecie.


Film dokumentalny ukraińskiego reżysera Siergieja Łoznicy „Babi Jar. Kontekst” został wybrany jako premierowy na Festiwalu Filmowym w Cannes w lipcu.


przez przejście graniczne Rafah do Strefy Gazy wjechał konwój egipskich inżynierów i sprzętu budowlanego, który ma rozpocząć prace odbudowy zniszczeń wojennych.


wybuchł groźny pożar lasu w rejonie wioski Tzur Hadassa, na południowy zachód od Jerozolimy. Z zagrożonych domów ewakuowano około 400 rodzin. Na miejscu pracuje 35 drużyn strażackich i 4 samoloty gaśnicze.


przewodniczący Knesetu Jariv Levin zwrócił się do szefa partii Jamina, Naftali Bennetta i szefa Jesz Atid, Jaira Lapida, aby przedstawili Knesetowi swoje umowy koalicyjne wraz z towarzyszącymi im umowami zawartymi z innymi partiami, które mają dołączyć do koalicji rządowej. Levin powiedział: “Jair Lapid i Naftali Bennett ogłosili, że są w stanie utworzyć rząd, ale nie przekazali jeszcze umowy koalicyjnej do sekretariatu Knesetu kopi


partie polityczne Jesz Atid i Jamina wezwały przewodniczącego Knesetu Jariva Levina do natychmiastowego zwołania plenum Knesetu, aby umożliwić przegłosowanie nowego rządu. Obie partie odrzuciły żądanie Levina, mówiąc, że tekst porozumienia zostanie opublikowany po zatwierdzeniu koalicji.


.organizacja terrorystyczna Hamas zagroziła rano wznowieniem walk, jeśli w ciągu najbliższego tygodnia Izrael nie pozwoli na przekazanie pieniędzy z Kataru do Strefy Gazy.


W Abu Dhabi podpisano porozumienie o uruchomieniu wspólnego izraelsko-emirackiego programu badań nad wodą w ramach współpracy izraelskiej firmy Watergen i Baynunah, siostrzanej firmy Al Dahra Group, emirackiej grupy rolniczej która specjalizuje się w bezpieczeństwie żywnościowym.


Gen. Dyw. Eliezer Toledano powiedział: „Pierwszy etap operacji Strażnik Murów dobiegł końca. Jesteśmy gotowi do kolejnego etapu, ponieważ to, co zrobiliśmy, nie wystarczy.


W lutym IAI ogłosiło umowę o wartości 100 milionów dolarów na sprzedaż drona Harpy marynarce wojennej nienazwanego kraju azjatyckiego. Izrael stworzył nowe wersje dwóch swoich „dronów-samobójców”. Raport mówi, że w ciągu ostatnich lat drony przeszły od „zdolności butikowych” do taktycznej funkcji sił lądowych, od brygady po poziom kompanii.


Khaled Salem, kandydat do Senatu USA w stanie Nowy Jork. Salem, jako podwójny obywatel egipsko-amerykański i dyrektor generalny American Human Rights, popiera eliminację tuneli terrorystycznych z Gazy do Izraela, a także popiera ogólnoświatowy protest przeciwko Hamasowi i libańskiej grupie terrorystycznej Hezbollah. 


Tydzień po wandalizmie Muzeum Holokaustu na Florydzie w Petersburgu setki osob zebrały się aby sprzeciwić się antysemityzmowi i stanąć w obronie społeczności żydowskiej.


 Mieszcząca się w Chicago Council on Tall Buildings and Urban Habitat wybrała dwuletni drapacz chmur ToHa z Tel Awiwu   jako  zwycięzcę  w kategorii budynków biurowych .


Grupa terrorystyczna Hamasu ostrzegła Izrael przed organizowaniem corocznego marszu flagi pod Bramą Nablus w Jerozolimie


Źródła w prawicowej partii Yamina oszacowały w piątek, że jej członek Nir Orbach nie zagłosuje przeciwko stworzeniu rządu, który usunie premiera Benjamina Netanjahu, pomimo doniesień, że miał wątpliwości co do poparcia takiego rządu


Minister spraw zagranicznych Kataru Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani powiedział w piątek, że jego kraj wydał 1,4 miliarda dolarów na projekty odbudowy w Strefie Gazy od 2012 roku.


ONZ zdecydowała odmówić Iranowi prawa do głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym w piątek, ponieważ nie płacił składek członkowskich od dwóch lat.


Wielki pożar, który został ugaszony w piątek na obrzeżach Tzur Hadassah, na południowy zachód od Jerozolimy, ponownie się rozpalił i teraz zbliża się do miejscowości Beitar Illit i Givot. Około 16 zespołów strażackich, sześć samolotów strażackich i helikopter pracuje nad jego ugaszeniem.


W następstwie gwałtownych starć między populacjami arabskimi i izraelskimi w mieszanych miastach w całym kraju, sportowcy z całego Izraela spotkają się, aby wykorzystać siłę sportu do budowania zaufania i mostów między nimi a sąsiednimi społecznościami.

Syn Elie Wiesela: Czas, aby Żydzi zaczęli mówić za siebie„Po raz kolejny zbyt wielu z nas haniebnie stało się Żydami milczenia. Wypowiadaliśmy się w każdej sprawie oprócz naszej”.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.