Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 26.12 – 28.12


Premier Izraela Naftali Bennett ogłosił w niedzielę zatwierdzenie programu o wartości 1 miliarda szekli (317,3 miliona dolarów) na zagospodarowanie i zasiedlenie Wzgórz Golan.


Prawicowi prawodawcy wyrazili oburzenie w piątek po tym, jak izraelskie siły bezpieczeństwa zburzyły kilka budynków – w tym lokalną jesziwę – w placówce Homesh w Samarii. Wyburzenia miały miejsce zaledwie kilka godzin po nabożeństwie żałobnym ku czci mieszkańca Homesh Yehudy Dimantmana, który został zamordowany w ataku terrorystycznym 16 grudnia.


Izraelskie wojsko otrzymało doniesienia o strzelaninie na posterunku wojskowym w pobliżu Szechem/Nablus w Samarii, poinformował IDF w oświadczeniu. Nie zgłoszono żadnych ofiar.


Friends of United Hatzalah of Israel zebrali 18 milionów dolarów na gali w Miami, zorganizowanej w celu wsparcia wolontariuszy organizacji w Izraelu.


sondaż globalnego magazynu „Time Out” mianował Tel Awiw najzabawniejszym (the funniest) miastem świata, przyznał mu drugie miejsce w świecie w kategorii jedzenia i picia, oraz ósme w ogóle. NA ZŁOŚĆ NASZYM WROGOM!


izraelski zespół przygladajacy sie pandemii wydał ostrzeżenie, że w ciągu miesiąca lub dwóch Izrael może utracić odporność na koronawirusa. Jest to związane z nowym szczepem koronawirusa Omicron.


Izrael podpisał umowę o zakupie 100 tys. dawek pigułki przeciw COVID-19 firmy Pfizer. Oczekuje się, że pigułki pojawią się w najbliższych dniach i nie będzie wymagana żadna opłata za ich użycie. Zgodnie z danymi z badania klinicznego firmy Pfizer, doustnie podawany lek Paxlovid był w prawie 90% skuteczny w zapobieganiu hospitalizacjom i zgonom pacjentów z grup wysokiego ryzyka.


Koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej oskarżyła w niedzielę Iran i Hezbollah o pomoc rebeliantom Huti z Jemenu w wystrzeliwaniu rakiet i dronów na królestwo, gdzie zginęły dwie osoby.


Według niedzielnego raportu BBC została oznaczona jako antysemicka przez Centrum Simona Wiesenthala i zajęła trzecie miejsce na corocznej liście „Top Ten Globalnego Antysemityzmu”. Pierwsze i drugie miejsce zajęły odpowiednio Iran i mająca siedzibę w Gazie grupa terrorystyczna Hamas.


Sheba Medical Center poinformował, że od jutra rozpocznie realizację programu podawania czwartej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.


prof. Jaron Rabinovici opublikował wyniki izraelskich badań nad ewentualnym wpływem szczepionek przeciwko koronawirusowi na płodność.Wyniki badań powinny zachęcić kobiety do szczepień, ponieważ to nie szkodzi ich jajnikom. Wiemy natomiast, że choroba COVID-19 w czasie ciąży może wyrządzić krzywdę kobiecie lub płodowi. Wiemy, że kobiety zaszczepione przechodzą normalne ciąże.


PA: Izrael „igra z ogniem” w Judei i Samarii Rzecznik Abbasa mówi, że Palestyńczycy podejmą kluczowe decyzje polityczne w styczniu, jeśli Izrael nie zmieni swojej polityki.


Katar zainwestuje około 60 milionów dolarów w rurociąg, który ma dostarczyć izraelski gaz ziemny do Strefy Gazy, ogłosił w niedzielę wysłannik królestwa Zatoki Perskiej do Gazy, Mohammad al-Emadi.


 Premier Izraela Naftali Bennett rozpoczął dobrowolną kwarantannę po tym, jak jego córka uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19,.


IsraAID , izraelska pozarządowa organizacja pomocy humanitarnej, wysłała na Filipiny zespół reagowania kryzysowego po Super Typhoon Rai, znanym lokalnie jako Odette. Zespół dostarcza bezpieczną wodę i zestawy higieniczne społecznościom dotkniętym przez Odette w południowych prowincjach Leyte i Cebu.


