
Zakładanie, że zagrożenia stwarzane przez zbójecki reżim w Teheranie ograniczają się do Zatoki Perskiej i większego Bliskiego Wschodu, oznacza ignorowanie rzeczywistości.
Założeniem leżącym u podstaw każdego porozumienia USA z ajatollahami z Iranu jest to, że ci ostatni wykorzystaliby wynikającą z tego finansową i dyplomatyczną bonus do masła zamiast broni.
Ponadto zakłada się, że irańscy ajatollahowie są podatni na negocjacje w dobrej wierze i pragną pokojowego współistnienia.
Założenia te zostały uchylone przez systematyczne, łotrzyka, niezgodnych z przepisami ajatollahów i anty-amerykańskiego rekordu toru , ponieważ ich gwałtownego wznoszenia się do władzy w latach 1978-79. A zwłaszcza przez wykorzystanie bonusu o wartości 150 miliardów dolarów, którą obsypali JCPOA (porozumienie nuklearne) z 2015 r.: nasilenie działalności wywrotowej na szczeblu regionalnym i globalnym, terroryzm, wojna, przemyt narkotyków oraz rozwój, produkcja i rozprzestrzenianie technologii balistycznych.
W rzeczywistości konstytucja ajatollahów wymaga „nieprzerwanego procesu rewolucji islamu”.
Co więcej, założenie, że zagrożenia stwarzane przez zbójecki reżim w Teheranie ograniczają się do Zatoki Perskiej i większego Bliskiego Wschodu, ignoruje rzeczywistość efektu domina.
Mianowicie, tak jak pojedynczy kamyk wrzucony do kałuży tworzy fale, wybuch pojedynczego lokalnego konfliktu na Bliskim Wschodzie – zwłaszcza gdy jest napędzany przez fanatyczną, liczącą 1400 lat wizję islamskiego imperializmu – wywołuje serię gwałtownych fal na całym świecie. kałuża.
Wywoływane przez Iran efekty falowania są dobrze udokumentowane w Zatoce Perskiej, na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej, Afryce, Europie, Ameryce Łacińskiej i Północnej. Ignorowanie tego efektu domina musi zagrozić bezpieczeństwu narodowemu USA.
Oto kilka przykładów tego efektu, wykraczających poza wiodącą rolę ajatollahów w działalności wywrotowej, terroryzmie i podsycaniu wojen regionalnych
Iran i Ameryka Łacińska
Od lat 80. Ameryka Południowa i Środkowa przyciągała irańskich ajatollahów i ich zastępców Hezbollahu („Partia Boga”), którzy wykorzystują ją jako wysuniętą bazę operacyjną, wymierzając w interesy USA w regionie, a także w samych Stanach Zjednoczonych. Iran wykorzystuje antyamerykańskie nastroje w Wenezueli, Kubie i Nikaragui oraz antyamerykańskie ruchy rewolucyjne w całej Ameryce Łacińskiej, zapewniając im pomoc finansową i wojskową (zaopatrzenie i szkolenia).
Iran i Hezbollah wykorzystały również znaczną libańską populację migrantów w dwóch stosunkowo pozbawionych prawa trójstronnych obszarach przygranicznych: Argentyna-Paragwaj-Brazylia i Chile-Peru-Boliwia, jako infrastruktura do handlu narkotykami, prania brudnych pieniędzy, rozprzestrzeniania terroru oraz obiektów laboratoryjnych i magazynowych dla projektów broni masowego rażenia. Iran uzyskał dostęp do siatek przestępczych i terrorystycznych w Ameryce Łacińskiej, oprócz systemów kulturowych, politycznych i finansowych w regionie, w tym budowy wielu meczetów, mających na celu utrwalenie przesłania rewolucji islamskiej.
Według finansowanych przez Pentagon „ Strategicznych perspektyw nr 34 ” Uniwersytetu Obrony Narodowej z czerwca 2021 r .: „Zdolność Iranu do kształtowania środowiska informacyjnego i rozpowszechniania narracji o Stanach Zjednoczonych jako imperialistycznej sile – dokonującej przemocy i niestabilności w Ameryce Łacińskiej – wzrosła w ostatnich latach . Te trwające i wieloaspektowe kampanie dezinformacji są koordynowane z Rosją i Wenezuelą oraz tysiącami sojuszniczych kont internetowych i mediów społecznościowych.
„Stawia to strategiczne wyzwanie dla amerykańskich i regionalnych wysiłków na rzecz promowania stabilności, wartości demokratycznych i rządów prawa. … Postępy Iranu w przestrzeni informacyjnej Ameryki Łacińskiej nie są mniej groźne niż jego bardziej jawne działania…. Iran stworzył sieć rozszerzających się komórek, których fundamentem jest własna irańska państwowa platforma satelitarna HispanTV (utworzona w 2010 r.); teleSUR, boliwariańska radykalna populistyczna sieć z siedzibą w Wenezueli; oraz RT en Español, rosyjski państwowy serwis informacyjny. Platformy te działają w parze z kontami w mediach społecznościowych na platformach takich jak Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp i Telegram…
„[Przedstawia] Iran jako kluczowego ideologicznego sojusznika radykalnej populistycznej rewolucji boliwariańskiej… centrum wzywania i konwergencji dla globalnego sojuszu Iranu, Rosji i rewolucyjnego Boliwariańskiego Joint Criminal przeciwko Stanom Zjednoczonym…. Iran ma lepszą pozycję do realizacji swoich długoterminowych celów pod koniec 2020 roku niż na początku roku. … Ogłoszenie przez Maduro z Wenezueli powołania nowej „Rady Wojskowej, Naukowej i Technologicznej” jest pierwszym formalnym publicznym łącznikiem produkcji broni wojskowej między reżimami Maduro i Iranu…. Zaangażowanie reżimu Maduro w Iranie często odbywa się w parze ze wsparciem Rosji…”.
