Uncategorized

ANALIZA :Próba Bidena ożywienia procesu pokojowego wydaje się martwa


Przetlumaczyl Sir Google Translate

Administracja Bidena ciężko pracuje, aby sprowadzić Izraelczyków i Palestyńczyków z powrotem do stołu negocjacyjnego, ale popełnia wszystkie błędy Obamy

Administracja prezydenta USA Joe Bidena próbuje wznowić zablokowany proces pokojowy między Izraelem a Autonomią Palestyńską, ale wydaje się, że popełnia te same błędy, które charakteryzowały te wysiłki mediacyjne od czasu podpisania porozumień z Oslo w 1993 i 1995 roku. patrz poniżej.

Ponad tydzień po tym, jak Autonomia Palestyńska (AP) przedstawiła listę zakupów wstępnych warunków nowych rozmów pokojowych z Izraelem amerykańskiej administracji prezydenta Joe Bidena, wydaje się, że Stany Zjednoczone zaakceptowały przynajmniej jeden z tych warunków.

W środę 21 lipca ogłoszono, że Amerykanie domagają się od Izraela zaprzestania wszelkich prac budowlanych w gminach żydowskich w Judei i Samarii oraz że rząd premiera Naftalego Bennetta najwyraźniej uległ temu żądaniu.

Bennett zarządził, aby na razie nie odbywały się posiedzenia Komitetu Administracji Cywilnej Armii Izraela, zajmującego się planami zagospodarowania przestrzennego w Samarii i Judei.

Oznacza to, że plany nowej budowy w społecznościach żydowskich na tych obszarach nie mogą się rozwijać i że obecnie w Judei i Samarii panuje de facto zamrożenie budowy .

Stało się to wcześniej za administracji byłego prezydenta Baracka Obamy , który sprzeciwiał się izraelskiej obecności w Judei i Samarii, ponieważ uważał, że uniemożliwia to powstanie państwa palestyńskiego.

Obama uważał społeczności żydowskie na terytorium zajętym przez Izrael z Jordanii w 1967 roku za nielegalne.

W rzeczywistości jednak Izrael zawsze miał największe prawa do tych obszarów, ponieważ Jordania była nielegalnym okupantem Judei, Samarii i wschodniej Jerozolimy, podczas gdy palestyńscy Arabowie nigdy nie mieli własnego państwa.

Czy Biden, podobnie jak Obama, uzna żydowskie osadnictwo na wzgórzach Samarii za nielegalne?

Błędne odczytanie Izraela

Biden, który był wiceprezydentem za Obamy, wydaje się teraz podążać tą samą ścieżką, co jego były szef, starając się wznowić rozmowy pokojowe, które zostały wstrzymane od lat.

Prezydent USA myli się jednak, jeśli chodzi o nastroje w Izraelu, gdzie przywódcy polityczni od prawicy do centrolewicy uważają, że nowe rozmowy pokojowe z Autonomią Palestyńską są daremne, dopóki Mahmoud Abbas jest przywódcą Autonomii Palestyńskiej.

Wynika to głównie z uporczywej odmowy ustępstw Abbasa i jego niewykonalnych żądań dotyczących nowych ustępstw izraelskich.

Ponad tydzień temu Channel 12 poinformował, że przywódcy AP sporządzili listę wstępnych warunków wznowienia negocjacji pokojowych z Izraelem. Lista została przedstawiona rządowi Bidena w USA w zeszłym tygodniu i według Channel 12 , Bennett również otrzymał kopię listy.

Według izraelskiej stacji telewizyjnej, AP domaga się od Izraela ponownego otwarcia Domu Orientu we wschodniej Jerozolimie.

Ta rezydencja była kiedyś wykorzystywana przez PA do celów politycznych, co jest zabronione na mocy Porozumień z Oslo. Orient House został zamknięty przez izraelską policję w 2001 roku, w pierwszym roku Drugiej Intifady, po tym, jak AP zaczęła używać go jako kwatery głównej do planowania ataków terrorystycznych na Izrael.Nati Shohat/Flash90

Orient House w Jerozolimie. Palestyńczycy naruszyli Porozumienia z Oslo, używając go jako oficjalnej instalacji rządowej.

Przywrócenie status quo na Wzgórzu Świątynnym jest kolejnym żądaniem ze strony Autonomii Palestyńskiej, a Izrael musi również ograniczyć swoją działalność policyjną w pobliżu meczetu Al-Aksa, jednocześnie ograniczając liczbę Żydów odwiedzających święte miejsce.

AP domaga się również, aby Izrael przestał wyrzucać Arabów z ich domów w Jerozolimie. Było to wyraźnie odniesienie do niedawnego orzeczenia sądu zezwalającego na eksmisję arabskich lokatorów w Shimon HaTzadik lub po arabsku Sheikh Jarrah , dzielnicy w pobliżu Starego Miasta w Jerozolimie.

