Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.6 – 16.6


w Knesecie nie przeszedł wstępnego czytania ustawy o odebraniu obywatelstwa i pobytu terrorystom otrzymującym stypendia od Autonomii Palestyńskiej.


Od momentu rozbicia się izraelskiego bezzałogowego księżyca „Beresheet” na Księżycu w kwietniu 2019 r., liderzy projektu i zwolennicy zobowiązali się spróbować ponownie. Teraz misja „Beresheet 2” zbliża się do rzeczywistości, ponieważ SpaceIL  zebrał 70 milionów dolarów od przedsiębiorców i filantropów, w tym Patricka i Liny Drahi z Drahi Foundation, Morrisa Kahna z Kahn Foundation, Moshal Space Foundation i Entrée Capital Partners.


 Izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w środę dziesiątki działaczy Hamasu w pobliżu wioski Turmus Aya w Judei i Samarii, poinformowały w oświadczeniu Izraelskie Siły Obronne.


Iran nie wznowi rozmów z mocarstwami światowymi w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego Wspólnego Kompleksowego Planu Działania z 2015 roku, dopóki rząd prezydenta elekta Ebrahima Raisi nie zacznie działać,


 NBC Olympics, oddział NBC Sports Group, wybrał izraelskiego dostawcę reklam Innovid do zapewnienia rozwiązań do zarządzania reklamami podczas prezentacji Igrzysk XXXII Olimpiady w Tokio w Japonii, które zaczynaja sie 24 lipca


ONZ po raz pierwszy uznaje antysemityzm za przyczynę terroryzmu


Izraelskie Siły Obronne ujawniły w środę magazyn broni Hezbollahu zbudowany w pobliżu szkoły w południowym Libanie.


Izrael odrzucił prośbę Khalidy Jarrar, przywódczyni grupy terrorystycznej Frontu Ludowego Wyzwolenia Palestyny ​​i członkini Palestyńskiej Rady Legislacyjnej, o udział we wtorek na pogrzebie jej córki.


Izraelska Narodowa Dyrekcja ds. Cybernetyki poinformowała w czwartek, że podpisała z Marokiem umowę o współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. To pierwsze porozumienie w sprawie cyberobrony zawarte między tymi dwoma krajami od początku stosunków w zeszłym roku.


Właściciel Beitar Jerusalem powiedział w czwartek, że odwołał przedsezonowy mecz towarzyski z FC Barcelona zaplanowany na przyszły miesiąc po tym, jak kataloński zespół nalegał, aby mecz był rozgrywany gdzie indziej niż w Jerozolimie.


  10 przedstawicieli USA i ONZ przyjeżdża do Izraela na tygodniową wizytę. Dyplomaci z Australii, Argentyny, Bhutanu, Ukrainy, Kenii, Gwatemali, Czech, Węgier, Dominikany i Tonga zwiedzają kraj  


Francja nigdy nie pójdzie na kompromis w kwestii bezpieczeństwa Izraela”„Współpracujemy ściślej niż kiedykolwiek w walce z terroryzmem” –powiedział ambasador Francji w Izraelu Eric Danon podczas obchodów Dnia Bastylii.


Hiszpańskie miasto Torremolinos nazwało jeden ze swoich placów imieniem byłego dyrektora Muzeum Holokaustu Yad Vashem, Avnera Shaleva.


Minister obrony Benny Gantz ogłosił w czwartek nominację gen. bryg. Gen. Yifat Tomer-Yerushalmi jako kolejny adwokat wojskowy IDF, co czyni ją drugą kobietą generała majora w historii kraju.Tomer-Yerushalmi przejmie stanowisko generała dywizji Sharon Afek, pierwszego generała majora, który jest gejem.


Kościół Anglii zapowiedział, że planuje przeprosić za średniowieczne antysemickie prawa uchwalone w 1222 roku, które ostatecznie doprowadziły do ​​wypędzenia angielskich Żydów w 1290 roku.