Iran i Róg Afryki
Iran systematycznie dąży do wzmocnienia swojej obecności w Rogu Afryki (populacja: 150 mln, w większości muzułmanie), który składa się z Etiopii, Erytrei, Dżibuti, Somalii i Somalii. Róg Afryki to jeden z najbardziej niestabilnych militarnie i krytycznych regionów świata, rozciągający się wzdłuż południowej części Morza Czerwonego, naprzeciw Arabii Saudyjskiej i Jemenu, kontrolujący geostrategicznie ważną cieśninę Bab el-Mandeb, która ułatwia handel między Azją a Europą. Jest to ważna platforma militarna i ekonomiczna dla potęg regionalnych i globalnych. Róg to arena konfrontacji regionalnych i globalnych potęg, takich jak Turcja, Iran, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), Katar, Egipt, Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone.
Od czasu rewolucji 1978/79 Iran za cel obrał Róg jako platformę startową, aby przyspieszyć penetrację Afryki i uzbroić antyamerykańskich, antysaudyjskich szyickich Huti z Jemenu. Ich celem jest rozszerzenie siły militarnej Iranu na Zatokę Adeńską, Morze Czerwone i Róg, przy jednoczesnym zintensyfikowaniu prób obalenia sunnickiego rodu Saudów i wszystkich innych (proamerykańskich) sunnickich reżimów arabskich.
Niektóre radykalne organizacje islamistyczne w Rogu Afryki zostały zainspirowane przez irańską rewolucję islamską 1978/79.
Irańscy ajatollahowie byli kluczową siłą destabilizującą w Rogu Afryki i innych częściach Afryki, o czym świadczą ich ponawiane, kolejne interwencje wojskowe i terrorystyczne w wojnie domowej w Somalii, a także ich współpraca z wysoce nieprzewidywalną Erytreą, która obecnie uczestniczy w przerażającej wojnie domowej w Etiopii.
Iran i Afryka Zachodnia
Według badania przeprowadzonego 22 października 2021 r. przez The Hudson Institute: „Iran współpracuje militarnie z kilkoma krajami afrykańskimi. … Umowy dotyczące uranu zawarte z Namibią i Zimbabwe pomagają Iranowi rozwijać jego program nuklearny… Handel z Afryką pomaga Iranowi obchodzić sankcje USA i ONZ…
„[Iran czerpie korzyści z] libańskiej diaspory szyickiej… i wybitnej działalności Hezbollahu, która wykorzystuje słabe rządy oraz istniejące wcześniej międzynarodowe zorganizowane grupy przestępcze i szlaki przemytnicze…. Afryka Zachodnia ma wiele dobrze znanych szlaków przemytu narkotyków do Europy. … Fundusze zebrane przez narkoterroryzm i przestępczość. … Komórki Hezbollahu są osłaniane przez irańskie biura dyplomatyczne i infrastrukturę społeczną, która ukrywa nielegalną działalność. … Iran wzniósł centra kultury w Nigerii, CôteD’Ivoire, Sierra Leone, Sudan, Tanzania, Uganda, Senegal i RPA…. Afrykańscy studenci studiują teologię na irańskich uniwersytetach, podczas których są rekrutowani i szkoleni jako agenci Hezbollahu lub irańscy agenci wywiadu…. Szkolenie skupia się na posługiwaniu się bronią strzelecką, tworzeniu urządzeń wybuchowych, rozpoznaniu, drogach ewakuacyjnych i wskazówkach dotyczących wytrzymania przesłuchań…
„[Iran popiera] Front Polisario, który jest separatystyczną grupą z siedzibą w Algierii, walczącą o niezależność Sahary Zachodniej od [proamerykańskiego] Maroka. Ma powiązania z Hezbollahem. … Iran ustanowił pełnomocnika w Republice Środkowoafrykańskiej, która jest szkolona przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). … [szyicki] Iran współpracował również z sunnicką Al-Kaidą … i poparł Islamski Ruch Nigerii … ”.
Kolejne porozumienie USA z Iranem?
Wspomniana wcześniej dokumentacja antyamerykańskich skutków Iranu – mająca na celu rozwinięcie jego fanatycznej, imperialistycznej wizji – podkreśla autodestrukcyjny charakter porozumienia nuklearnego Wspólnego Kompleksowego Planu Działania z 2015 r. oraz wszelkich przyszłych umów z ajatollahami Iranu.
Założenie, że ugoszczenie ajatollahów może skłonić ich do rezygnacji z fanatycznej wizji i do pokojowego współistnienia, składa na ołtarzu pobożności rzeczywistość.
Decyzja USA o rezygnacji z opcji wojskowej i wykluczeniu opcji zmiany reżimu w Teheranie lekceważy udokumentowane osiągnięcia irańskich ajatollahów.
Yoram Ettinger jest byłym ambasadorem i szefem Second Thought: A amerykańsko-izraelska inicjatywa.
Przetlumaczyl Sir Google Translate
Oryginal https://www.jns.org/opinion/iran-the-anti-us-ripple-effect/
Kategorie: Uncategorized