AP domaga się również całkowitego wstrzymania budowy „osiedli” i żydowskich projektów budowlanych w tym, co powszechnie określa się jako „wschodnia Jerozolima” (w rzeczywistości większość Arabów mieszka na północy Jerozolimy).

To nie są wszystkie warunki wstępne wymienione przez PA.

Izrael musi również wpuścić palestyńskich Arabów do kraju, aby zjednoczyli się ze swoimi izraelskimi arabskimi rodzinami. Ponadto Izrael musi wydawać więcej pozwoleń na pracę dla palestyńskich robotników i zwracać AP broń przechwyconą przez palestyńskie siły bezpieczeństwa.Może ci się spodobać również18-letnia dziewczynka stracona za odmowę poślubienia kuzyna

Od razu stało się jasne, że znaczna większość w rządzie izraelskim nigdy nie zgodzi się na te palestyńskie żądania i że próba odnowienia procesu pokojowego w rzeczywistości umrze.

Izrael wystawia własne warunki

Aby wyjaśnić stanowisko Izraela w sprawie nowych negocjacji pokojowych pożądanych przez administrację Bidena, dwóch czołowych izraelskich ministrów ustaliło w środę własne warunki ewentualnego wznowienia tych negocjacji z palestyńskimi Arabami.

Wicepremier Yair Lapid , który również posiada tekę Spraw Zagranicznych, powiedział podczas wizyty w Unii Europejskiej w Brukseli, że „przyszłe państwo palestyńskie musi być demokracją, która dąży do pokoju z Izraelem”.

Premier Bennett zgodził się z Lapidem, dodając: „Samostanowienie zależy również od demokracji, aby ludzie mogli określić, czego chcą. Prawie żaden z naszych sąsiadów nie cieszy się demokracją, a gdyby tak było, przestaliby nim być”.

Bennett nie jest zwolennikiem państwa palestyńskiego i dlatego użył terminu „samostanowienie”.Yonatan Sindel/Flash90

Ani Bennett, ani Lapid nie ufają przywództwu palestyńskiemu bardziej niż ich poprzednik, Benjamin Netanjahu.

Polityka republikańska?

Poglądy Lapida i Bennetta na temat demokracji, która musi dążyć do pokoju z Izraelem, jeśli Arabowie palestyńscy mają osiągnąć państwowość lub pełne samostanowienie, podzielali wcześniej prezydenci USA George W. Bush i Donald J. Trump .

Oto, co powiedział Bush 30 kwietnia 2003 r.:

„Dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego zostanie osiągnięte tylko poprzez położenie kresu przemocy i terroryzmowi, gdy naród palestyński będzie miał przywództwo, które zdecydowanie sprzeciwia się terrorowi i jest chętne i zdolne do budowania praktykującej demokracji opartej na tolerancji oraz wolności i chęci Izraela do zrobienia wszystkiego, co jest konieczne do ustanowienia demokratycznego państwa palestyńskiego”.

Prezydent Trump zamieścił następujący akapit w swoim planie pokojowym na 2020 rok, który jest teraz wyłączony z tabeli:

„Palestyńczycy wdrożyli system rządów z konstytucją lub innym systemem ustanawiania rządów prawa, który zapewnia wolność prasy, wolne i uczciwe wybory, poszanowanie praw człowieka dla swoich obywateli, ochronę wolności religijnej i mniejszości religijnych przestrzegać swojej wiary, jednolitego i uczciwego egzekwowania prawa i praw umownych, należytego procesu sądowego oraz niezawisłego sądownictwa z odpowiednimi konsekwencjami prawnymi i karą za naruszenie prawa.”

Nacisk Trumpa na nowe podejście do procesu pokojowego obejmował ponadto następujący ustęp w planie pokojowym:

„Palestyńczycy zakończą wszystkie programy, w tym programy nauczania i podręczniki, które służą podżeganiu lub promowaniu nienawiści lub antagonizmu wobec ich sąsiadów, lub które kompensują lub zachęcają do przestępczej lub brutalnej działalności”.Yonatan Sindel/Flash90

Trump postawił proces pokojowy na głowie i bardzo na korzyść Izraela.

Palestyńczycy patrzą na Bidena

Autonomia Palestyńska, oczywiście, kategorycznie odrzuciła plan Trumpa, kiedy został opublikowany, a teraz jest w euforii na temat podejścia Bidena do konfliktu z Izraelem.

Prezydent USA wznowił pomoc finansową dla AP i UNRWA, agencji ONZ, która oferuje pomoc palestyńskim uchodźcom i wszystkim ich potomkom, i wyznaczył antyizraelskiego Amerykanina Araba na swojego wysłannika do spraw palestyńskich i izraelskich.

