Uncategorized

Letnie obozy palestyńskiego dżihadTłumaczenie: Małgorzata Koraszewska0Hamas wezwał Palestyńczyków w Strefie Gazy do rejestrowania swoich młodych synów na letnie obozy wojskowe. “Celem obozów jest rozpalenie płomieni dżihadu w pokoleniu wyzwolenia, wpojenie islamskich wartości i przygotowanie następnej zwycięskiej armii do wyzwolenia Palestyny” – oznajmił Hamas. Na zdjęciu: zamaskowany bojówkarz z Brygad Izaddin al-Kassam Hamasu zapisuje dzieci na letnie obozy, 14 czerwca 2021 w Gazie. (Zdjęcie: Mahmud Hams/AFP via Getty Images)


Podczas gdy społeczność międzynarodowa szuka sposobów pomocy mieszkańcom Strefy Gazy po niedawnej wojnie między Hamasem a Izraelem, przywódcy palestyńscy są zajęci zaszczepianiem kolejnemu pokoleniu większej nienawiści i zamiłowania do przemocy.Dwie główne grupy palestyńskie panujące w Strefie Gazy, Hamas i Palestyński Islamski Dżihad (PIJ) rozpoczęły niedawno kampanię rekrutowania tysięcy palestyńskich dzieci i nastolatków do swoich letnich obozów.Młodzi rekruci nie będą uczyć się pływać ani grać w piłkę.

Nie zostaną częścią palestyńskiego Klubu Skautów.Celem obozów, według Hamasu i PIJ, jest “rozpalenie płomieni dżihadu [świętej wojny] w pokoleniu wyzwolenia, wpojenie islamskich wartości i przygotowanie następnej zwycięskiej armii do wyzwolenia Palestyny”.Obozy, prowadzone przez zbrojne skrzydła Hamasu i PIJ, Brygady Izaddin al-Kassam i Brygady Al-Kuds, odbywają się pod hasłami “Miecz Jerozolimy” i “Szpice wyzwolenia.””Miecz Jerozolimy” jest nazwą, którą wybrał Hamas na walki w ostatnim miesiącu z Izraelem, podczas których ponad 4000 rakiet i pocisków wystrzelono ze Strefy Gazy na Izrael. “Szpice Wyzwolenia” to zwrot używany przez palestyńskie grupy do opisania ich pragnienia “wyzwolenia całej Palestyny” od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego – eufemizm na zlikwidowanie Izraela.Wojskowe obozy Hamasu i PIJ “mają na celu wyszkolenie młodych mężczyzn w strzelaniu i umiejętnościach wojskowych i potrzebnych dla [sił] bezpieczeństwa”, według doniesień ze Strefy Gazy.

“Mają na celu wzmocnienie ich morale i przygotowanie ich do następnego starcia [z Izraelem], które może być bliskie”.Ahmad al-Ra’i, rzecznik PIJ, powiedział, że letnie obozy “mają na celu konsolidację sprawy palestyńskiej w umysłach i sercach palestyńskiej młodzieży oraz skonsolidowanie osiągnięć bitwy Miecz Jerozolimy w ich umysłach jako ważnego etapu w historii tego konfliktu”.Obozy, dodał, mają także na celu “konsolidację miłości i ducha dżihadu i oporu wśród palestyńskiej ludności, szczególnie młodzieży”.Ra’i podkreślił, że jego grupa zwraca się do chłopców w wieku 14-17 lat, by uczestniczyli w letnich obozach. 

Powiedział, że jednym z powodów, dla których jego grupa rekrutuje dzieci, jest to, że Izrael już “naraża je na zachodnią kulturę”.Powiedział, że tysiące młodych Palestyńczyków “tłumnie rejestrują się na obozy”.Obozy przekazują kilka przesłań, powiedział al-Ra’i. “Szczególnie to, że Palestyński Islamski Dżihad potwierdza, że jego palce są wciąż na spuście” i że Palestyńczycy “przygotowują pokolenie wyzwolenia do walki o ‘wielkie wyzwolenie’ tej błogosławionej ziemi”. Obozy dodał, wysyłają także komunikat do Arabów i muzułmanów, że “płomień konfliktu [z Izraelem] jest podtrzymywany”.

