Uncategorized

Senne południowe izraelskie miasto staje się nieoczekiwanym klejnotem kulinarnym cz.2Tunezyjskie kofty, brika, sushi, frena, sery i eklery – sześć kulinarnych lokali w Netivot to obowiązkowy punkt wizyty w tym mieście, które ma o wiele więcej do zaoferowania.

Przetlumaczyl Sir Google Translate


Niezapomniana wycieczka

 Meir Bonfed otworzył Joya Sushi Bar siedem lat temu. W rzeczywistości jest to pierwsza restauracja sushi otwarta w Netivot. Meir mówi, że jego marzeniem było przeniesienie do Netivot smaków Dalekiego Wschodu i zrobienie dobrego, pysznego sushi z wysokiej jakości surowców, warzyw i świeżych ryb. Pamiętam wysiłek, jaki włożył w zapoznanie mieszkańców regionu z nowymi smakami – wysiłek, który zaowocował, a dziś restauracja stała się sławna, ściągając tłumy z całego regionu. Oprócz sushi zamówić można również dania stir-fry, pad kapao, pierogi, roladki i wiele innych dań utożsamianych z Dalekim Wschodem. Moja rada: nie przegap “Meir”, najbardziej wyjątkowej bułki w menu. Joya posiada certyfikat kaszrutu wydany przez Badatz Beit Yosef.

Właścicielem cukierni Nichochot Haim jest Haim Dimri, jeden z najbardziej znanych i lubianych mieszkańców regionu. Często pojawia się w porannych talk show i w sekcjach kulinarnych, komplementują go liderzy izraelskiego przemysłu kulinarnego, a ostatnio wziął udział w programie telewizyjnym The Perfect Dessert , gdzie dotarł do półfinału. W jego cukierni można znaleźć duży wybór wyjątkowych, efektownych i bardzo kreatywnych deserów. Dimri z powodzeniem wprowadza do Netivot aromat Paryża – w jego sklepie można znaleźć bardzo duży wybór deserów, takich jak eklery z różnymi nadzieniami, serniki, wykwintne desery na wystawach, pieczywo na zakwasie i wiele innych. Koniecznie spędź trochę czasu w sklepie – zafunduj sobie ciepły napój z deserem z witryny sklepowej.

 Basher Fromagerie w kompleksie Paris Centre to jedno z miejsc, które przyciąga turystów z całego kraju. Jako smakosz byłem pod wrażeniem sklepu z serami, który sprzedaje koszerne sery z całego świata. Sklepem zarządza urocza Shira Cohen, która zaczynała jako pracownik w oddziale Basher’s Beersheba, a dziś jest partnerem w sklepie Netivot. Shira ma ogromną wiedzę na temat produktów sklepu i dziedziny, w której uczyniła centrum swojego życia, i jest w stanie przekazać tę wiedzę wielu klientom, którzy odwiedzają sklep. Za każdym razem uczy mnie o innym nowym serze, o którym nie wiedziałem. Polecam kieliszek wina z kromką wiejskiego chleba wysmarowaną masłem truflowym, ulubionym kremem do smarowania i miseczką oliwek – połączenie idealne. 

Nie samym kuskusem. Joya Sushi Bar (Ilan Lorenzi)

Adi Rozen, właściciel „Culinary Story”, dostrzegł kulinarny potencjał miasta i stworzył 3,5-godzinną wycieczkę, która łączy luksus z prostotą, innowacyjność z autentycznością.

Na przykład wycieczka rozpoczyna się pod Wieżą Eiffla w Centrum Paryskim, gdzie uczestnicy degustują najlepsze sery na świecie wraz z łykami wina; następny przystanek to bazar, gdzie próbują brikas Adama i Nehoraia w sklepie założonym 46 lat temu (który nie ma nawet szyldu), idą do restauracji Zigdon falafel i jedzą na autentycznym, ręcznie robionym kuskusie z koftą w 50-letnia restauracja słysząc o zaskakującym nocnym życiu, które rozwinęło się wokół restauracji, przy pełnej współpracy właścicieli.

Następnie jedzą w młodych, innowacyjnych miejscach, takich jak Pizza della Vita – prawdziwa neapolitańska pizzeria, w której pizzę kroi się nożyczkami jak w Neapolu; Joya, restauracja sushi, w której można skosztować zaskakującej rolki sushi z dodatkiem cytryny i chrupiącej bułki jajecznej oraz posłuchać ekscytujących historii opowiadanych przez Meira, właściciela. Podczas każdej trasy Meir opowiada o długiej drodze, jaką przebył od czasu otwarcia restauracji sushi na środku rynku, gdzie był postrzegany jako dziwak, dopóki nie zmienił restauracji w najbardziej udaną restaurację w swoim rodzaju. Punktem kulminacyjnym wycieczki jest Cukiernia Nichochot Haim, w której uczestnicy raczą się daniem ze stołu zastawionego kolorowymi i bardzo smacznymi francuskimi deserami dla smakoszy, przygotowanymi przez Szefa Kuchni Haima Dimri.

„Dla mnie jedzenie to coś więcej niż tylko uczucie sytości” – wyjaśnia Einav Levi. „Tutaj jedzenie jest zwierciadłem duszy ludzi. Od pokoleń przekazują sekrety kulinarne z ojca na syna i z matki na córkę. Z drugiej strony widzimy wzrost nowego pokolenia z połączeniem, i zainteresowanie potrawami z różnych kultur na całym świecie”.

„Wycieczki te w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju lokalnej gospodarki, a same przyprowadzając turystów, pomagają mieszkańcom południa żyć na przyzwoitym poziomie” – podsumowuje Adi Rozen. „Czuję też prawdziwą przemianę z każdą wycieczką, która przyciąga odwiedzających do Netivot. Powszechnie uważa się, że mieszkańcy miasta są w większości ultraortodoksyjni, a ludzie nie rozumieją, co jest w nim specjalnego. Pod koniec wycieczki zdają sobie sprawę wiele skarbów, które miasto ma do zaoferowania. Dzisiaj, kiedy podróż za granicę stała się skomplikowana, te wycieczki są doskonałą okazją do odkrycia wszystkich dobrych rzeczy, które mamy tutaj”.

https://www.israelhayom.com/2021/10/05/sleepy-southern-israeli-town-emerges-as-unexpected-culinary-gem/

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.