Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.7 – 10.7


minister spraw zagranicznych Jair Lapid spotkał się w Jordanii ze swoim jordańskim odpowiednikiem Ajmanem Safadim. Obaj zgodzili się na zwiększenie wielkości jordańskich towarów dostarczanych do Autonomii Palestyńskiej z obecnych 160 mln dolarów rocznie do około 700 mln dolarów rocznie.


prezydent Izaak Herzog wezwał światowych przywódców do przyłączenia się do Izraela w sprzeciwianiu się ambicjom nuklearnym Iranu. “Wysiłki, które prowadzi Iran, wraz z jego nieustannymi wysiłkami na rzecz zdobycia potencjału nuklearnego, stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i stabilności w regionie.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 450 nowych przypadków koronawirusa. Wykonano 71 261 testów, uzyskując 0,7% wyników pozytywnych. Obecnie aktywnych jest 3 691 przypadków, a w szpitalach w stanie ciężkim jest 39 pacjentów, z czego 12 jest podłączonych do respiratorów.


Hezbollah dostarczył Hamasowi informacji wywiadowczych, które „wpłynęły na przebieg walk” podczas 11-dniowego konfliktu między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy – powiedział zastępca sekretarza generalnego libańskiej organizacji terrorystycznej.


Niemiecki gigant samochodowy Porsche nabył mniejszościowy udział izraelskiego start-upu sportów motorowych Griiip, który rozwija opartą na chmurze platformę danych, która umożliwia bezpośrednią transmisję danych z samochodów wyścigowych


Izrael i Jordania uzgodniły w czwartek umowę, na mocy której Jordania kupi 50 milionów metrów sześciennych wody od Izraela i zwiększy eksport na Zachodni Brzeg.


 Izraelska firma Watergen zrealizowała projekt pilotażowy, instalując generator wody GEN-M w Rocky Ridge Gas & Market (RRGM) w społeczności Hard Rock w Navajo Nation.Innowacyjna technologia firmy Watergen wytwarza z powietrza wysokiej jakości wodę pitną. 


Autonomia Palestyńska ogłosiła we wtorek nowy mechanizm wypłacania płatności terrorystom i ich rodzinom za pomocą bankomatów w urzędach pocztowych PA, według raportu MEMRI.


Ciągłe prowokacje Iranu za pośrednictwem jego pełnomocników terrorystycznych i jego programu nuklearnego wydają się frustrować wysiłki administracji Bidena ożywienia irańskiego porozumienia nuklearnego.


Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły w piątek porozumienia zawarte przez Izrael i Jordanię, które poprawią dostęp Jordanii do świeżej wody i zwiększą eksport Jordanii na Zachodni Brzeg


Izrael doniosl że rozpocznie przejmowanie kont kryptowalutowych wykorzystywanych przez palestyńską grupę Hamas do zbierania pieniędzy na swoje zbrojne skrzydło


Premier Naftali Bennett spotkał się potajemnie z królem Jordanii Abdullahem II w zeszłym tygodniu w jego pałacu w Ammanie, podczas pierwszego od trzech lat spotkania monarchy z izraelskim premierem.


 Jest piękny poranek na Starym Mieście w Jerozolimie. Trzydziestu zagranicznych turystów czeka na moście Mughrabi, aby wejść na Wzgórze Świątynne. Pod mostem stoi osiemnastu wiernych, którzy przybyli pod Ścianę Płaczu, aby się modlić. Nagle most się zawala. Zginęło jedenastu turystów i 13 wiernych. Wielu innych doznaje poważnych obrażeń, a reszta jest tylko lekko rannych. Według inżyniera, który niedawno badał most, ten scenariusz nie jest naciągany i może się zdarzyć w każdej chwili.


Austria jest ósmym krajem, który ogłosił, że nie weźmie udziału we wrześniu w konferencji Durban IV w Nowym Jorku, upamiętniającej 20. rocznicę Światowej Konferencji na temat Rasizmu w Durbanie w RPA, która obfitowała w antysemityzm.„Austria wspiera wysiłki na rzecz zwalczania rasizmu na całym świecie, jednocześnie odrzucając nadużywanie procesu durbańskiego do niesprawiedliwego wyróżniania i atakowania Izraela” – powiedziała w piątek ambasada austriacka w Izraelu. 


Kiedy Dani G. Waldman i jej koń Queensland za kilka tygodni wjadą na arenę w Tokio, będzie to nie tylko osobisty triumf, ale także osiągnięcie narodowe. 36-letni Waldman jest jednym z czterech jeźdźców reprezentujących Izrael na tegorocznych igrzyskach olimpijskich, które są debiutem Izraela w zawodach jeździeckich.


Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiał w piątek z premierem Naftali Bennettem po raz pierwszy od objęcia urzędu przez Bennetta, zapraszając izraelskiego przywódcę do odwiedzenia Wielkiej Brytanii, poinformowało biuro premiera.


Agencja Żydowska dla Izraela uruchomiła pilotażowy program mający na celu zwiększenie nieformalnej edukacji hebrajskiej i podniesienie świadomości języka w obozach żydowskich w Stanach Zjednoczonych i Francji.


USA zawieszają Fundusz Abrahama; Zjednoczone Emiraty Arabskie wzywają Izrael, aby nie anulował gazociągu Źródło biznesowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powiedziało, że ochłodzenie Izraela na umowie Europe-Asia Pipeline Co. z Med-Red Land Bridge Ltd. na transport ropy z Zatoki Perskiej do Izraela przez Ejlat i Aszdod zaszkodziłoby stosunkom gospodarczym między krajami.


ministerstwo zdrowia opublikowało nowe wytyczne, zgodnie z którymi wszyscy Izraelczycy, którzy wracają do Izraela z zagranicy, w tym osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, będą musieli przejść 24-godzinną kwarantannę do czasu otrzymania ujemnego wyniku testu na koronawirus.


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie placówki osadniczej Evyatar w środkowej części Samarii. Podpalano opony i rzucano kamieniami w izraelskich żołnierzy strzegących opuszczoną osadę. W starciach rannych zostało 2 Palestyńczyków.


Michael Lynk, śledczy ONZ ds. praw człowieka, w piątek zaatakował Izrael, mówiąc, że społeczności żydowskie we wschodniej Jerozolimie, Judei i Samarii stanowią „zbrodnię wojenną”, jednocześnie wzywając kraje do obciążenia Izraela kosztami za jego „nielegalną okupację”. ”.


izraelscy żołnierze wykryli podejrzany ruch na granicy z Libanem w rejonie transgranicznej wioski Ghajar. Wystrzelono flary świetlne i wysłano dodatkowe patrole graniczne, dzięki czemu przejęto przemyt broni z Libanu. Przejęto 43 pistolety. Prawdopodobnie przemyt broni zorganizował libański Hezbollah.


Iran postrzega trwające ataki swojego radykalnego sojusznika w Jemenie, Huti, na Arabię ​​Saudyjską i inne w tym obszarze, jako ważne „laboratorium eksperymentalne” do testowania nowych rodzajów broni i doktryn walki. ostrzegł były izraelski funkcjonariusz obrony.


Stany Zjednoczone i Izrael zmierzają do wzmocnienia stosunków z Jordanią w ramach wysiłków mających na celu wsparcie króla Jordanii Abdullaha w obliczu obaw o stabilność jego kraju.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.