Uncategorized

Nie 10 tys., ale 5 tys. kroków dziennie. Badacze z Harvard Medical School sprawdzili, ile trzeba chodzić, by być zdrowym


5 tys. kroków dziennie wystarcza, by być zdrowym (Linh Pham/unsplash.com)Ćwiczenia fizyczne pomagają nam zadbać o formę i wzmocnić układ odpornościowy. Jednak na podstawie obecnych badań wydaje się, że wykonywanie 10 tys. kroków dziennie nie jest niezbędne do uzyskania korzyści zdrowotnych – połowa tego celu wydaje się wystarczająca.

10 tys. kroków jest zalecanych wszędzie jako cel do osiągnięcia, ale skąd właściwie wzięła się ta liczba?

Wydaje się, że cel 10 tys. kroków dziennie pochodzi z krokomierza sprzedawanego w 1965 roku przez Yamasa Clock w Japonii. Nazywano je„Manpo-kei”, co oznacza „10 tys. kroków na metr”.

Od tamtej pory badano zasadność pokonywania 10 tys. kroków dziennie. Niektóre badania wykazały, że ten cel poprawia kondycję serca, zdrowie psychiczne, a nawet zmniejsza ryzyko cukrzycy, co może w pewnym stopniu wyjaśniać, dlaczego utknęliśmy przy tej arbitralnej liczbie.

I choć są badania, które wykazały korzyści zdrowotne z pokonywania 10 tys. kroków, ostatnie badania z Harvard Medical School wykazały, że już 4400 kroków dziennie wystarczy, aby znacznie zmniejszyć ryzyko śmierci u kobiet (w porównaniu do kobiet, które wykonywały dziennie 2700 kroków). Jednak zdaniem badaczy nie musimy pokonywać więcej niż 7,5 tys. kroków dziennie – większa liczba nie wpływa znacząco na naszą kondycję czy samopoczucie.

WHO rekomenduje 150 minut ruchu tygodniowo

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dorosłym tygodniowo co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, ale badania pokazują również, że nawet ćwiczenia o niskiej intensywności – w tym spacerowanie – mogą poprawić stan zdrowia. Oznacza to, że każdy krok, który stawiamy na naszej dziennej trasie powinniśmy wliczać w skład tych 2,5 godziny aktywności.

Ostatnie badania przeprowadzone na University of Texas wykazały również, że robiąc mniej niż 5 tys. kroków dziennie, nasz organizm jest mniej zdolny do metabolizowania tłuszczu następnego dnia. A gromadzenie się go może również zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia i cukrzycy.

Jak zacząć chodzić więcej?

Jeśli chcesz zwiększyć liczbę kroków, które wykonujesz dziennie, lub po prostu chcesz się poruszać, prostym sposobem jest zwiększenie bieżącej liczby kroków o około 2000 kroków dziennie. Zatem spacerujmy, chodźmy piechotą tam, gdzie możemy lub skorzystajmy z ogólnodostępnych ćwiczeń online.

Nawet niewielka aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, a regularne przerwy na poruszanie się, jeśli cały dzień pracujesz przy biurku, pomogą łatwo uzyskać większą aktywność fizyczną.


Aleksandra Mijakoska-Siemion

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Przypuscze ze to jak to z tymi slynnimi 10 000 godzin…. Po prostu ladna okragla liczba. I tutaj “w tym cos jest” – z róznymi ALE….

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.