Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 2.10 – 3.10


Lider neonazistowskiej grupy zwanej Atomwaffen Division, znanej również jako Narodowosocjalistyczny Porządek, został skazany w Sądzie Okręgowym USA w Seattle za pięć federalnych przestępstw za grożenie dziennikarzom i Żydom związanym z Anti-Defamation League, ogłosił amerykański Departament Sprawiedliwości .Wyrok 11 stycznia


brytyjski premier Boris Johnson przemawiając na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ powiedział, że „poparcie Wielkiej Brytanii dla bezpieczeństwa Izraela będzie niezachwiane”, oraz: „Zawsze będziemy popierać prawo Izraela do samoobrony.”


Amerykańska firma zajmująca się pojazdami elektrycznymi i czystą energią Tesla wprowadziła na izraelski rynek samochodowy 4689 nowych samochodów w okresie od stycznia do września, co stanowi nieco ponad 60 procent rynku pojazdów elektrycznych.


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie miejscowości Beita w środkowej części Samarii. Zablokowano okoliczne drogi, palono opony, oraz rzucano kamieniami w funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


Minister turystyki Vassilis Kikilias spotkał się w piątek z ambasadorem Izraela w Grecji Yossi Amranim. Według wpisu na Twitterze autorstwa Kikilias, ich dyskusje obejmowały plan zwiększenia liczby odwiedzających z Izraela przez cały rok, zwłaszcza na trzydniowe wycieczki, alternatywną turystykę i jesienne wakacje.


 Czeskie Ministerstwo Obrony podpisało umowę o wartości 627 milionów dolarów na zakup systemu rakiet ziemia-powietrze Spyder od Rafael Advanced Defense Systems, poinformowało ministerstwo.


Protesty antyizraelskie wybuchły w Bahrajnie w piątek, dzień po wizycie izraelskiego ministra spraw zagranicznych Yaira Lapida, aby otworzyć pierwszą ambasadę państwa żydowskiego w kraju.


Komisja Budżetowa Parlamentu Europejskiego uchwaliła poprawkę wstrzymującą ponad 23 mln USD pomocy finansowej dla Agencji ONZ ds. Pomocy i Pracy (UNRWA) dla uchodźców palestyńskich, chyba że podżeganie antyizraelskie zostanie usunięte z podręczników używanych przez Autonomia Palestyńska.


Agencja ONZ wspierająca uchodźców palestyńskich ogłosiła w piątek, że na konferencji darczyńców zaplanowanej na listopad w Brukseli poszukuje 800 milionów dolarów.


Gubernator Kalifornii Gavin Newsom jest naciskany przez tysiące Kalifornijczyków, aby odrzucił niedawno uchwaloną ustawę nakazującą studia etniczne jako wymóg ukończenia szkoły średniej, ponieważ 10 października powoli zbliża się termin podpisania lub zawetowania ustawy.


 Dwie organizacje zajmujące się bezpieczeństwem gmin żydowskich ogłosiły partnerstwo na rzecz poprawy bezpieczeństwa społeczności w całym kraju. Liga Przeciw Zniesławieniu i Służba Bezpieczeństwa Wspólnoty wykorzystają swoje mocne strony, aby wzmocnić pracę drugiej, ponieważ Żydzi nadal są celem nękania lub napaści osobiście iw cybersferze.


Nowa kampania The Jewish Chronicle wzywa aby uznac brytyjskiego szpiega ( Thomasa Josephia Kendricka ), który uratował 10 000 austriackich Żydów podczas II wojny światowej, aby został uznany przez Yad Vashem za Sprawiedliwego .’


Oddziały IDF w sobotę aresztowały dwóch podejrzanych, którzy próbowali przedostać się na terytorium Izraela ze Strefy Gazy. Rzecznik IDF powiedział, że „podejrzanym skonfiskowano torbę z granatami”.


masakra w Babim Jarze z 29 i 30 września 1941 r. miała miejsce w przeddzień Jom Kippur. 80. rocznica nie mogła być upamiętniona przez Żydów w kalendarzu gregoriańskim, ponieważ zbiegła się ona z Simhat Torą, która w diasporze odbywa się dzień później niż w Izraelu, więc uroczystość upamiętnienia została przeniesiona na 6 października


Egipt wybrany na gospodarza konferencji klimatycznej ONZ w przyszłym roku


Nowe przepisy dotyczące Zielonego paszportu weszły w życie w niedzielę, a prawie 2 miliony Izraelczyków straciło paszporty w ramach zaktualizowanych wytycznych dotyczących odporności, ponieważ nie zostali zaszczepieni szczepionką przypominającą COVID-19.


Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów uchwaliła ponadpartyjną ustawę, której celem jest budowanie porozumień Abrahamowych między Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Sudanem i Marokiem. AIPAC pochwaliła akcję komitetu, tweetując : „Współpraca z Izraelem prowadzi do pokoju. Bojkotowanie Izraela nic nie daje”


.Minister spraw zagranicznych Iranu powiedział w sobotę, że amerykańscy urzędnicy próbowali dyskutować o wznowieniu rozmów nuklearnych w zeszłym miesiącu, ale nalegał, aby Waszyngton najpierw uwolnił 10 miliardów dolarów zamrożonych funduszy Teheranu jako znak dobrej woli.


doszło do brutalnego incydentu w arabskim mieście Kafr Kassem w centralnej części Izraela. Do miejskiego ratusza weszło 2 izraelskich policjantów, wezwanych po doniesieniu o brutalnym zdarzeniu. Po wejściu do ratusza, policjanci zostali zaatakowani i pobici przez funkcjonariuszy arabskiej straży miejskiej.


Delegacja Hamasu ma spotkać się w niedzielę z kierownictwem egipskiego aparatu wywiadowczego w ramach trwających wysiłków Kairu zmierzających do wynegocjowania umowy o wymianie więźniów między grupą terrorystyczną ze Strefy Gazy a Izraelem


Sześciu palestyńskich więźniów bezpieczeństwa, którzy uciekło z więzienia o zaostrzonym rygorze w północnym Izraelu na początku zeszłego miesiąca, nie zostanie oskarżonych o przestępstwa związane z bezpieczeństwem narodowym


Wysłannik Departamentu Stanu USA ds. energii, urodzony w Izraelu Amos Hochstein, przejmie rolę mediatora w sponsorowanych przez USA rozmowach między Izraelem a Libanem w celu rozwiązania sporu o granicę morską w sprawie wydobycia gazu ziemnego


Minister spraw wewnętrznych Ayelet Shaked (Yamina) zwróciła się do inicjatora Ustawy Zasadniczej o imigracji, MK Simchy Rotmana (partia Religijny Syjonizm) i poprosiła o odłożenie głosowania nad ustawą o miesiąc w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie ustawy.


Egipskie narodowe linie lotnicze Egyptair uruchomiły dziś połączenie Tel Awiw – Kair. Linia będzie obsługiwać cztery loty tygodniowo w każdym kierunku między Tel Awiwem a Kairem z przesiadkami do kilkudziesięciu miejsc na całym świecie.


Amerykański przewoźnik Delta Airlines ma uruchomić loty z Bostonu do Tel Awiwu 26 maja 2022 r.,


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.