Uncategorized

Przyszłość jest tutaj: zapowiedź nowej generacji śmigłowców IAF


CH-53K King Stallion firmy Sikorsky . „Kiedy izraelskie siły powietrzne wybierają twój samolot, który daje światu pewność, że twój produkt jest naprawdę gotowy do eksploatacji”, mówi przedstawiciel Lockheed Martin.

  ‘

Hanan Greenwood 


Przetlumaczyl Sir Google Translate

Miesiące po tym, jak Ministerstwo Obrony ogłosiło, że Sikorsky CH-53K King Stallion został wybrany jako ciężki śmigłowiec wsparcia ataku IDF nowej generacji, oficjalna umowa nie została jeszcze podpisana  Mimo to producent Lockheed Martin jest zdeterminowany, aby dotrzymać harmonogramu określonego w ogłoszeniu i dostarczyć do 2025 roku.

Israel Hayom otrzymał ekskluzywne spojrzenie na helikopter nowej generacji, nazwany po hebrajsku „Super Yasur”, w specjalnym symulatorze znajdującym się w biurze Lockheed Martin w Tel Awiwie, dając mu wgląd w przyszłość izraelskich sił powietrznych spojrzę.

„CH-53K to śmigłowiec, który lata z bardzo dużą prędkością, z udźwigiem dwukrotnie większym niż stary Yasur [Sikorsky CH-53 Sea Stallion]. Posiada zaawansowane systemy autonomiczne i może latać na duże odległości oraz penetrować [ terytorium wroga] i wylądować bez identyfikacji” – mówi gen. bryg. Gen. (rez.) Joshua Shani, dyrektor generalny Lockheed Martin Israel. „Naszym celem jest, aby pierwsze helikoptery przybyły do ​​Izraela i były dostępne dla IDF w ciągu 2025 roku”

Tim Cahill, starszy wiceprezes ds. globalnego rozwoju biznesu w firmie Lockheed Martin, przebywa obecnie w Izraelu podczas swojej pierwszej wizyty poza Stanami Zjednoczonymi po pracy za pośrednictwem wideokonferencji z powodu pandemii koronawirusa, która trwała przez półtora roku, przeszedł od jego powołania na stanowisko. Wybór Izraela na jego pierwszą fizyczną wizytę za granicą nie jest przypadkowy: Izrael jest pierwszym krajem poza Stanami Zjednoczonymi, który otrzyma CH-53K, a firma intensywnie pracuje również nad zaopatrzeniem IAF w trzecią eskadrę swoich F- 35 myśliwiec stealth.

„Nie potrafię opisać, jak to jest dla nas ważne”, odpowiada w odpowiedzi na pytanie, co oznacza dla firmy sprzedaż helikoptera do Izraela. „Izraelskie Siły Powietrzne mają bardzo surowe wymagania i jest to uzasadnione, ponieważ znajdujesz się w bardzo trudnym środowisku i musisz latać w ekstremalnych warunkach. do krawędzi, co jest świetne. Kiedy izraelskie siły powietrzne wybierają twój samolot, daje to światu pewność, że produkt jest naprawdę gotowy do użycia i bardzo się cieszymy, że możemy być częścią tego projektu.

Tim Cahill, starszy wiceprezes ds. globalnego rozwoju biznesu, Lockheed Martin (KOKO)

CH-53K niedawno zaczął być używany przez US Marine Corp, a Lockheed Martin już wyciąga wstępne wnioski na temat przystosowania śmigłowca do faktycznego użycia w siłach bojowych. „To samolot XXI wieku zaprojektowany na miarę XXI wieku” – mówi Cahill. „Jeśli jesteś młodym i ambitnym pilotem, to jest śmigłowiec, którym chcesz pilotować. Jest to rodzaj samolotu, na który ci młodzi wojownicy zasługują, by bronić swojego kraju i jest to bardzo satysfakcjonujące opinie, które otrzymujemy… Żyjemy w wieku iPhone’ów i wyrafinowanych systemów do gier, a jeśli siedzisz w domu lub idziesz do pracy, widzisz wszystkie te systemy … kiedy dajesz im coś do obrony swojego kraju, spodziewasz się zobaczyć tego rodzaju możliwości i tego rodzaju informacje i tego rodzaju wyświetlacz graficzny. to, co widzą z F-35, zdolność widzenia dookoła ciebie, nawet jeśli masz strukturę samolotu pod tobą i wokół ciebie. Twój hełm daje ci taki widok; to jest to, czego można by się spodziewać po czymś zbudowanym i zaprojektowanym w tej dekadzie. Przyszłość jest tutaj.”

