Uncategorized

ANALIZA: Izrael-Iran Shadow War na morzu

Przyslala

Katharina Dr.Gasinska-Lepsien


Zagrożenie ze strony Iranu dla Izraela tylko rośnie, a międzynarodowe drogi wodne w pobliżu Republiki Islamskiej nie są już bezpieczne

Yochanana Vissera

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Siły morskie Izraela będą odgrywać znacznie większą rolę w miarę eskalacji konfliktu z Iranem. 

Wojna cieni między Izraelem a Iranem osiągnęła nowy szczyt pod koniec ubiegłego tygodnia, kiedy wiele uzbrojonych irańskich bezzałogowych statków powietrznych (UAV) zaatakowało tankowiec Mercer Street w Zatoce Omańskiej.

Oficjalnie Mercer Street należy do firmy w Japonii, ale Zodiac Maritime, firma z siedzibą w Londynie, obsługuje tankowiec. Zodiac Maritime jest częścią Zodiac Group, konglomeratu, którego właścicielem jest izraelski miliarder Eyal Ofer .

Bennett reaguje na pierwsze zgony podczas wojny na morzu

Irańskie bezzałogowce eksplodowały pod mostkiem statku na pokładzie, w którym mieściła się załoga Mercer Street . W ataku zginęły dwie osoby, rumuński kapitan statku i brytyjski oficer bezpieczeństwa.

Premier Izraela Naftali Bennett był pierwszym, który bezpośrednio oskarżył Iran o śmiertelny atak.

Podczas cotygodniowego spotkania gabinetu powiedział:

„Świat niedawno otrzymał przypomnienie o irańskiej agresji, tym razem na pełnym morzu. Irańczycy, którzy zaatakowali statek „Mercer Street” bezzałogowymi statkami powietrznymi, zamierzali zaatakować izraelski cel. Zamiast tego ich akt piractwa doprowadził do śmierci obywatela brytyjskiego i obywatela rumuńskiego. Z tego miejsca przesyłam kondolencje do Wielkiej Brytanii i Rumunii oraz, oczywiście, do rodzin ofiar.„Właśnie usłyszałem, że Iran w tchórzliwy sposób próbuje uniknąć odpowiedzialności za to wydarzenie. Oni temu zaprzeczają. Następnie, ustalam z absolutną pewnością – Iran przeprowadził atak na statek. Zbiry Iranu zagrażają nie tylko Izraelowi, ale także godzą w globalne interesy, a mianowicie wolność żeglugi i handlu międzynarodowego.„Istnieją na to dowody wywiadowcze i oczekujemy, że społeczność międzynarodowa wyjaśni irańskiemu reżimowi, że popełnili poważny błąd. W każdym razie wiemy, jak na swój sposób wysłać wiadomość do Iranu.

„Chciałbym podziękować ludziom w MSZ, a zwłaszcza ministrowi spraw zagranicznych Yairowi Lapidowi , za ich pilną pracę w tej sprawie przez cały weekend”.

Stacja telewizyjna w Iranie demaskuje kłamstwo reżimu

Al-Alam , irańska stacja telewizyjna, w końcu przyznała, że ​​reżim w Teheranie zarządził atak. Irańskie media podały, że atak UAV był odwetem za izraelski nalot na lotnisko Al-Dabaa w pobliżu syryjskiego miasta Al-Kusajr.

Atak ten miał miejsce 22 lipca, w tygodniu, w którym izraelskie siły powietrzne (IAF) zaatakowały również inne cele w Syrii związane z Iranem i Hezbollahem.

Al-Alam twierdził ponadto, że w ataku IAF na lotnisko Al-Dabaa zginęło dwóch Irańczyków.

Internacjonalizacja wojny morskiej

Napięcia między Izraelem a Iranem nadal rosły wraz z atakiem UAV, ale teraz zaangażowały się inne kraje, co doprowadziło do wniosku Izraela o zorganizowanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Anonimowe źródło dyplomatyczne w ONZ powiedziało, że Izrael współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i innymi nienazwanymi krajami, aby uzyskać potępienie Rady Bezpieczeństwa dla „poważnego aktu terroryzmu” Iranu.

