Uncategorized

Izraelski gimnastyk Artem Dolgopyat tworzy historię, zdobywa złoty medalo w Tokio

To dopiero drugi złoty medal olimpijski w historii państwa żydowskiego, po zwycięstwie windsurfera Gala Friedmana w Igrzyskach w Atenach w 2004 roku.

Przetlumaczyl Sir Google Translate


Sportowiec Artem Dolgopyat przeszedł do historii w niedzielę, zdobywając pierwszy w Izraelu złoty medal olimpijski w gimnastyce artystycznej w finale ćwiczeń na parkiecie mężczyzn w Ariake Gymnastics Center w Tokio.

To dopiero drugi złoty medal olimpijski w historii państwa żydowskiego. Pierwszy wygral windsurfer Gal Friedman podczas Igrzysk w Atenach w 2004 roku . Hymn Izraela, Hatikva,  odbił się echem na całym stadionie, gdy wyraźnie wzruszony Dołgopiat przyjął jego medal przy gromkim aplauzie.

Dzięki temu Izrael zdobył do tej pory trzy medale na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio – brązowy w taekwondo i brązowy dla mieszanej drużyny judo .

Zwycięstwo Dołgopyata podnosi ogólną liczbę medali olimpijskich Izraela do 12.

Jego ostatnia rutyna przyniosła mu 14,933 punktów, pokonując gimnastyka artystycznego Rayderleya Miguela Zapata z Hiszpanii, który zdobył srebrny medal, oraz Xiao Ruoteng z Chin, który zdobył brąz.

Dołgopyat, 24-letni dwukrotny srebrny medalista mistrzostw świata, który wyemigrował do Izraela w wieku 12 lat, był szeroko reklamowany jako jedna z nadziei Izraela na medal na igrzyskach olimpijskich.

Dolgopyat podczas rutynowej w Tokio, 1 sierpnia 2021 r.

Prezydent Isaac Herzog pogratulował Dołgopiatowi, mówiąc: „Artem, jesteś mistrzem! Zapisałeś się dzisiaj w historii. Państwo Izrael jest z ciebie dumne!”.

Premier Naftali Bennett napisał na Twitterze: „Gratulacje dla Artema Dolgopyata za zdobycie złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zapisałeś się w niebiesko-białej historii. Takie podekscytowanie i duma dla wszystkich w Izraelu”.

Flaga Izraela góruje nad hiszpańskimi i chińskimi sztandarami podczas Igrzysk Olimpijskich 2020, gdy flagi są podnoszone wysoko w Centrum Gimnastycznym Ariake w Tokio,

Były ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon napisał na Twitterze: „Izrael zdobył złoty medal olimpijski! Gimnastyk Artem Dolgopyat zaprezentował doskonały występ. Jest niezwykle utalentowanym sportowcem, którego imię zostanie zapamiętane w historii. Dobra robota!”

Dzięki wygranej Dolgopyat otrzyma grant od izraelskiego komitetu olimpijskiego w wysokości 500 000 szekli (155 000 dolarów). Jego trener otrzyma stypendium w wysokości 250 000 NIS (75 000 USD), a narodowa drużyna gimnastyczna mężczyzn otrzyma stypendium w wysokości 50 000 NIS (15 500 USD).

Zloty medal w Tokio

Kategorie: Uncategorized

6 odpowiedzi »

 1. Matematyczne- olimpijskie medale są szalenie ważne i zapewne prowadzą do kariery naukowej, jednakże złoty medal olimpijski na podium oglądanym przez cały świat, to ogromne osiągniecie dla dobrego imienia Izraela.

 2. Nie tyle średniowiecze ile brak rozdziału religii od państwa i w związku z tym uzależnienie od prawa religijnego. W przypadku sportowca i wielu innych podobnych, dzięki babci otrzymał „ prawo do powrotu” i obywatelstwo ,ale według prawa religijnego nie jest uznany za Żyda. Kraj jest dumny z osiągnięć ,niestety, utrudnia życie osobiste. Miejmy nadzieję ,że z duchem czasu i rządem bardziej świeckim i prawo się zmieni.

 3. Mlody atleta bedzie nadal w swietle reflektorow takze z innej przyczyny,a mianowicie ze wzgledu na pochodzenie,ktore wprawdzie nikogo nie razilo gdy sluzyl w IDF,a teraz zdobyl zloto ale….nie gdy sie chce pobrac z wybranka serca….
  TYLKO babcia ze strony ojca byla Zydowka….
  Kraj,ktory rzadzi sie sredniowiecznymi zasadami….

 4. Matematyczne olimpiady sa co roku nawet jest tak ze jest wiele olympiad w roznych panstwach.
  Olympiada sportowa jest co 4 lata. Rezultat mozna porownac z “nagroda nobla”.jakby swiat wygladal gdyby matematycy oprowadzali grupy po muzeum holocaustu w Washingtonie -:)))))

 5. Matematyczne medale sa wazniejsze, bez watpliwosci. Z tych mlodych ludzi wyrosna naukowcy. Brawo!!!!

 6. Tego samego tygodnia izraelska ekipa młodzieżowa zdobyła 6 złotych medali i 4 srebrne na olimpiadzie matematycznej. Równolegle inna ekipa zdobyła 4 srebrne medale i jeden brązowy na olimpiadzie fizycznej.
  Premier Bennett entuzjastycznie stwierdził że te medale są “nie mniej ważne”.
  Koń by się popłakał.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.