Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Filozofia a Zagłada

Filozofia a Zagłada to antologia 14 klasycznych esejów filozoficznych, w większości niepublikowanych wcześniej po polsku. Poświęcona jest aspektom ontologicznym, poznawczym i etycznym Zagłady. Porusza zagadnienia sposobów rozumienia i przedstawienia tego ludobójstwa oraz jego wyjątkowości, a także winy i odpowiedzialności sprawców.

Wiecej TUTAJ


PROGRAM


Jerozolima Vlog – jedyny taki na YouTubie | Najbardziej Mistyczne Miejsce na Ziemi


Leki na raka mogą być… rakotwórcze dla opiekunów chorych i personelu

Francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa Higieny Pracy (ANSES) ogłosiła, że 18 chemioterapeutyków stosowanych do leczenia pacjentów onkologicznych może stanowić zagrożenie dla zdrowia prawie 100 tys. ludzi – w tym opiekunów chorych i osób sprzątających na oddziałach, a nawet lekarzy i pielęgniarek

Wiecej TUTAJ


Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?

Nie dość, że Izrael jest permanentnie w Radzie Praw Człowieka ONZ na ławie oskarżonych, na mocy stałego punktu obrad nr 7, który traktuje o „Sytuacji w zakresie przestrzegania praw człowieka w Palestynie i na innych okupowanych terytoriach arabskich”. Izrael jest chłopcem do bicia tej Rady. Rada przyjęła więcej rezolucji przeciwko Izraelowi niż przeciw wszystkim pozostałym 192 członkom ONZ razem wziętym. To nie Chiny, nie Rosja, nie Iran, nie Korea Północna, ale maleńki Izrael jest państwem najbardziej potępianym jako rzekomy „gwałciciel” praw człowieka. A teraz Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka na terytoriach palestyńskich, Michael Lynk, wezwał do uznania izraelskich osiedli za „zbrodnię wojenną”.

Wiecej TUTAJ


Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?

Kolejny prezydent Iranu, Ebrahim Raisi, jest znany w swoim kraju jako “Rzeźnik”. Był członkiem “Komisji śmierci”, która według Amnesty International, “porywała i w tajemnicy przeprowadzała pozasądowe egzekucje tysięcy politycznych dysydentów” i wysłała na śmierć tysiące, często bez cienia właściwej procedury prawnej”. Raisi jest wyjątkowo niepopularny wśród Irańczyków.

Wiecej TUTAJ


30 lat temu zmarł Isaac Bashevis Singer

24 lipca 1991 roku w Miami na Florydzie zmarł urodzony w Polsce żydowski pisarz Isaac Bashevis Singer. Książki pisane głównie w jidysz i przełożone na ponad trzydzieści języków przyniosły mu literackiego Nobla.

Wiecej TUTAJ


Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem

Nieustannie atakowali jedyną demokrację na Bliskim Wschodzie i realizację liczącej 3500 lat wizji z zamiarem jej zniszczenia. Żadna suwerenność nie jest dozwolona dla niemal siedmiu milionów Żydów!

Wiecej TUTAJ


Wodorowa gorączka ogarnia świat

Zapotrzebowanie na wodór wzrosło na świecie od 1975 r. ponad trzykrotnie. Wiele krajów wpisuje w swoją długofalową strategię olbrzymie inwestycje w produkcję wodoru. Na drodze wodorowej rewolucji stoi jednak wiele przeszkód — pisze dr Carole Nakhle*.

Wiecej TUTAJ


Tegoroczny Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu po raz kolejny we wrześniu, w nieśpiesznym klimacie nadwiślańskiego późnego lata. 

Organizatorzy zapraszają do udziału w bogatym programie festiwalowym w atmosferze otwartości i życzliwości dla różnorodności religijnej, etnicznej i kulturowej Lubelszczyzny i respektu dla wielokulturowego dziedzictwa Polski. Festiwal łączy historię z teraźniejszością: odkrywa wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach i dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów w Kazimierzu Dolnym, Janowcu, na Lubelszczyźnie, w całej Polsce – obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939 r. W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla natury, architektury i krajobrazu kulturowego regionu Lubelszczyzny spotykamy się z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości.

Wiecej TUTAJ


Bogdan Miś: Działo się (298). Tydzień w tym co naprawdę ważne.

Kolejny tydzień przynosi – jak zazwyczaj – przegląd wydarzeń z przeszłości. Ograniczamy się w zasadzie do zdarzeń, związanych z nauką, techniką, kulturą – czyli z tym, co naprawdę ważne dla postępu cywilizacji. Zupełnie incydentalnie omawiamy wydarzenia polityczne.

Wiecej TUTAJ


Marsz Pamięci 22 lipca – transmisja z wydarzenia 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.