Zespoły negocjacyjne z IAF i Lockheed Martin pracują obecnie nad kwestią, jakie izraelskie systemy technologiczne zostaną dodane do samolotu, przy czym wszystko sprowadza się oczywiście do kwestii pieniędzy. Super Yasur to bardzo drogi samolot, a każda dodatkowa technologia wiąże się z kosztami, których Izrael niekoniecznie chce lub jest w stanie sfinansować. Ostatecznym rezultatem będzie to, co Lockheed Martin nazywa „Niebieskim Helikopterem – jego nazwa dla produktu dostosowanego do potrzeb Izraela”. „IAF nigdy nie poszła na kompromis w kwestii jakości i nie zrobiła tego tutaj. W perspektywie krótkoterminowej ten śmigłowiec może być droższy, ale w Izraelu kupujemy śmigłowce na 50 lat i przy zakupie starszego modelu śmigłowca w krótkim okresie może być tańszy,

Interesem Lockheed Martin jest jak najszybsza wymiana śmigłowców IAF starszej generacji. Firma była gotowa sfinalizować umowę dwa lata temu i dostarczyć samolot w 2023 roku, ale impas polityczny w Izraelu i wielokrotne wybory opóźniły transakcję. Tymczasem CH-53 Yasur obecnie używany przez IDF, który miał być wycofany wiele lat temu, starzeje się w niepokojącym tempie. W listopadzie 2019 r. Yasur przewożący żołnierzy z jednostki sił specjalnych IAF Shaldag został zmuszony do awaryjnego lądowania w pobliżu kibucu Beit Kama na północnej pustyni Negev – kilka sekund po tym, jak żołnierze zeszli z pokładu śmigłowca zapalił się. „Te śmigłowce mają 50 lat. Są stare i dlatego chcemy przyspieszyć transakcję i dać IAF godnego zastępcę” – mówi Shani.

Bryg. Gen. (rez.) Joshua Shani, dyrektor generalny Lockheed Martin Israe (KOKO)

Lot na symulatorze jest płynny. Przepływamy nad Masadą, mijamy Kopułę na Skale i wlatujemy pomiędzy drapaczami chmur Tel Awiwu. Po naciśnięciu przycisku słyszymy warkot łopat wirnika śmigłowca, ale ciche latanie jest w jakiś sposób niewiarygodnie spokojne. Czuje się bardzo jak w grze komputerowej, nawiązując do tego, co Cahill powiedział o świecie gier. Lior Peleg, szef działu mediów społecznościowych Israela Hayoma, wykorzystuje swoje doświadczenie z Sony PlayStation 5, aby zręcznie korzystać z symulatora. Dostajemy odprawę VIP od gen. bryg. Gen. (rez.) Itay Reiss, były dowódca bazy lotniczej Palmachim, a dziś wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Lockheed Martin Israel.

„Od 60 lat. nie było nowych generacji helikopterów. Technologie pozostały w zasadzie niezmienione”, wyjaśnia. „Ten śmigłowiec wnosi dramatyczny rozwój. Tym, co czyni go samolotem nowej generacji, jest jego system sterowania lotem „Fly-by-Wire”. helikopterów, tutaj odbywa się za pośrednictwem pokładowego systemu komputerowego, który przekazuje ruchy do łopat wirnika, aby osiągnąć pożądane cele.”

„Rzeczy, którymi zajmuje się pilot, są radykalnie różne. Pilot nie musi już walczyć z drążkami, aby osiągnąć określony kąt lotu, ale może bardziej skoncentrować się na zarządzaniu misją, a samolot ma mniej więcej autonomiczne zdolności rejsowe, które wspierają pilota. Oczywiście ma to również duży wpływ na wiele aspektów bezpieczeństwa. W przyszłości będzie również możliwe dodanie do systemu wszelkiego rodzaju udoskonaleń, które będą w stanie zapobiegać wypadkom

Samolot jest również znacznie szybszy niż Yasur”, dodaje Reiss. „Śmigłowce używane obecnie w IAF latają z prędkością 120 węzłów (138 mil na godzinę). CH-53K leci z prędkością 170 węzłów (195,6 mil na godzinę) i leci z prędkością ponad 200 węzłów (230 mil na godzinę). To znacznie krótszy czas lotu”.

https://www.israelhayom.com/2021/07/13/sneak-peek-next-generation-of-iaf-choppers/

 Hanan Greenwood 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. “Firma była gotowa sfinalizować umowę dwa lata temu i dostarczyć samolot w 2023 roku, ale impas polityczny w Izraelu i wielokrotne wybory opóźniły transakcję.”

    Jeszcze jeden dowod na b..l w Izraelu, gdzie szmendrki u wladzy gotowe sa poswiecic istnienie kraju i zycie zolnierzy dla zaspokojenia swojej indiwidualnej zadzy do wspiecia sie do gory i decydowania o wszystkim.
    Jeszcze gorzej niz z helikopterami jest z tankowcami. Jezeli Izrael ma miec szanse zwyciezyc nad Iranem to F35 i inne musza doleciec do Teheranu i z powrotem, czyli musza byc tankowane w powietrzu, co obecne przestarzale tankowce nie gwarantuja.
    To bylo wiadome od co najmniej 10u lat.
    Byla okazja podpisac umowe na KC-46 Boeinga jeszcze za przyjaznej administracji Trumpa, ale szmendrki izraelskie tak dlugo medrkowaly ze dopiero podpisano w 2020, wiec dostarczenie w rekch Blinkena, Bidena, Sandersa….

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.