Wysłannik Hadi Amr jest również zastępcą asystenta sekretarza stanu ds. zagranicznych i ma tekę do spraw izraelskich i palestyńskich.

Jego nominacja wzbudziła podejrzenia w Izraelu, ponieważ Amr zawsze utrzymywał bardzo bliskie związki z palestyńskimi grupami politycznymi, w tym z Hamasem, i był znany ze swojego antyizraelskiego stanowiska.

Amr napisał artykuły, w których wyrażał swój podziw dla palestyńskich Intifadas i oskarżył Izrael o apartheid i czystki etniczne, jednocześnie opowiadając się za układem z Hamasem.

Urodzony w Bejrucie amerykański Arab dorastał w Arabii Saudyjskiej i założył Doha Brookings Institute, który otrzymał pieniądze z Kataru, kraju ściśle związanego z Hamasem, Bractwem Muzułmańskim i Iranem.

Biorąc to wszystko pod uwagę, można słusznie założyć, że nowa amerykańska próba odnowienia procesu pokojowego znów jest skazana na niepowodzenie.

Yochanan Visser


Israel Today

Kategorie: Uncategorized

6 odpowiedzi »

 1. Po pierwsze Yohanan Visser ma racje i podkresla wazne problemy. Obecny rzad Izraela nie bardzo wie co nalezy zrobic i co nalezy powiedziec. Premierem jest czlowiek, ktory w wyborach dostal oszolamiajaca ilosc glosow, ktora mu dala 6 (SZESC) mandatow w Knesset.
  Po drugie – Marek bardzo przekonywajaco napisal: “Dla muzułmanów pokojem jest kompletna kontrola Islamu nad ziemią i ludźmi, z pomocą hierarchii politycznej”. Tak dokladnie jest i w Izraelu, i w muzulmanskich krajach i coraz bardziej w USA. Masy muzulmanow osiedlilo sie w USA i teraz chca zmienic ten kraj na pieklo, ktore opuscili. Oni wcale nie chca stac sie Amerykanami, oni chca aby Ameryka zamienila sie w Somalie i Iran. Izrael ustepujac Arabom mowi im, ze maja szanse zamienic ten kraj w smietnik jakim jest Gaza i Liban. Nie daj Boze…

 2. Zwyrodnieni “Postepowi Zydzi Amerykanscy” popierajacy Partie Demokaryczna przyczyniajs sie do wysilkow zniszczenia Izraela. Tylko wstyd ze posrod nich sa ” nasi”, ktorzy nic sie nie nauczyli i marza o spiewaniu Kumbaya z nawroconymi palestyncami

 3. Przeciez jest juz niezalezne panstwo palestynskie, Gaza, ktore zarowno jak AP deklaruje zniszczenia Izraela, czego dowodem jest bombardowanie rakietami Izrael. Chocby z tego powodu nie ma powodu do jakis rozmow z palestynczykami o pokoj. Niech Biden przypomni sobie prezydenta Johna Kennedygo, ktory przestraszony grozba Chruszczowa prosil o wycofanie rakiet, ktore mialy byc zainstalowane na Kubie. Niech tez przypomni sobie Chamberlaina, ktory zawarl pokoj z Hitlerem i konsekwencje tego.
  Rowniez trudno pojac dlaczego Biden zabrania Izraelczykom osiedlac sie na terenie Judei i Samari. Przeciez nikt nie zabrania Amerykanom osiedlac sie w innych krajach.

 4. Te rokowania są skazane na niepowodzenie, ale nie z powodów wyłożonych w artykule. Z powodów fundamentalnych.

  Pierwszym są zamiary i oczekiwania obu stron. Sprzeczne pod każdym względem.
  A drugim jest definicja tych rokowań jako pokojowych. Dla muzułmanów pokojem jest kompletna kontrola Islamu nad ziemią i ludźmi, z pomocą hierarchii politycznej – klerykalnej, namaszczonej przez starszyznę halachiczną.
  A dla Żydów pokojem są mecze piłki nożnej z sąsiadami i wspólne przedsięwzięcia gospodarcze.

  Czytelnik powie że można te rokowania nazwać inaczej i już. Ale to nie takie proste. Semantyka jest bardzo ważną częścią rokowań i z inną semantyką będą inne rokowania i o coś innego. Jak “Plan 100” Trumpa.

  Są rokowania których celem jest semantyka czyli uzgodniony słownik pojęć.
  Możliwe że samo osiągnięcie takiego uzgodnionego słownika w konflikcie arabsko żydowskim może stanowić rozwiązanie konfliktu na poziomie fundamentalnym.

  Apropos, kiedy ostatni raz odbył się przyjazny mecz sąsiedzki Izraela z Egiptem? 10 lat? 20 lat temu? Pokój?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.