Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.11- 4.11


 Izrael rozpoczął w środę atak rakietowy na cele w pobliżu miasta Zakiyah w gubernatorstwie Rif Dimashq, na południowy zachód od Damaszku, .


Arabscy ​​mieszkańcy dzielnicy Sheikh Jarrah w Jerozolimie odrzucili we wtorek umowę, która pozwoliłaby im pozostać w swoich domach przez 15 lat jako „chronieni najemcy”.


Prezydent Izraela Isaac Herzog i jego żona Michał spotkali się we wtorek w swojej oficjalnej rezydencji w Jerozolimie z dwoma „absolwentami” trzytygodniowej misji na Marsa,


 Kilka godzin po ujawnieniu danych osobowych użytkowników aplikacji randkowej LGBTQ Atraf, powiązana z Iranem grupa hakerska Black Shadow nadal ujawniala prywatne informacje na temat prawie 300 000 Izraelczyków leczonych w Mor Institute,


Libański szyicki dziennikarz i osobowość medialna Nadim Koteich napisał w artykule w popularnym londyńskim Al-Sharq Al-Awsat, że Hezbollah trzyma kraj jako zakładnika i uniemożliwia osiągnięcie porozumienia pokojowego z Izrael.


Nowy izraelski budżet obronny, który ma zostać zatwierdzony przez Kneset w tym miesiącu w ramach głosowania nad budżetem narodowym, umożliwi Izraelowi opracowanie nowych narzędzi, planów operacyjnych i technologii, aby stawić czoła „wszelkim zagrożeniom, przed którymi stoimy, – powiedział Benny Gantz.


 Izraelskie i niemieckie ministerstwa obrony zakończyły pierwszą serię testów ogniowych izraelskiego systemu aktywnej ochrony TROPHY na niemieckiej ziemi, poinformowało we wtorek izraelskie ministerstwo obrony. Według ministerstwa, system osiągnął wskaźnik przechwytywania zagrożeń znacznie powyżej 90 procent.


w ramach ćwiczeń Frontu Domowego przeprowadzono uruchomienie systemów alarmowania ludności cywilnej w całym Izraelu. Przed południem nastąpiło to na północy, a popołudniem w centrum, Jerozolimie i na południu. Po raz pierwszy zastosowano nowy selektywny system alarmowania,


minister finansów Avigdor Lieberman zapowiedział podwyżkę płacy minimalnej z 5300 szekli do 6000 szekli. Zapowiedział także dodanie jednego dnia urlopu, zmianę sposobu naliczania godzin nadliczbowych w sektorze publicznym oraz zamrożenie umów o pracę w sektorze publicznym do 2023 roku.


rząd zatwierdził plan utworzenia nowego beduińskiego miasta i trzech wiejskich społeczności beduińskich na Negewie. Celem jest likwidacja nielegalnych beduińskich koczowisk i obozów, oraz przeniesienie ich mieszkańców do legalnych, stałych społeczności, w których będą posiadać dostęp do edukacji, mediów, itp.


w porcie w Ejlacie zacumował amerykański okręt desantowy USS „Portland”. Około 500 amerykańskich żołnierzy weźmie udział w dwutygodniowym ćwiczeniach z izraelskimi komandosami i jednostkami antyterrorystycznymi, które szkolą się do działań w obszarach miejskich.


Izraelskie wojsko rozmieszcza „balony obserwacyjne” wzdłuż północnej granicy. Ministerstwo Obrony twierdzi, że system „Tel Shamayam”, opracowany wspólnie z USA, pomoże siłom bezpieczeństwa w wykrywaniu i śledzeniu zarówno powietrznych, jak i naziemnych zagrożeń na tym obszarze; „nowy system wzmacnia mur obronny Izraela”, mówi Gantz


W zeszłym tygodniu Izrael wysłał do Sudanu delegację, w skład której weszli także przedstawiciele Mossadu. Według doniesień w Sudanie zespół pełni rolę mediatora między przywódcą wojskowego zamachu stanu Abdelem Fattahem al-Burhanandem a obalonym premierem Abdullahem Hamdokiem.


Prawie dwa lata od czasu, gdy stała się globalną pandemią, która zabiła miliony ludzi, nie wyjaśniono jeszcze, które białka w wirusie SARS-CoV-2 są odpowiedzialne za poważne uszkodzenia naczyń, które mogą prowadzić nawet do zawału serca lub udaru mózgu. Teraz po raz pierwszy zespół ekspertów kierowany przez Uniwersytet w Tel Awiwie był w stanie zidentyfikować 5 z 29 białek tworzących wirusa, które są odpowiedzialne za uszkadzanie naczyń krwionośnych. 


Izraelski minister obrony Benny Gantz i sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiali we wtorek o koordynacji amerykańsko-izraelskiej w szeregu priorytetowych kwestii bezpieczeństwa. Zgodnie z tweetem Gantza, obaj omawiali współpracę dwustronną w odniesieniu do irańskiej obecnosci w regionie i irańskich aspiracji nuklearnych.


 Badanie exit poll przeprowadzone przez Kongres Żydów Amerykańskich wykazało 10-procentowy spadek wśród żydowskich wyborców w Wirginii na poparcie Demokratów po wyborach w 2020 roku.


Pierwsza włoska liga (piłkarska,) Serie A, zgodziła się przyjąć roboczą definicję antysemityzmu 


Żydowskie i antysemickie organizacje nakłaniają FIFA do zajęcia stanowiska w sprawie polskiego sędziego piłkarskiego, który wystąpił przeciwko Żydom. Łukasz Araszkiewicz, wyszkolony w FIFA sędzia i członek Polskiego Związku Piłki Nożnej, został 4 października zaproszony przez Związek Nigdy Więcej do udziału w internetowej debacie na temat walki z antysemityzmem i nietolerancją na stadionach piłkarskich w całej Europie. Odpowiedział na zaproszenie w e-mailu, mówiąc, że nigdy nie był świadkiem antysemityzmu ani rasizmu w swojej 17-letniej karierze sędziego i twierdził, że „jest to po prostu kolejny totalny absurd snuty przez żydowskie centra i środowiska – bardzo dobrze wiadomo, jaki to cel.”


Ministrowie gospodarki Izraela i Jordanii podpisali w środę w Ammanie porozumienie o zwiększeniu eksportu Jordanii do Autonomii Palestyńskiej.


czwartek izraelski rząd uchwalił ustawę budżetową na 2021 r. – pierwszy budżet kraju od ponad trzech lat – głosami 61-59.


 Senat USA potwierdził ze Thomas Nides kandydat prezydenta USA Joe Bidena bedzie ambasadorem w Izraelu. ’


Rozmowy na temat wznowienia Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA), umowy nuklearnej z 2015 r. między Iranem a światowymi mocarstwami, zostaną wznowione 29 listopada w Wiedniu, poinformował w środę główny negocjator nuklearny Iranu, podał Reuters. w środę

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.