Rzecznik poradził Izraelowi, by uważał na letnie obozy, ponieważ “stworzą pokolenie, które wyzwoli Palestynę”.Hamas, ze swej strony, ogłosił, że rejestracja na jego obozy letnie zaczęła się 14 czerwca i zwraca się nie tylko do dzieci szkolnych, ale także do studentów uniwersytetów i dorosłych.Hamas wezwał Palestyńczyków do rejestracji na obozy w różnych meczetach w Strefie Gazy. “Celem obozów jest rozpalenie płomieni dżihadu w pokoleniu wyzwolenia, wpojenie islamskich wartości i przygotowanie następnej zwycięskiej armii do wyzwolenia Palestyny”, brzmiało oświadczenie Hamasu.W ostatnich dniach wideo zamaskowanych bojówkarzy Hamasu, którzy apelowali do Palestyńczyków w meczetach, by posyłali swoje dzieci na ich obozy letnie, pojawiło się na rozmaitych platformach mediów społecznościowych.

 Zdjęcia dziesiątek palestyńskich dzieci w kolejkach do zapisania się na obozy Hamasu i PIJ także pojawiły się w rozmaitych palestyńskich mediach.Rekrutacja tysięcy palestyńskich dzieci na letnie obozy dżihadu Hamasu i PIJ ma miejsce, podczas gdy przedstawiciele ONZ i inni mediatorzy krążą między Izraelem a Strefą Gazy w próbie osiągnięcia porozumienia o rekonstrukcji tej rządzonej przez Hamas nadbrzeżnej enklawy.Przywódcy wspieranych przez Iran Hamasu i PIJ mają nadzieję, że starania mediacyjne doprowadzą do wznowienia międzynarodowej pomocy dla Strefy Gazy, włącznie z odbudową wielu domów zniszczonych podczas ostatniej rundy walk z Izraelem.Zamiast inwestowania swoich pieniędzy w odbudowę, Hamas i PIJ przeznaczają pieniądze ze swojego budżetu na szkolenie dzieci, by zostały żołnierzami w wojnie o zniszczenie Izraela.

Mają dosyć pieniędzy, by prowadzić obozy do prania mózgów i indoktrynowania własnych dzieci, ale nie są gotowi na inwestowanie w odbudowę domów zniszczonych podczas ostatniej wojny z Izraelem.Dla Hamasu i PIJ ambicja zniszczenia Izraela jest najwyraźniej silniejsza niż pragnienie chronienia życia swoich dzieci i wychowywania ich na – powiedzmy – lekarzy lub inżynierów. Dzieci, które obecnie przechodzą szkolenie wojskowe w Strefie Gazy, wkrótce pojawią się jako zamaskowani mężczyźni w zbrojnych grupach Hamasu i PIJ.Niepokoi, że to zbrodnicze wykorzystywanie dzieci i rekrutacja ich jako uczestników walk, jest całkowicie ignorowane przez społeczność międzynarodową, włącznie z mediatorami, którzy prowadzą negocjacje z Hamasem i PIJ o sposobach utrzymania zawieszenia broni osiągniętego z Izraelem po walkach w maju.Według UNICEF, “rekrutowanie i używanie dzieci przez siły zbrojne jest poważnym pogwałceniem praw dziecka i międzynarodowego prawa humanitarnego”.

Pozostaje zobaczyć, czy UNICEF i inne międzynarodowe organizacje praw człowieka zdobędą się na odwagę potępienia palestyńskich grup za ten rodzaj wykorzystywania dzieci. Nie zrobienie tego tylko zachęci Hamas i PIJ do kontynuowania starań o mobilizowanie dzieci na żołnierzy.Milczenie społeczności międzynarodowej wobec tego potwornego nadużywania dzieci da w wyniku nowe pokolenie dżihadystów, które dołączy do wojny przeciwko Izraelowi. Nie zapowiada to sukcesu wysiłkom administracji prezydenta Bidena, by powrócić do “rozwiązania w postaci dwóch państw” i opowieści o potrzebie ożywienia procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami.

autor: Khaled Abu Toameh

Oryginał angielski: The Palestinian Jihad Summer Camps

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.