Uncategorized

CZŁOWIEK NIE JEDNO MA IMIĘ

Jerzy Klechta


Człowiek człowiekowi wilkiem.Bywają jednak przypadki,że człowiek człowiekowi aniołem.Dziwny jest ten świat= śpiewał Czesław Niemen. Bardzo dziwny. 
Zastanawiam się skąd tyle w świecie nienawiści do Żydów. Dlatego, że ukrzyżowali Chrystusa? Ale u licha On również był Żydem.

Otwock. Mój Otwock. Posesja mojej babci liczyła 3-4 domów. Przed II wojną św. w jednym z nich mieszkali, należałoby powiedzieć spiskowali Żydzi. Nie dość , że komuniści to jeszcze Żydzi. Ale babcia traktowała ich normalnie, bywali u siebie. Babcia  nie była żadną komunistką , a jakże!  regularnie chodziła do kościoła. Gdy wkroczyli Szwabi babcia nie zdołała wszystkich uratować, osobistą przyjaciółkę – panią Puszetową uratowała.

Wielu Żydów, którzy przeżyli wojnę wstąpiło do partii komunistycznej partii, także do UB (bezpieka). Nie było lekko. W jakimś sensie karta się odwróciła. I wtedy nie tylko pani Puszetowa, lecz inni Żydzi chronili babcię, która formalnie była kapitalistką i jako taka wysysała krew z klasy robotniczo-chłopskiej.
Na spacery chodziły razem, najchętniej o zmroku. To był wypróbowany sposób , aby skryć się przed donosicielami. I w czasie hitlerowskiej wojny. I za czasów stalinowskich.


Jerzy Klechta


Wszystkie wpisy Jerzego

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.