Uncategorized

Rabin odpowiada na palące pytanie: czy wieprzowina hodowana w laboratorium jest koszerna?

Dzięki nowej technologii pozwalającej na spożywanie dań mięsnych bez uboju niektórzy zastanawiali się, czy to oznacza, że ​​przepisy żywieniowe Halachah są przestarzałe.


Przetlumaczyl Sir Google Translate

Ponieważ produkcja mięsa hodowlanego staje się coraz bardziej rzeczywistością,  Israel Hayom  postanowił dowiedzieć się, czy mięso hodowane w laboratorium będzie uważane za koszerne, nawet jeśli komórki użyte do jego produkcji pochodzą od świń.

Według większości interpretacji żydowskich przepisów żywieniowych świnie nie są koszerne. Ale ponieważ  prawo żydowskie nie uważa mięsa wyhodowanego w laboratorium za pochodzącego od żywego zwierzęcia, normalne zasady koszernego  uboju mogą nie mieć zastosowania. Ponadto, jeśli nie jest uważane za mięso, czy może być spożywane z produktami mlecznymi pomimo zakazu halachicznego?  

Rabin David Stav, przewodniczący organizacji Tzohar, który służy jako naczelny rabin Shoham, badał konsekwencje hodowanego mięsa, próbując wyjaśnić, w jaki sposób może być ono spożywane przez praktykujących Żydów.

„jest kilka kluczowych pytań”, które należy rozważyć.

Pierwszym, powiedział, było to, czy „prawo żydowskie zezwala na spożywanie mięsa hodowanego pomimo faktu, że komórki zostały pobrane od żywego zwierzęcia, które nie zostało jeszcze ubite”. Powiedział, że jeśli ktoś założy, że tak, „musimy wtedy zapytać, czy takie mięso, które nie jest uważane za pochodzące od żywego zwierzęcia, może wyrosnąć ze zwierząt niekoszernych, takich jak świnie ”.

Opinie w tej sprawie są różne, ale Stav upiera się, że „pomimo tego, że mięso wyhodowano w laboratorium, prawo żydowskie uważa je za mięso właściwe i dlatego zakazane będzie spożywanie go z nabiałem.

„Dlatego w takim przypadku, ponieważ mięso jest zdefiniowane w prawie żydowskim jako rzeczywiste mięso, wszystkie prawa, z wyjątkiem szechitah ,  będą miały do ​​niego zastosowanie, a zatem hodowlana wieprzowina nie będzie dozwolona do spożycia zgodnie z prawem żydowskim”.

Rabin odpowiada na palące pytanie: czy wieprzowina hodowana w laboratorium jest koszerna?

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.