Uncategorized

Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie

Wiec na rzecz solidarności Irlandii z Palestyną Dublin, O’Connell Street, 2018.

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien


W czwartek opublikowałem obszerne badanie o antysemityzmie w Irlandii – który często jest prezentowany jako działalność antysyjonistyczna. Ten antysemityzm jest hańbą Irlandii.

Takie są fakty:

  • Raport opiera się na latach badań.
  • Zawiera 760 przypisów, które dostarczają konkretnych dowodów na poparcie przedstawionych w nim wniosków.
  • Demaskuje irlandzkich polityków, którzy szerzyli jawne kłamstwa.
  • Pokazuje irlandzkich polityków, którzy także w mediach społecznościowych “lubili” lub przekazywali koszmarne antysemickie komentarze.
  • Przemoc, zastraszanie i antysemityzm są filarami antysyjonistycznej działalności na kampusach.
  • Pokazuje obrzydliwy antysemityzm czołowych aktywistów “praw człowieka” – włącznie z poparciem dla Protokołów mędrców Syjonu i zaprzeczaniem Holocaustowi.
  • Tradycyjny chrześcijański antysemityzm odgrywa również znaczącą rolę i chrześcijańskie NGO ułatwiają szerzenie antysemityzmu.
  • Pokazuje, że wiele zaprzeczeń zjawiska antysemityzmu wychodzi z miejsc, gdzie antysemityzm jest najbardziej skoncentrowany.
  • W reakcji na raport Jewish Representative Council of Ireland wezwała “wszystkie irlandzkie partie polityczne i obie Izby Oireachtas” do podjęcia działania.

A odpowiedź? Poza maleńką populacją żydowską i małą grupą miejscowych sojuszników, jaką mają w Irlandii – odpowiedzią był mur milczenia (jeśli nie liczyć kilku obelżywych komentarzy).


Co jednak, gdyby… nie chodziło o Irlandię…..?


Co byłoby, gdyby w Londynie został właśnie opublikowany raport pokazujący, że członek Parlamentu „lubił” post mówiący, że „Hitler nie mylił się”? 200 stronicowy raport, który pokazałby, że jest kilku posłów w Westminster, którzy w mediach społecznościowych przekazują jawne kłamstwa z kont zaciekłych antyżydowskich rasistów i negacjonistów Holocaustu – szerząc antyżydowską nienawiść w społeczeństwie. Gdyby pokazywał, że ci posłowie obsesyjnie kłamią na temat Izraela i otwarcie nawołują do jego zniszczenia. Co byłoby, gdyby raport także pokazał, że wiele spośród znanych “antyrasistowskich” postaci w Wielkiej Brytanii wierzy, że Protokoły mędrców Syjonu to autentyk, że Holocaustu w ogóle nie było i że nikczemni żydowscy bankierzy stoją za całym złem na świecie?


Co byłoby, gdyby żydowskie organizacje w Zjednoczonym Królestwie wyraziły oburzenie i przerażenie – wzywając do natychmiastowego działania przeciwko antyżydowskiemu rasizmowi i gdyby nikt nie zareagował? Ani jeden poseł z żadnej politycznej partii nie powiedziałby ani słowa i gdyby żaden dziennikarz nie uznał, że warto o tym napisać?


Co byłoby, gdyby nikogo to nie obchodziło i całkowicie zignorowano wezwania żydowskich obywateli? Czy gdyby antysemicki Corbynizm nadal się rozrastał, reakcją populacji Zjednoczonego Królestwa byłoby wzruszenie ramionami i nazwanie Żydów bandą kłamców?


Co tego rodzaju reakcje powiedziałyby o żydowskim życiu w Zjednoczonym Królestwie? Gdzie tak łatwo by zignorowano tak koszmarny, antyżydowski rasizm? To jest okropna prawda o tym, jak źle sprawy wyglądają w Irlandii.


Milczenie i hańba Irlandii


O tym raporcie pisano w USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Izraelu i kilku innych krajach – ale jak dotąd – ani słowa w samej Irlandii.  


Jak ktoś słusznie do mnie napisał – wydaje się, że zasadniczo odpowiedzią Irlandii jest coś, w tym stylu:

“Zmyślasz to wszystko. Nie ma antysemityzmu w Irlandii, ty kłamliwy, obrzydliwy, mordujący Chrystusa, mordujący palestyńskie dzieci Żydzie, a jeśli jest – to wasza banda na to zasługuje. Po prostu wskocz do morza i wyzwól Palestynę”.

Zanim ktokolwiek powie, że przesadziłem w sprawie plugawej natury pewnych reakcji – tutaj są zaledwie dwa przykłady niedawnych, prywatnych maili, jakie dostałem. Tylko dwa z setek obelżywych komunikatów online lub offline:

Nazwisko: Chris Chan

Mam nadzieję, że umrzesz koszmarnie bolesną śmiercią. Lepiej wcześniej niż później.

Nazwisko: 12

Zagazować każdego gudłaja, wytępić gudłajskie robactwo; jesteście niżej niż szczury

I ogólne obelgi – tylko jedna z tysięcy:

Nie wiedziałem, że jest dość dużo Juden w Irlandii, by dać podstawy do antysemityzmu. Myślałem, że pozbyliśmy się ich wszystkich.

Być może włożyłem kij w gniazdo szerszeni. Te reakcje mówią więcej o powadze problemu antysemityzmu w Irlandii niż może dokonać mój raport. Z jednej strony milczenie tych, którzy się liczą – i nikczemne obelgi ze strony tych, którzy bronią sprawy antysemityzmu. To jest hańba Irlandii. I to pokazuje powód, dlaczego należy z tym walczyć.


What if it wasn’t Ireland?

10 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Collier

Brytyjski badacz i bloger.


http://www.listyznaszegosadu.pl/m/brunatna-fala/okropna-prawda-o-irlandzkim-antysemityzmie

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.