Izrael będzie „działał sam”, aby zapobiec sytuacji, w której Iran stanie się państwem nuklearnym, „jeśli to konieczne”, powiedział  izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid , gdy negocjacje między Teheranem a światowymi mocarstwami miały zostać wznowione w Wiedniu.


Komitet Finansowy Knesetu zatwierdził w poniedziałek dodatkowe 1,5 miliarda NIS na budżet bezpieczeństwa, co daje całkowitą kwotę na poziomie 9 miliardów NIS.


Ministerstwo Obrony ogłosiło w poniedziałek, że rozszerza wysiłki na rzecz wzmocnienia obrony społeczności izraelskich znajdujących się najbliżej granicy libańskiej, które najprawdopodobniej zostaną trafione przez ostrzał rakietowy w przyszłym konflikcie z terrorystyczną milicją Hezbollahu.


Iran zażądał aby Stany Zjednoczone i ich sojusznicy obiecali pozwolić mu na eksport ropy naftowej, ponieważ negocjacje w sprawie przywrócenia umowy nuklearnej mają zostać wznowione w Wiedniu.


Minister bezpieczeństwa publicznego Omer Barlev ujawnił w poniedziałek, że otrzymał całodobową ochronę ze względu na groźby pod jego adresem ze strony żydowskich Izraelczyków


Minister ds. Religii Matan Kahana ogłosił w poniedziałek, że mianuje generała brygady IDF (res.) Tzviki Tesslera, aby nadzorował przygotowania w miejscu pielgrzymek Mount Meron przed kolejnymi dorocznymi obchodami.


ministerstwo zdrowia poinstruowało szpitale, aby przygotowały się na wzrost zachorowalności dzieci z powodu korony oraz do 2 stycznia przygotowały 300 łóżek szpitalnych i kolejnych 40 łóżek intensywnej opieki. Nakazano także skrócenie odstępu pomiędzy drugą a trzecią dawką szczepionki do trzech miesięcy.


amerykańska firma dostarczająca dane handlowe i analizy ekonomiczne Dun & Bradstreet opublikowała raport mówiący, że gospodarka Izraela wzrosła w 2021 r. o rekordowe 7%.


Północ Izraela dotknęła ptasia grypa. W Dolinie Hula naliczono dotąd 5 tys. martwych żurawi, a kolejnych 30 znaleziono w Dolinie Jezreel. Rezerwat przyrody Hula będzie zamknięty do stycznia.


Dwupartyjna grupa 20 członków Kongresu wzywa administrację Bidena do stosowania przepisów ustawy przyjętej jednogłośnie w 2019 r. w celu ukarania organizacji zajmujących się używaniem ludzkich tarcz, takich jak Hamas i Hezbollah


Matka dwojga podejrzanych o terroryzm z wioski Silat Al-Harathiya niedaleko Jenin została aresztowana przez IDF


Ambasador USA w Izraelu Thomas Nides ogłasza postępy w negocjacjach, aby Izrael byl częścią amerykańskiego programu zniesienia wiz.


Syryjskie media państwowe podały, że izraelskie samoloty bojowe wystrzeliły pociski na port nadmorskiego miasta Latakia , powodując duże eksplozje i pożary


Izrael gwałtownie zmniejszy liczbę „czerwonych” krajów na swojej liście zakazu lotów z 69 do 15, ale kluczowe miejsca, takie jak Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania, pozostaną na liscie.


premier Naftali Bennett powiedział rano, że Izrael nie jest przeciwny rozmowom z Iranem ani podpisaniu nowego porozumienia nuklearnego, ale warunki takiego porozumienia muszą być “twarde”


minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked, w celu rozwiązania problemu niedoboru siły roboczej w przemyśle restauracyjnym, poleciła zezwolić na wydanie kolejnych 500 zezwoleń dla palestyńskich robotników – istniejący limit 1500 wzrósł w ten sposób do 2000 pracowników w restauracjach.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.