Uncategorized

Pierwsza wojna oparta na sztucznej inteligencji

Izraelska operacja “Strażnik Murów“, przeprowadzona ostatnio w Strefie Gazy, była pierwszą wojną opartą na sztucznej inteligencji. Wysoki oficer izraelskiego wywiadu powiedział: “Po raz pierwszy sztuczna inteligencja była kluczowym elementem i wzmacniaczem naszej siły użytej w walce z wrogiem. Była to pierwsza tego typu kampania dla Sił Obronnych Izraela. Wdrożyliśmy nowe metody działania i wykorzystaliśmy osiągnięcia technologiczne, które były mnożnikiem siły całych Sił Obronnych Izraela.”

W latach poprzedzających obecną turę w Gazie, Siły Obronne Izraela stworzyły zaawansowaną platformę technologiczną sztucznej inteligencji, która scentralizowała w jednym systemie wszystkie dane o grupach terrorystycznych w Strefie Gazy, co umożliwiło analizę danych w czasie rzeczywistym i uzyskiwanie istotnych informacji. Pionierami w tej dziedzinie są żołnierze z elitarnej grupy wywiadu Jednostki 8200, którzy stworzyli kilka nowych programów nazwanych: “Alchemik“, “Ewangelia” i “Głębia mądrości“. Zostały one z powodzeniem użyte podczas ostatnich walk w Strefie Gazy.

Podstawą całego systemu jest gromadzenie danych za pomocą inteligencji sygnałowej (SIGINT), inteligencji wizualnej (VISINT), ludzkiej (HUMINT), geograficznej (GEOINT) i innych. Dzięki temu izraelski wywiad dysponuje olbrzymimi ilościami danych, które należy przy pomocy specjalnych algorytmów przeczesać, aby znaleźć kluczowe elementy niezbędne do przeprowadzenia precyzyjnych i skutecznych ataków.

Ewangelia – program wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania zaleceń dla żołnierzy. Są one kierowane z jednostek wywiadu wojskowego do określonych jednostek bojowych, w celu przeprowadzania konkretnych ataków.

Oficer wywiadu powiedział: “Po raz pierwszy stworzono multidyscyplinarne centrum, które wytwarza setki celów związanych z rozwojem sytuacji na polu walki, umożliwiając wojsku kontynuowanie walki tak długo, jak to konieczne, z coraz to nowymi celami.”

Program ten posiadał tysiące danych dotyczących geografii Strefy Gazy, w tym jej zabudowy, infrastruktury i wszystkich innych. Wprowadzono do niego tysiące danych wywiadowczych dotyczących aktywności terrorystycznej, dzięki czemu określono długą listę potencjalnych celów. Podczas walk, do systemu wprowadzano wszystkie nowe dane zbierane przez satelity i drony obserwacyjne, dotyczące ruchu terrorystów, miejsc wystrzelenia rakiet, punktów prowadzenia ognia, itp. Użycie sztucznej inteligencji pomogło skrócić czas określania i wyznaczania nowych celów, dzięki czemu skrócono czas trwania walk.

Bardzo pomocne okazały się satelity szpiegowskie, których działaniami kieruje Jednostka 9900. Posiadając precyzyjne cyfrowe mapy ukształtowania terenu, system potrafił w czasie rzeczywistym wykrywać nawet niewielkie zmiany. W ten sposób zidentyfikowano i zniszczono wiele podziemnych wyrzutni rakiet, gdyż system wykrył zmianę terenu powstałą na moment otwarcia otworu podziemnej wyrzutni.

Równie niezwykłym osiągnięciem było zmapowanie podziemnej sieci tuneli Hamasu. Wykonano to w ramach masowego procesu gromadzenia danych wywiadowczych, z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Analizie poddawano dostawy materiałów budowlanych, miejsca ich składowania, prace sprzętu budowlanego, przemieszczanie się grup robotników i wiele innych czynników. Dzięki temu armia otrzymała pełen obraz sieci podziemnych tuneli ze wszystkimi szczegółami, takimi jak głębokość tuneli i charakter ich wykorzystania. Dzięki temu wojsko było w stanie opracować plan zniszczenia tuneli, który został wykorzystany podczas ostatniej operacji. Chociaż Siły Obronne Izraela przyznają, że nie zniszczono całej sieci, to twierdzą, że skutki ataków uniemożliwiają Hamasowi ponowne jej użycie. W ten sposób usunięto jeden z głównych wymiarów strategii walki Hamasu.

“Alchemik” – program został opracowany przez Jednostkę 8200. Wraz ze sztuczną inteligencję oraz uczeniem maszynowym jest wykorzystywany do ostrzegania żołnierzy na polu walki o możliwych atakach wroga. Jest to niezwykle dynamiczny system działający w czasie rzeczywistym, który jest używany przez każdego dowódcę w terenie.

Pomimo to, podczas ostatnich walk zginął starszy sierżant Omer Tabib. Był on jedynym izraelskim żołnierzem zabitym w walce. Jego oddział otrzymał ostrzeżenie o możliwości ostrzału przeciwpancernego skierowanego na ich jeepy przy społeczności Netiv Ha’asara. Pomimo to, pojazdy wyjechały na otwartą przestrzeń, stając się obiektem ataku. Okoliczności zdarzenia są badane.

Krótko mówiąc, nowe technologie pozwoliły Siłom Obronnym Izraela wejść na zupełnie nowy poziom zdolności operacyjnych, który jest niedostępny dla większości armii na świecie. Czyni to z Sił Obronnych Izraela niezwykle groźnego gracza w regionie, o czym muszą wiedzieć wszyscy ci, którzy pragną zaszkodzić Izraelowi. Izrael bardzo dużo widzi, a gdy zachodzi taka potrzeba, potrafi w samoobronie, bardzo mocno uderzyć.

Pierwsza wojna oparta na sztucznej inteligencji

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Nie dziala ? Jezeli myslisz ze uzywanie zaawansowanej technologii jest bledem, ciekaw jestem jakie inne strategie byly by bardziej skuteczne w twoim mniemaniu.

  2. Smutne to , cos z XXII wieku przeciw Qassamom i tym je wystrzeliwuja-i wlasciwie nie dziala..
    Nowa wersja Wojny Libanskiej za Olmerta, kiedy glownododzacy byl dumny ze mial 3 D mapowanie sytuacji, kiedy to jego odzialy nie mogly jakos pokonac Hezbollahu liczacego slusznie na bezkarnosc wystrzeliwujac rakiety sposrod tzw cywili…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.