Uncategorized

ANALIZA: Izrael bardzo martwi się Rosją i Iranem


Nowe wydarzenia w Syrii, gdzie aktywna jest zarówno Rosja, jak i Iran, stanowią poważne zagrożenie, które może zmusić Izrael do zdecydowanych działań

Zbliżanie się Rosji i Iranu jest bardzo złe dla Izraela, biorąc pod uwagę sytuację w Syrii.
Prezydent Rosji Władimir Putin spotyka się z irańskim najwyższym przywódcą ajatollahem Alim Chameneim w 2015 roku. Zdjęcie: ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KRE

Izrael ma powody, by być zaniepokojonym możliwym odwróceniem się Rosji w związku z nalotami na irańskie cele w Syrii, a tym bardziej wydarzeniami wokół irańskiego programu nuklearnego.

Koniec izraelskiej wolności działań powietrznych w Syrii?

Czy swoboda działania Izraela przeciwko rozbudowie armii przez Iran w Syrii dobiegła końca?

Oto pytanie zadają sobie izraelscy eksperci i dziennikarze po tym, jak przebywający w Syrii rosyjski generał Vadim Kulit powiedział serwisowi informacyjnemu RIA Nowosti, że 25 lipca syryjska armia użyła rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej BUK-M2E do zniszczenia dwóch izraelskich pocisków manewrujących wystrzelonych z powietrze.

Według Kulit dwa izraelskie myśliwce F-16 wystrzeliły pociski z północnej Syrii, ale inne (syryjskie) źródła podały, że F-16 wystrzeliły pociski z libańskiej przestrzeni powietrznej.

Libańskie media, takie jak Morning Star z siedzibą w Bejrucie , poinformowały w poniedziałek, 26 lipca, że ​​rzeczywiście nastąpił wzrost aktywności Izraela w przestrzeni powietrznej Libanu. Słychać to było również z północnego Izraela.

Ponadto izraelskie media potwierdziły, że w ciągu ostatnich dwóch dni izraelskie siły powietrzne (IAF) wielokrotnie atakowały cele w Syrii związane z Iranem i Hezbollahem.

Niezwykły rosyjski krok

Armia rosyjska w Syrii podjęła wówczas niezwykły krok, wydając oświadczenie, że IAF zaatakowało ośrodek badawczy w pobliżu zdewastowanego miasta Aleppo (lub po arabsku Chalab ) oraz placówkę irańskich sił zbrojnych w Al-Kusajr w pobliżu miasta Homs. .

W latach, gdy IAF przeprowadziło setki nalotów na cele związane z Iranem i Hezbollahem w Syrii, Rosjanie w większości milczeli na temat działań Izraela i dostarczali jedynie syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej.

Armia rosyjska w Syrii dysponowała jednocześnie zaawansowanymi tarczami przeciwrakietowymi i przeciwlotniczymi S-300 i S-400, ale nie używała tych systemów przeciwko samolotom IAF.

Relacje Putina z Izraelem

Ta postawa Rosji, zdaniem analityków, była efektem ubocznym specjalnych relacji, jakie były premier Benjamin Netanjahu utrzymywał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem .

Dwaj przywódcy spotykali się regularnie, aby omówić sytuację w Syrii. Putin i Netanjahu zgodzili się podczas jednego z tych spotkań skorzystać z „gorącej linii”, za pośrednictwem której Izrael informował rosyjskie siły w Syrii o planowanych atakach na irańskie cele. Działo się to zawsze na krótko przed nalotami, aby zapobiec przekazaniu informacji armii syryjskiej.

Szczególne stosunki Putina z Netanjahu analitycy przypisują faktowi, że w Izraelu mieszka ponad milion rosyjskich imigrantów. Pomimo faktu, że ci imigranci mają teraz narodowość izraelską, Putin nadal uważał ich za Rosjan.

