Uncategorized

Krotko i zwiezle .Wiadomosci z Izraela dzin po dniu 27.8 – 28.8


Organizacja ( Absolwenci Campus Fairness ACF) reprezentująca ponad 10 000 absolwentów w Stanach Zjednoczonych potępiła niedawne antysemickie i antyizraelskie oświadczenie studentów Rutgers University for Justice in Palestine (SJP) i grupy Rutgers Mutual Aid, grupa studentów i absolwentów Rutgers.


delegacja izraelskiego Ministerstwa Obrony wzięła udział w dwudniowym dorocznym dialogu z odpowiednikami USA w Waszyngtonie.


Izraelski minister obrony Benny Gantz potępił w czwartek atak terrorystyczny na międzynarodowym lotnisku w Kabulu w Afganistanie, powtarzając, że Izrael „jest z naszymi amerykańskimi partnerami”.


Powoli zbliżamy się do wielkich świąt:

6/7 września 2021 – 1 tiszri 5782 (Rosz Haszana),

15/16 września 2021 – 10 tiszri 5782 (Jom Kippur)

21-27 września 2021 – 15-21 tiszri 5782 (Sukkot)

28/29 września 2021 – 23 tiszri 5782 (Simchat Tora)


Bułgaria rezygnuje z konferencji Durban IV powołując się na antysemityzm


Przywódca izraelskiej opozycji i były premier Benjamin Netanjahu złożył kondolencje rodzinom żołnierzy. Netanjahu powiedział, że amerykańscy żołnierze zabici w masowych samobójczych zamachach bombowych na lotnisku w Kabulu zginęli, by „bronić wolności i zabezpieczać naszą wspólną cywilizację”.


Izraelski pływak Mark Malyar zdobył złoty medal na paraolimpijskich w Tokio w piątek, zdobywając drugi złoty medal na tegorocznych Igrzyskach Paraolimpijskich w 2020 roku. Malyar zdobył złoto w pływaniu na 200 metrów i ustanowił rekord świata z czasem 2:32:86.


Sąd najwyższy Izraela orzekł w czwartek, że chociaż marokańscy Żydzi mogli cierpieć z powodu antysemityzmu podczas II wojny światowej, nie kwalifikują się do odszkodowania jako ocaleni z Holokaustu.


Iyad Shalabi z arabskiego miasta Shfaram przeszedł do historii, kiedy jako pierwszy arabski Izraelczyk zdobył w środę złoty medal olimpijski dla swojego kraju.  Shalabi zdobył złoty medal na 100 m stylem grzbietowym, srebro powędrowało na Ukrainę, a brąz do Włoch.


Uniwersytet w Hiszpanii odwołał kurs, który miał na celu zbadanie porównań między obozem koncentracyjnym Auschwitz a Strefą Gazy po reakcji lokalnej grupy proizraelskiej.


Israel Shipyards ogłasza ostatni etap przed budową nowego okrętu bojowego dla marynarki wojennej Okręty klasy Reshef zastąpią statki Sa’ar 4.5, które były w służbie od ponad trzech dekad.


 Globalna sieć ponad 3 000 proizraelskich prawników i aktywistów prosi kraje europejskie o wycofanie swojego udziału w nadchodzącym wydarzeniu z okazji 20. rocznicy konferencji w Durbanie, 


Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone są zobowiązane do uniemożliwienia Iranowi uzyskania broni jądrowej.Po prywatnym spotkaniu z premierem Naftali Bennettem w Białym Domu, Biden mówi, że USA wybrały drogę dyplomatyczną, ale jeśli to się nie powiedzie, rozważą inne opcje.


Po wielu opóźnieniach w wyniku czwartkowych ataków terrorystycznych w Kabulu w Afganistanie, premier Izraela Naftali Bennett i prezydent USA Joe Biden zdołali w piątek rano zasiąść na dwóch spotkaniach w Białym Domu.


Frakcje w Gazie zapowiadają wznowienie protestów na granicy w sobotę wieczorem


Premier Naftali Bennett powiedział w piątek po spotkaniu z Joe Bidenem w Waszyngtonie, że zaprosił prezydenta USA do złożenia oficjalnej wizyty w Izraelu.


Wyjątkowa konferencja w Bagdadzie w sobotę ma zgromadzić kluczowych urzędników i przywódców regionalnych, w tym prezydenta Francji przebywającego w Bagdadzie. Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi i król Jordanii Abdullah II powiedzieli, że planują wziąć udział.

Czwarta korweta rakietowa INS “Nitzachon” wyrusza z Niemiec w drogę do Izraela


funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej wykryli w Hebronie w Judei nielegalny skład broni, w którym były ukryte karabiny, pistolety, akcesoria i ponad 130 magazynków z amunicją.


W sobote wieczór w pobliżu granicy z Gazą wybuchły dwa pożary, które według władz przeciwpożarowych zostały spowodowane przez balony zapalające wystrzelone z pasa.


Pływak paraolimpijski Ami Omer Dadaon zdobył trzeci medal Izraela podczas sobotnich igrzysk paraolimpijskich Tokyo 2020, zdobywając drugie miejsce i srebrny medal na 150-metrowej stylem zmiennym


Microsoft naprawia lukę w chmurze po ostrzeżeniu od izraelskiej firmy

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.