Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 31.8 – 1.9


Fale uderzeniowe wywołane błyskawicznym przejęciem Afganistanu przez talibów nadal odbijają się echem na całym Bliskim Wschodzie, a siły islamskie czują się pobudzone wycofaniem się USA. Zainteresowanie nie przekłada się na pochopne ataki i wojny.


System bibliotek publicznych w Filadelfii obiecuje wprowadzenie zmian operacyjnych po zwróceniu krytyki za to, co niektórzy członkowie społeczności uważają za próbę indoktrynacji dzieci i rodziców przeciwko Izraelowi za pomocą książek, filmów i linków do zasobów, które pokazują stronnicze program propalestyński.


Palestyńczycy zorganizowali masowe protesty wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, puszczano głośną muzykę z głośników, rzucano petardy, kamienie, bomby zapalające i ładunki wybuchowe, podejmując równocześnie próby uszkodzenia płotu granicznego. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu, a w najbardziej niebezpiecznym momencie snajperzy otrzymali zgodę na użycie ostrej amunicji. W starciach rannych zostało 6 Palestyńczyków, w tym 3 postrzelonych ostrą amunicją.


Liderzy społeczności żydowskiej w Nowym Orleanie mówią, że minie kilka dni, zanim pełny wpływ huraganu Ida będzie znany, ale jak dotąd wydaje się, że infrastruktura społeczności pozostaje w dużej mierze nienaruszona.


Zeszłotygodniowa decyzja Algierii o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z sąsiadem, Marokiem, zwróciła uwagę na zacieśnianie stosunków izraelsko-marokańskich, które zrodziły się z porozumień Abrahama.


setki izraelskich żołnierzy przeprowadziło protest w mediach społecznościowych, mający związek ze śmiercią sierżanta Barela Hadarji Szmueli.Na swoich kontach umieścili wpisy typu: “Nasze ręce są związane. Brońmy się.” Protest jest następstwem twierdzeń, że podczas arabskich zamieszek wielokrotnie żołnierze prosili o pozwolenie na otwarcie ognia i otrzymali odmowę.


Rep. Rashida Tlaib (D-Mich.) sprzeciwia się wywieraniu presji na Izrael, aby uwolnił ciało zabitego terrorysty, który próbował zabić izraelskich żołnierzy w czerwcu.


minister obrony Benny Gantz zapowiedział podjęcie szeregu kroków w celu wzmocnienia Autonomii Palestyńskiej. Między innymi Izrael ma pożyczyć Autonomii Palestyńskiej 500 mln szekli, które zostaną spłacone z pieniędzy pobranych przez Izrael z podatków z czerwca 2022 r


Szef sztabu Aviv Kochavi ostrzegł, że na każdą przemoc ze strony Palestyńczyków w Gazie odpowie „ostra reakcja” Izraela. Ostrzeżenie Kochavi pojawiło się po tym, jak sierżant sztabowy straży granicznej Barel Hadaria Shmueli został ranny, po tym jak został ciężko ranny podczas starć z Palestyńczykami wzdłuż granicy ze Strefą Gazy.


Minister energetyki Karine Elharrar ogłosiła we wtorek plany zaprzestania wydawania nowych koncesji na wydobycie ropy naftowej na terytorium Izraela. „W Izraelu nie będą już wydawane licencje na wydobycie ropy naftowej. Jest to zanieczyszczające źródło energii i nie ma już na to miejsca” – powiedział Elharrar na konferencji poświęconej zielonej energii.


Unia Europejska usunęła Izrael, Stany Zjednoczone i cztery inne kraje z listy bezpiecznych podróży COVID-19, co oznacza, że ​​podróżni z tych krajów mogą teraz napotkać zwiększone ograniczenia.


 Khaled Al Jalahma, pierwszy w historii ambasador Bahrajnu w Izraelu, rozpoczął swoją kadencję we wtorek wpisem w mediach społecznościowych w trzech językach.„Mam zaszczyt ogłosić, że przyjadę dzisiaj do Tel Awiwu, aby rozpocząć moje stanowisko pierwszego ambasadora Bahrajnu w Izraelu” – napisał na Twitterze Al Jalahma po hebrajsku , arabsku i angielsku .


izraelska poczta umieściła na Ścianie Płaczu tysiące listów skierowanych do Boga. Każdego roku do Izraela napływają tysiące listów zaadresowanych do Boga lub Jezusa. Poczta Izraela przechowuje je wszystkie w specjalnym dziale, aby raz w roku, przed świętem Rosz Haszana, umieścić je w Zachodnim Murze. Wszystko odbywa się pod nadzorem rabina tego miejsca, Szmuela Rabinowicza.


