Uncategorized

Koc mówi więcej niż słowa o stanie Żydów w Malmö ( Szwecja )


Przygotowania i blokady drogowe w synagodze w Malmö w niedzielę przed forum Malmö „Pamiętaj ReAct”, dla upamiętnienia Holokaustu i walki z antysemityzmem. 

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Przyslala Olga Stankiewicz

Malmö stało się znane na świecie ze swojego antysemityzmu, który powoduje, że żydowskie rodziny odchodzą. To, że miastu uda się odwrócić rozwój, jest sprawą losu Szwecji.

Purpurowy koc został polozony nad książkami w oknie sklepu Archiwów Malmo City w ten weekend. Mianowicie to właśnie książki o tematyce żydowskiej zostały zaprezentowane przed rozpoczynającą się jutro wielką konferencją o Holokauście. Zagrożenie bezpieczeństwa, pomyślał kierownik. A jeśli ktoś rozbije okno?

Teraz tkanina zniknęła. Ale incydent jest równie przerażający, jak mówi. Sytuacji nie poprawia fakt, że te same archiwa miejskie zeszłej wiosny podpisały porozumienie z Unesco, by wziąć na siebie rolę obrońcy wolności słowa i praw człowieka.

Karin Wallensteen, sekretarz stanu Stefana Löfvena, pochwaliła miasto za „ niezwykle rzetelną pracę” przeciwko antysemityzmowi przed Międzynarodową Konferencją ( SVT ).

Dobrze. To nie z powodu jego „niezwykle pracowitej pracy” imię Malmö (van) przeleciało nad Ziemią. Ale ponieważ przekleństwa, szykany i przemoc zmusiły żydowskie rodziny do opuszczenia miasta. Żydowska kongregacja w Malmö rozrosła się z 2000 członków w latach 70. do około 500 obecnie. 

Upłynęło haniebnie dużo czasu, zanim socjaldemokratyczny rząd miasta podjął działania. Radny miejski Ilmar Reepalu (S) uważał, że społeczność żydowska powinna zdystansować się od izraelskiej wojny w Gazie. A w 2018 r. Expressen / Kvällsposten ujawniły, że SSU Skåne była rządzona przez ludzi, którzy szerzyli antysemityzm. W następnym roku SSU skandowało „Zmiażdżyć syjonizm” w pierwszym majowym pociągu partii.

To, że antysemityzm pochodził nie tylko od gładko ogolonych neonazistów, ale także od ludzi z korzeniami na Bliskim Wschodzie, był wrażliwy na socjaldemokratów. Według międzynarodowych sondaży Bliski Wschód jest najbardziej antysemickim regionem na świecie. Znajduje to odzwierciedlenie w kazaniach, programach telewizyjnych i podręcznikach. Egipskie dzieci w wieku szkolnym na przykład dowiadują się, że „zdrada jest w naturze Żyda” – w nowych podręcznikach z 2015 roku. Nic dziwnego, że idą tu wartości.

Dlatego konieczne jest, aby szwedzkie instytucje społeczne, takie jak szkoły, SFI i gminne osoby dorosłe, jasno określały wartości, które mają tutaj zastosowanie. 

Rząd Malmö rozpoczął tę pracę. Na początku tego roku antysemityzm został odwzorowany w szkołach – raport jest skandaliczną lekturą, ale pierwszym krokiem w kierunku zmiany jest uznanie skali problemu. Gmina opracowuje teraz przewodnik dotyczący tego, jak nauczyciele powinni reagować na antysemityzm i teorie spiskowe w klasie. 

Jeśli ktoś ma odnieść sukces, wymagana będzie wytrwałość. Ważne jest, aby Konferencja o Holokauście Remember ReAct stała się nie tylko okazją public relations do oczyszczenia Malmö i międzynarodowej reputacji Szwecji.

Próba ukrycia literatury żydowskiej w Archiwum Miejskim w Malmö to dzwonek ostrzegawczy. Zagrażające życiu jest to, że odruch polega na uginaniu się przed groźbami, zamiast w obronie oczywistego prawa do otwartego żydowskiego życia.

Malmö ma przed sobą długą drogę. To, że miastu uda się odwrócić ten trend i stać się bezpiecznym miejscem dla wyznawców wszystkich religii, jest kwestią przeznaczenia. Dziś dla Malmö, a jutro dla całej Szwecji.


Koc mówi więcej niż słowa o stanie Żydów w Malmö

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Det finns en strafflag i Sverige: hets mot folkgrupp. Den här lagen bör man använda i stor utsträckning med krav för fängelse eller/och hög skadestånd kopplad till utvisning. Dessutom de som ska få asyl bör gå genom kurs om rättigheter och skyldigheter som gäller i Sverige. Jag föreslår att Judiska Församling bör vara den drivande kraften i den här saken.

  2. Przykro ale nie zaskoczenie dla wyznawcy syjonizmu, bo wydarzenia takie i gorsze figurują w wstępie do jego katechizmu. Jako aksjomaty bytu żydowskiego w cywilizacji zachodniej i w świecie Islamu.
    A w Szwecji i z grubsza na zachodzie UE, te obie antysemickie kultury zbiegają się na wspólnym jarmarku.

    Trudno uwierzyć że ktoś zdoła zatrzymać wybryki antysemickie tych dwóch kultur, które po raz pierwszy w historii operują unisono, w tych samych rejonach geograficznych.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.