Innym czynnikiem, który zdaniem wtajemniczonych wpłynął na szczególne, ale skomplikowane stosunki Putina z Izraelem, było to, że były nauczyciel z dzieciństwa, z którym prezydent Rosji utrzymywał kontakt, mieszka w mieście Netanya w Izraelu. 

Media donoszą o nowej rosyjskiej polityce

Arabski serwis informacyjny z siedzibą w Londynie Asharq al-Awsat poinformował w niedzielę 25 lipca, że ​​wiarygodne rosyjskie źródło poinformowało media, że ​​Moskwa rozważa zamknięcie syryjskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów IAF.

Mówi się, że Rosjanom „zabrakło cierpliwości” wobec działań Izraela, według źródła, i dlatego zapewnili Syrii bardziej zaawansowane systemy obrony powietrznej.

Ta uwaga, powiedział Asharq al-Awsat , wynika z rozmowy między prezydentem USA Joe Bidenem i Putinem na spotkaniu w zeszłym miesiącu.

Podczas tej rozmowy Biden miał wypowiadać się przeciwko kontynuowaniu izraelskich działań lotniczych w Syrii . Jeśli to prawda, najprawdopodobniej miało to związek z amerykańskimi staraniami o zawarcie nowego porozumienia nuklearnego z Iranem.

Program nuklearny Iranu

Miesiąc temu wyglądało na to, że Stany Zjednoczone i Iran wkrótce dojdą do porozumienia w sprawie powrotu do ulepszonego Wspólnego Kompleksowego Planu Działania, oficjalnej nazwy umowy nuklearnej Obama/Biden z Iranem z 2015 roku.

Ta sytuacja zmieniła się teraz po wyborze Ebrahima Raisi’ego , nowego prezydenta Iranu, który jest znany jako ekstremista, który nienawidzi USA tak samo jak najwyższy przywódca Iranu , ajatollah Ali Chamenei .

Wybor Raisi’ego , który zostanie zaprzysiężony w przyszłym miesiącu, zatrzymały proces negocjacji między Iranem a Stanami Zjednoczonymi.

Obecnie oczekuje się, że zawarcie nowego porozumienia nuklearnego stanie się jeszcze trudniejsze z powodu wyboru Raisi’ego. Ta nowa umowa przyniosłaby Iranowi częściowe zwolnienie z sankcji, jednocześnie odsuwając o kilka lat program broni jądrowej Islamskiej Republiki.

Izrael ostrzega USA przed Iranem

Rząd izraelski ostrzegł Amerykanów, że Iran niebezpiecznie zbliża się do punktu, w którym może ruszyć w kierunku broni nuklearnej.

Oznacza to, że Iran wzbogaci uran do 90%, a dzięki temu może wyprodukować głowicę nuklearną w niecałe dwa lata.

Iran obecnie wzbogaca uran do 60 procent z naruszeniem JCPOA. Zgodnie z umową nuklearną Republika Islamska mogła wzbogacić uran tylko do 2,6 proc.

Premier Izraela Naftali Bennett chce teraz jak najszybciej udać się do Waszyngtonu, aby omówić sytuację z Bidenem.

Poczucie pilności, które panuje w izraelskich kręgach politycznych i wojskowych, przełożyło się również na pilną prośbę o znaczne zwiększenie budżetu armii izraelskiej (IDF).

Czy IDF przygotowuje się do ataku na Iran?

Dwie stacje telewizyjne w Izraelu poinformowały w zeszłym tygodniu, że dodatkowe 25 miliardów szekli, których IDF żąda od izraelskiego rządu w ciągu najbliższych pięciu lat, dotyczy przygotowań do działań wojskowych przeciwko irańskiemu programowi broni jądrowej.

Ostatni raz Izrael był bliski podjęcia działań militarnych przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu w 2012 roku, kiedy szefom służb wywiadowczych Izraela udało się powstrzymać byłego premiera Netanjahu przed przeprowadzeniem ataku.

Od tego czasu Izrael zainwestował więcej w swoje siły lądowe, ale teraz prawdopodobnie się to zmieni.

 Yochanan Visser

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.