USA i Brytyjczycy już zapowiedziały, że odpowiedź na irański atak będzie miała charakter dyplomatyczny i wykluczyły działania militarne przeciwko Iranowi.

Jednak Izrael z pewnością odpowie nowymi atakami na irańskie cele w Syrii i być może w północnym Iraku.

W zeszłym tygodniu lokalne media w tych dwóch krajach poinformowały, że IAF przeprowadziło atak na cele związane z Iranem w północnym Iraku. Stało się to przed incydentem na Mercer Street .

Izrael chce również, aby Stany Zjednoczone zabroniły irańskim dyplomatom wjazdu do kraju i pracy w ONZ.

Program UAV Iranu

Atak na Mercer Street nie był pierwszym atakiem na powiązany z Izraelem statek w Zatoce Perskiej, ale tym razem Iran użył nowych zaawansowanych UAV i atak zakończył się ofiarami śmiertelnymi.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRG) ma teraz do dyspozycji dużą flotę dronów, z których niektóre mają zasięg do 1600 kilometrów.

IRGC już dwukrotnie bezpośrednio zaatakowała Izrael tymi bezzałogowcami dalekiego zasięgu, ostatnio podczas 11-dniowej wojny między palestyńskimi grupami terrorystycznymi w Gazie a siłami izraelskimi pod koniec maja.

Iran dostarcza również UAV lub wiedzę potrzebną do budowy tych samolotów Hamasowi, Palestyńskiemu Dżihadowi Islamskiemu, Hezbollahowi i milicji Ansar Allah lub „Huthi” w Jemenie.

Te grupy terrorystyczne coraz częściej używają UAV do szpiegowania i atakowania swoich wrogów.

Najlepszym przykładem jest Ansar Allah, ta milicja regularnie atakuje Arabię ​​Saudyjską za pomocą bezzałogowych statków powietrznych i pocisków balistycznych, a także grozi atakiem Izraela w przewidywanej irańskiej wielofrontowej wojnie przeciwko państwu żydowskiemu.

Zagrożenie irańskie teraz także na morzu

Nowa wojna morska, którą Iran rozpoczął w tym roku przeciwko izraelskim celom na morzu, rozpoczęła się po tym, jak IAF i izraelska marynarka zaatakowały irańskie statki zmierzające do Syrii z bronią i ropą.

Izraelskie wojsko wielokrotnie atakowało irańskie statki, aby zapobiec tym nielegalnym dostawom.

Wszystko to pokazuje, że zagrożenie ze strony Iranu dla Izraela tylko rośnie i że te międzynarodowe drogi wodne, takie jak Zatoka Perska, Zatoka Omańska i Morze Arabskie, nie są już bezpieczne, zwłaszcza dla statków izraelskich i amerykańskich.

Sojusznicy USA i Izraela będą teraz musieli również podjąć kroki w celu zagwarantowania bezpłatnej żeglugi na międzynarodowych drogach wodnych Bliskiego Wschodu i nie tylko.

Iran obecnie wyposaża swoje własne tankowce i inne statki w wojskowe bezzałogowce. Te irańskie statki pływają aż do Rosji i Afryki.

Ponadto IRGC zaczął również instalować małe bezzałogowe statki powietrzne w swojej dużej flocie łodzi motorowych.

Te małe statki były regularnie wykorzystywane do piractwa w Zatoce Perskiej i do zajmowania obcych tankowców pod pretekstem, że wpłynęły na irańskie wody terytorialne.

Cieśnina Ormuz

Iran uważa Zatokę Perską za własne terytorium i regularnie grozi zamknięciem Cieśniny Ormuz, wąskiej drogi wodnej w Zatoce, która jest używana do transportu 21 milionów baryłek ropy dziennie na Zachód i inne części świata.

Zamknięcie cieśniny Ormuz może spowodować wzrost ceny ropy powyżej 100 dolarów za baryłkę i prawie na pewno spowoduje dramatyczną eskalację konfliktu między Iranem a jego licznymi wrogami.

ANALIZA: Izrael-Iran Shadow War na morzu

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.