Izraelskie Siły Obronne zraniły palestyńskiego terrorystę, który w środę zaatakował żołnierzy w pobliżu osady Yitzhar w Samarii. Podejrzany, mieszkaniec wioski Madama w pobliżu miasta Nablus, podszedł do żołnierzy i próbował ich zranić, relacjonował izraelski kanał 12 . W trakcie zatrzymania żołnierze strzelili mu w kostkę. Mieszkańcy Yitzhar twierdzą, że napastnik, który miał przy sobie nóż, był uwolnionym terrorystą, który wcześniej stosował przemoc.


 Izraelska opozycja, kierowana przez członka Likud Knesset i byłego burmistrza Jerozolimy Nira Barkata, przedstawiła w środę projekt ustawy zakazującej Stanom Zjednoczonym ponownego otwarcia misji dyplomatycznej dla Palestyńczyków we wschodniej Jerozolimie.


Amerykański sąd federalny uznał irańskie banki – Merkazi, Melli i Saderat – za odpowiedzialne za morderstwa dokonane przez Hamas na obywatelach USA Eitama Henkina i jego żonie Na’amie w 2015 roku.Henkinowie jechali po izraelskiej Judei i Samarii z czwórką swoich dzieci – w wieku 9, 7, 4 i 10 miesięcy – kiedy terroryści Hamasu zaatakowali ich i zabili na oczach ich dzieci. Dzieci przeżyły, ponieważ ich rodzice walczyli z uzbrojonymi terrorystami, aby uratować im życie.


Minister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korcok zapowiedział w środę otwarcie Instytutu Słowackiego w Jerozolimie 1 września.


Setki ludzi zgromadziło się w Jerozolimie w czwartek wieczorem, aby zaprotestować przeciwko obecnemu rządowi i jego polityce.


izraelska policja opublikowała raport z badania przebiegu zaburzeń społecznych w miastach Izraela podczas ostatniej majowej operacji wojskowej w Strefie Gazy. Raport ujawnił, że w pierwszych dniach zamieszek funkcjonariusze policji borykali się z poważnym niedoborem broni i sprzętu. Z obawy, że zamieszki mogą potrwać dłużej, podjęto wówczas bezprecedensową decyzję, aby poprosić Siły Obronne Izraela o pomoc. Prośba została jednak odrzucona z powodu problemów prawnych uniemożliwiających użycie wojska na obszarach cywilnych poza Judeą i Samarią


Chiny planują zwiększyć swoje zaangażowanie w mediacje w celu rozwiązania izraelsko-palestyńskiego konfliktu arabskiego, powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Wang Yi


Wysłannik USA Hady Amr ostrzegł izraelskich urzędników podczas rozmów w Jerozolimie w tym tygodniu, że Autonomia Palestyńska stoi w obliczu niebezpiecznego kryzysu gospodarczego i politycznego


Kiedy Albert Einstein napisał nekrolog dla Emmy Noether w 1935 roku, opisał ją jako „kreatywną matematyczną geniuszkę”, która – pomimo „bezinteresownej, znaczącej pracy przez wiele lat” – nie zdobyła uznania, na jakie zasługiwała .Noether dokonała przełomowego wkładu w matematykę w czasach, gdy kobiety nie miały wstępu na studia, a Żydzi, tacy jak ona, byli prześladowani w nazistowskich Niemczech, gdzie mieszkała. W roku 2021 przypada 100. rocznica przełomowego artykułu Noether na temat teorii pierścieni, gałęzi matematyki teoretycznej, która wciąż fascynuje i stanowi wyzwanie dla matematyków


Premier Naftali Bennett rozmawiał z prezydentem Korei Południowej Moonem Jae-inem i obaj zgodzili się na dalsze rozszerzanie współpracy w dziedzinie technologii przemysłowych, technologii informacyjnych, komunikacji


Wiadomosci z Izraela wyjezdzaja na wakacje. Powroca na poczatku wrzesnia.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.