Tysiące osób uczestniczylo w pogrzebie zabitego funkcjonariusza izraelskiej policji granicznej .Sierż. Bar-El Hadaria Shmueli zmarł w poniedziałek od ran odniesionych podczas zamieszek wzdłuż granicy z Gazą 21 sierpnia.


 Hadassah, Kobieca Syjonistyczna Organizacja Ameryki wybrała weterana żydowskiego na swojego nowego dyrektora generalnego.Naomi Adler, ostatnio prezes i dyrektor generalna Żydowskiej Federacji Wielkiej Filadelfii, obejmie we wtorek nowe stanowisko. Zastępuje Janice Weinman, która pod koniec czerwca przeszła na emeryturę.


IDF po raz pierwszy przeprowadziło ćwiczenia morskie z 5. flotą USA na Morzu Czerwonym.


Drużyna Izraela, składająca się z zaledwie 33 Paraolimpijczyków, ustanowiła 2 rekordy świata i zdobyla 7 złotych medali w ciągu zaledwie tygodnia rywalizacji.


Reprezentacja Izraela wraca do gry po długiej przerwie z trzema meczami kwalifikacyjnymi do Mistrzostw Świata w ciągu zaledwie tygodnia.Tym razem drużyna Williego Ruttensteinera pojedzie na Wyspy Owcze w środę, a następnie wróci do Izraela na mecz z Austrią w Hajfie w sobotni wieczór, a następnie z Dania w następny Wtorek.


Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło we wtorek, że przeprowadzi ćwiczenia morskie na Morzu Kaspijskim.Ćwiczenia zaplanowano na początek września i będą obejmowały małe statki rakietowe i artyleryjskie z Iranu, Azerbejdżanu i Kazachstanu,


Irańscy Amerykanie zmotywowani do budowy nowych mostów z Izraelczykami„Ten reżim wkrótce upadnie, a my, patrioci Iranu, mamy obowiązek zwrócić się do Izraela, naszego jedynego prawdziwego przyjaciela w regionie, aby pomógł im uniknąć poważnej katastrofy humanitarnej dla narodu irańskiego” – powiedział Khosrow Beitollahi, jeden z setki irańskich działaczy nieżydowskich w USA, którzy otwarcie popierają Izrael.


Lider Konserwatywnej Partii Kanady Erin O’Toole obiecuje przenieść ambasadę do Jerozolimy, jeśli zostanie wybrany na premiera w nadchodzących wyborach, które odbędą się 20 września.


koordynator działań rządowych ogłosił rano, że po dokonaniu oceny bezpieczeństwa i zatwierdzeniu przez szczebel polityczny, podjęto decyzję o rozszerzeniu obszaru połowowego Strefy Gazy do 15 mil morskich. Ponadto przejście graniczne Kerem Szalom zostanie otwarte na transfer większej ilości sprzętu i towarów.


Palestyńczycy zorganizowali masowe protesty wzdłuż granicy Strefy Gazy. Izraelska policja graniczna użyła środków do rozpraszania tłumu. W starciach miał zginąć 1 Palestyńczyk, a 3 zostało rannych.


Libański minister energetyki Raymond Ghajar powiedział w środę, że rząd tymczasowy nie otrzymał wniosku o import paliwa z Iranu. Jego komentarze pojawiły się po tym, jak przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah ogłosił w zeszłym miesiącu, że dostawa irańskiego paliwa może pomóc krajowi uporać się z niedoborami. Nasrallah ostrzegł również Izrael i Stany Zjednoczone przed ingerowaniem w tankowiec, który miał wyjechać z Iranu do Libanu.


Minister spraw zagranicznych Yair Lapid powiedział w środę, że Izrael uważa, że ​​amerykański plan ponownego otwarcia konsulatu w Jerozolimie dla obsługi Palestyńczyków jest „złym pomysłem”, argumentując jednocześnie, że konsulat mógłby złamać kruchy rząd premiera Naftalego Bennetta.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.